Arnaldur Indriðason

Arnaldur Indrioason

Dane personalne

  • Data urodzenia: 28 stycznia 1961
  • Miejsce urodzenia: Reykjavík (Islandia)
  • Język: Islandzki
Social:

Biografia

Islandzki pisarz, znany przede wszystkim ze swoich powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest detektyw Erlendurz Sveinsson. Jego książki zostały wydane w ponad 26 krajach. W 2002 oraz 2003 otrzymał nagrodę Szklanego Klucza za powieści „W bagnie” i „Grobowa cisza”.  Ta druga książka otrzymała również nagrodę Złotego Sztyletu w 2005 roku.

Arnaldur Indriðason urodził się w Reykjavíku 28 stycznia 1961. W 1996 roku ukończył historię na Uniwersytecie Islandzkim. Pracował jako krytyk filmowy oraz dziennikarz w gazecie Morgunblaðið. Jego pierwsza powieść isl. Synir duftsins (brak polskiego wydania), została wydana w 1997 roku, jednak dopiero trzecia z kolei książka „W bagnie”, wydana w 2000 roku przyniosła mu popularność. Od tego momentu jest uznawany za niekwestionowanego króla islandzkiego kryminału. Większość książek Indriðasona koncentruje się wokół detektywa Erlendura Sveinssona. Samotnego, rozwiedzionego mężczyzny w średnim wieku, mającego dwójkę dzieci, które mają problemy z narkotykami oraz alkoholem.

Książki Arnaldurda są mocno osadzone w islandzkiej rzeczywistości. Przedstawiają świat, o którym przeciętny Islandczyk może nie mieć pojęcia. Opowiadają o podziemnym świecie narkotyków, o systemie finansowym który podczas kryzysu tak mocno zachwiał Islandią czy też relacjach Islandii z innymi państwami. Wiele powieści, przynajmniej częściowo, odnosi się do wydarzeń historycznych, które miały miejsce na Islandii jak np. pojedynek szachowy Fischer – Spassky z 1972 roku.

źródło: http://scancan.net/arnaldur_1_22.htm
x