Polskim czytelnikom postać Erlendura Sveinssona została po raz pierwszy przedstawiona w książce "W bagnie". Ma on wtedy blisko 50 lat, jest po rozwodzie i ma dwójkę dorosłych dzieci, które borykają się ze swoimi problemami.

Inspektor Erlendur Sveinsson to błyskotliwy policjant ale także ponura i aspołeczna postać, która wyjątkowo silnie szczerze swojej prywatności. Kiedy tylko nie zajmuje się sprawami związanymi z aktualnie prowadzonym śledztwem, przegląda dokumenty dotyczące zaginionych ludzi na Islandii. Dlaczego? Ponieważ duchy przeszłości nie dają mu spokoju...

Olbrzymie piętno na życiu Erlendura odcisnęło zaginięcie w dzieciństwie jego młodszego brata, za które nadal się obwinia. Z tego powodu, co roku, udaje się w rodzinne strony, na wschodnie wybrzeże Islandii, aby odnaleźć nowy ślad. Ale nie tylko to nie daje mu spokoju. Czuje się winny swojej obojętności wobec dzieci gdy te dorastały przez co dzisiaj same nie potrafią stworzyć rodzinny i popadają w kolejne kłopoty.

Arnaldur Indriðason stworzył postać detektywa tak samo enigmatycznego jak i on. Ten islandzki autor miesza osobiste wyzwania jakim musi stawić czoło Erlendur z kryminalnymi aspektami powieści. W rezultacie udało mu się stworzyć jedną z najbardziej fascynujących serii z gatunku Nordic Noir. Jego przygody czytelnicy mogą śledzić dzięki 11 powieściom, z których osiem zostało przetłumaczonych na język polski. Dodatkowo autor po napisaniu ostatniej części, postanowił stworzyć serię trzech prequeli, w których poznajemy młodszego Erlendura gdy ten w latach 70-tych rozpoczynał swoją policyjną karierę. Niestety, żadna z tych trzech książek nie została jeszcze wydana w języku polskim. Poniżej znajduje się lista książek z Inspektorem Erlendurem w kolejności chronologicznej, zgodnej z datą wydania w oryginalne.

W Polsce do tej pory wydano tomy od 3 do 10. Tom pierwszy isl. Synir duftsins oraz drugi isl. Dauðarósir nie zostały wydane na naszym rynku. Powstały również trzy książki, które opowiadają nam o początku służby Erlendura Sveinssona w policji i jego trudnych relacjach z ówczesna przełożoną Marion Briem. Żadna z tych książek do tej pory nie ukazała się w Polsce.

Na nordicnoir.pl znajdziesz opisy, opracowania oraz ciekawostki na temat wszystkich książek Arnaldura Indriðasona wydanych w Polsce.

w bagnie - okładka

W bagnie

Autor: Arnaldur Indriðason

Cykl: Inspektor Erlendur Sveinsson (Tom 3)

Ocena:
7.9/10

Opis: Kiedy w mieszkaniu w Reykjaviku zostaje znalezione ciało samotnego starca, jedynymi wskazówkami są tajemnicza notatka pozostawiona przez zabójcę oraz zdjęcie grobu młodej dziewczyny zrobione przed wieloma laty. Czy przeszłość starszego mężczyzny wróciła by go prześladować?

Grobowa cisza - okładka

Grobowa cisza

Autor: Arnaldur Indriðason

Cykl: Inspektor Erlendur Sveinsson (Tom 4)

Ocena:
7.9/10

Opis: Kiedy na placu budowy w Reykjavíkiu zostaje znaleziona ludzka kość, policja postanawia zlecić zbadanie tego miejsca grupie archeologów. Kolejne dni ujawniają brutalną historię rodziny mieszkającej nieopodal.

Głos - Okładka

Głos

Autor: Arnaldur Indriðason

Cykl: Inspektor Erlendur Sveinsson (Tom 5)

Ocena:
7.8/10

Opis: Świąteczny harmider zostaje przerwany kiedy Inspektor Erlendur zostaje wezwany do zbadania morderstwa w jednym z hoteli. Ofiarą jest czterdziestoośmioletni portier, który właśnie miał wystąpić jako Święty Mikołaj podczas przyjęcia dla dzieci.

Jezioro - Okładka

Jezioro

Autor: Arnaldur Indriðason

Cykl: Inspektor Erlendur Sveinsson (Tom 6)

Ocena:
7.8/10

Opis: Wody jeziora Kleifarvatn w tajemniczy sposób obniżają swój poziom odsłaniając przeszło trzydziestoletni szkielet z dziurą w czaszce. Archiwa z zaginionymi osobami zostają ponownie otwarte. Wszystkie tropy prowadzą do historii, która rozpoczęła się w latach 50 w Lipsku i przerodziła się w szpiegowskie zmagania podczas zimnej wojny.

Zimny Wiatr - Okładka

Zimny wiatr

Autor: Arnaldur Indriðason

Cykl: Inspektor Erlendur Sveinsson (Tom 7)

Ocena:
8.0/10

Opis: Policja w Reykjaviku zostaje wezwana na jedno z osiedli gdzie znaleziono ciało młodego, ciemnoskórego chłopaka. Erlendur i jego zespół rozpoczynają śledztwo, które pokaże napięcia w jakby się wydawało otwartym i liberalnym społeczeństwie Islandii.

Hipotermia - Okładka

Hipotermia

Autor: Arnaldur Indriðason

Cykl: Inspektor Erlendur Sveinsson (Tom 8)

Ocena:
7.8/10

Opis: W domku nad jeziorem zostaje odnalezione ciało kobiety wiszącej na linie. Samobójczynią jest kobieta, która przed kilkoma laty straciła swoją matkę. Od tego czasu zaczęła interesować się życiem poza grobowym. Z tego też powodu uczęszczała na seanse spirytystyczne. Czy jej zainteresowania przyczyniły się do śmierci?

Ciemna Rzeka - Okładka

Ciemna rzeka

Autor: Arnaldur Indriðason

Cykl: Inspektor Erlendur Sveinsson (Tom 9)

Ocena:
7.9/10

Opis: W mieszkaniu w pobliżu centrum Reykjaviku, zostaje znalezione ciało młodego mężczyzny. Na miejscu zbrodni nie ma oznak włamania ani walki. Jedynym śladem jest kobiecy szalik znaleziony pod łóżkiem, o silnym, charakterystycznym zapachu indyjskich przypraw.

czarne-powietrza-Arnaldur-Indrioason-okladka

Czarne powietrza

Autor: Arnaldur Indriðason

Cykl: Inspektor Erlendur Sveinsson (Tom 10)

Ocena:
7.4/10

Opis: Sigurdur Oli został poproszony o rozpoczęcie nieoficjalnego śledztwa w sprawie szantażu jego znajomych. Rzekomymi szantażystami ma być para organizująca spotkania dla swingersów. Gdy zjawia się w ich domu, znajduje kobietę leżącą w kałuży krwi, nie dającą znaków życia.