Ciało 70 letniego, samotnego mężczyzny zostało znalezione w jego mieszkaniu w Norðurmýri. Ślady wskazują na to, że zginął od uderzenia ciężką popielniczką w głowę. Jedynymi wskazówkami na miejscu zbrodni są fotografia grobu młodej dziewczyny oraz tajemnicze zdanie zapisane na kartce. Inspektor Erlendur Sveinsson, doświadczony policjant z Reykjaviku będzie musiał zbadać przeszłość ofiary, aby schwytać mordercę… Szybko odkryje, że starszy mężczyzna, blisko czterdzieści lat wcześniej został oskarżony o gwałt, jednak nigdy nie został za to przestępstwo skazany.
„W bagnie” to powieść kryminalna islandzkiego autora Arnaldura Indriðasona. Była to pierwsza książka z serii z Inspektorem Erlendurem Sveinssonem wydana w Polsce (2009 rok). Pierwsze dwie części isl. Synir duftsins oraz Dauðarósir nie zostały do tej pory wydane w Polsce.
Na pierwszy rzut oka, zabójstwo starszego samotnego mężczyzny, wygląda na nieudany napad rabunkowy. Ale kiedy Erlendur Sveinsson z policji w Reykawiku zaczyna zagłębiać się w przeszłości zmarłego, sprawa staje się coraz bardziej zawiła i może mieć swe źródła przed dziesięcioleciami.
Reykjavik na Islandii nie kojarzy się z brutalnych zbrodni. Blisko pięćdziesięcioletni Erlendur, przez większość swojej służby w policji miał do czynienia głównie z pijanymi kierowcami, włamaniami do domów czy rodzinnymi awanturami. Morderstwa zdarzają się sporadyczne. Zabójstwo Holberga wydaje się być wypadkiem, do momentu znalezienia przez policjanta enigmatycznej notatki. Prowadzi ona Erlendura do zagłębiania się w przeszłość ofiary. Odkrywa, że przed czterdziestoma laty był on oskarżony o gwałt jednak wszystkiego się wyparł i sprawa upadła. Pomimo opinii innych policjantów, Erlendur postanawia iść własną drogą i rozpoczyna przesłuchania osób, które mogą wiedzieć coś więcej o wydarzeniach z lat 60.
Ponadto podczas pracy nad tą sprawą, nieustannie staje w obliczu problemów z córką. Narkomanką, z którą jeszcze do niedawna, jedyny kontakt miał podczas jej wizyt, podczas których chciała od niego wyłudzić pieniądze.
Ze względu na otoczenie oraz głównego bohatera, jest to niewątpliwie typowy skandynawski kryminał. Fani gatunku na pewno będą usatysfakcjonowani.
Kto zamordował Holberga? – Holberg zginął podczas szarpaniny ze swoim synem Einarem.
Dlaczego do niej doszło? – Einar nie wiedział, że jego ojcem jest Holberg. Dopiero kilka lat wcześniej, gdy stracił swoją córeczkę zmarłą na chorobę dziedziczną, postanowił sprawdzić, czy któryś z jego rodziców ma gen tej choroby. Gdy okazało się, że nie, zaczął podejrzewać swoją matkę o zdradę lub, że został adoptowany. Dopiero rozmowa z nią uświadomiła mu, że jego ojcem biologicznym jest ktoś inny niż przez całe życie myślał. Gdy dowiedział, że jest nim Holberg postanowił się z nim spotkać. Podczas wizyty w jego domu doszło między nimi do szarpaniny, starszy mężczyzna rzucił się na niego z pięściami, a ten uderzył go popielniczką w głowę i uciekł.
Co znajduje się na kartce, która została znaleziona przy ciele Holberga? – Na kartce znajdują się trzy słowa „Ja to on” z podkreślonym słowem „on”. Napisał ją Einar tuż po śmierci Holberga.
Na co zmarła córka Kolbrun? – Dziewczynka w wieku czterech lat zmarła na chorobę dziedziczną objawiającą się m.in guzem mózgu. Choroba ta pomimo, że występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn to daje objawy tylko u tych pierwszych.
Co stało się z Gretarem? – Gretar to mężczyzna, który zaginął w 1974 roku. Był znajomym Holberga i jak się okazało właśnie przez niego został zabity. Zrobił to ponieważ mężczyzna wiedział, że Holberg gwałcił kobiety i zaczął go szantażować. Ciało Gretarna znajduje się pod zabetonowaną podłogą w domu Holberga.
Co stało się kobietą, która uciekła z własnego ślubu? – Jednym z pobocznych wątków książki „W bagnie”, jest ucieczka panny młodej z własnego ślubu. Przez kilka dni od tego zdarzenia, rodzina nie ma z nią żadnego kontaktu. Kobieta zostaje przypadkiem znaleziona przez córkę Erlendura XXX w jednym ze squatów. Policjant zabiera ją do własnego domu aby doszła do siebie po odurzeniu narkotykowym. Gdy to się udaje, Disa Ros wyjaśnia dlaczego uciekła. Okazuje, się że była przez lata molestowana przez swojego ojca. Zrobił to nawet na jej własnym ślubie. Po namowie Erlendura i jego córki, postanawia zgłosić molestowanie i powrócić do swojego męża.
Jak kończy się „W bagnie”? – Gdy Erlendur dociera na cmentarz, gdzie znajduje się grób Audur, zauważa Einara. Po krótkiej rozmowie, w której mężczyzna wyjawia jak doszło do śmierci Holberga oraz w jaki sposób dowiedział się, że to on jest jego ojcem, wyciąga broń i popełnia samobójstwo.
Po zakończeniu śledztwa Erlendur ulega prośbą córki i w końcu udaje się do lekarza. Okazało się, że przyczyną bólu w klatce piersiowej jest ubytek chrząstki szklistej, więc nie jest to nic poważnego.
Erlendur Sveinsson – Główny bohater powieści, to on prowadzi śledztwo w sprawie zamordowanego Holberga. Ma około pięćdziesięciu lat. Jest chłodnym profesjonalistą co często powoduje kłótnie między nim, a partnerami w zespole. Chodzi własnymi ścieżkami, które nie zawsze są rozumiane przez jego kierownictwo. W kontaktach z innymi osobami jest szorstki, nie przejmuje się ich emocjami. Od wielu lat jest rozwiedziony. Ma córkę oraz syna, z którymi przez wiele lat miał niewielki kontakt. Uważa, że to przez niego jego dzieci wpadły w nałogi.
Sigurdur Oli – Policjant, prowadzi wraz z Erlendurem śledztwo w sprawie morderstwa Holberga. Jest rosły i przystojny, zawsze elegancko ubrany. Kryminalistykę studiował w Stanach. Jest zaprzeczeniem Erlendura: nowoczesny i zorganizowany. Ma żonę.
Elinborg – Policjantka z wydziału śledczego. Uczestniczy w śledztwie w sprawie zamordowanego Holdberga. Lubiła oraz potrafiła rozmawiać z ludźmi, co często jest wykorzystuje podczas rozmów ze świadkami lub podczas przesłuchań podejrzanych.
Eva Lind – Córka Erlendura, jest uzależniona od narkotyków. Ojciec uważa ją za najlepszą aktorkę, nie raz udało mu się od niego wyłudzić pieniądze. Wielu jej znajomych jest przestępcami i dilerami narkotyków. Sama Eva Lind popadła w konflikt z prawem gdy handlowała narkotykami pod szkołą podstawową. „W bagnie” dowiaduje się, że jest w ciąży.
Sindir Snaer – Syn Erlendura. Alkoholik, który niedawno zakończył trzecią kurację odwykową.
Holberg – Zamordowany mężczyzna, zmarł na skutek uderzenia w głowę. Miał sześćdziesiąt dziewięć lat. Przez ostatnie lata przed emeryturą pracował jako kierowca ciężarówki w firmie Isladsflutningar. Był skryty, nigdy nie mówił o sobie, jednocześnie był lubiany w pracy przez swoją uczynność.
Kolbrun – Kobieta, która przed blisko czterdziestoma latami, została zgwałcona przez Holberga. Pomimo zgłoszenia sprawy na policję, nikt nie dał jej wiary i sprawę umorzono. Trzy lata po śmierci czteroletniej córki, popełniła samobójstwo.
Marion Briem – Policjantka będąca na emeryturze. Zna się z Erlendurem od prawie trzydziestu lat, to właśnie ona wprowadzała go do zawodu śledczego. Ma doskonałą pamięć, która nie stępiła się z wiekiem. Jak mówi o niej Erlendur, Marion Briem była nieznośna z powodu drobiazgowości, wyśrubowanych wymagań i niecierpliwości. Z czasem podzieliły ich głębokie różnice, po jej odejściu z policji ich relacje się poprawiły. Dlatego Erlendur korzysta z jej pomocy.
Runar – Były policjant. Podczas służby miał osiem spraw dyscyplinarnych o nadużywanie władzy, między innymi o stosowanie przemocy. W końcu został zwolniony za wielokrotne, brutalne akty przemocy seksualnej.
Gretar – Mężczyzna, który razem z Holbergiem uczestniczył w zabawach na początku lat 60 podczas, których poznawali kobiety. Zaginął w 1974 roku i nigdy go nie odnaleziono.
Viggo – Mąż Panny Młodej, która uciekła z własnego ślubu.
Deszcz występuje praktycznie przez całą opowieść. Dwukrotnie dowiadujemy się, że intensywność opadów jest największa od kilkudziesięciu lat. Jednocześnie im więcej wiemy o przeszłości Holberga, tym ulewa jest coraz mocniejsza. Dopiero po ostatniej scenie, gdy sprawa zostaje zakończona, deszcz ustaje.
Tytuł książki możemy rozumieć dwojako. Po pierwsze nawiązuje do miejsca, na którym został zbudowany dom Holberga czyli na wysuszonych bagnach. Po drugie bohaterowie kilkukrotnie używają sformułowania, że znajdują się w bagnie. Mówi tak np. Erlendur gdy pyta córkę gdzie jest w tym „całym bagnie” (nawiązanie do jej uzależnienia od narkotyków), oraz Einar gdy dowiaduje się, że jego ojciec nie jest jego ojcem biologicznym „Wiedziałem, że coś w tym całym bagnie jest nie tak”.