Napisana przez Alexandra i Alexandrę Coelho Ahndorilów pod pseudonimem Lars Kepler, szwedzka seria książek kryminalnych. Ich fabuła koncentruje się wokół dochodzeń prowadzonych przez Joonę Linnę, inspektora szwedzkiej policji, oraz jego partnerkę z wydziału kryminalnego Sagę Bauer.

Książki z Jooną Linną, to pierwszorzędne thrillery trzymające w napięciu od początku do końca. Autor pozostaje wierny Nordic Noir, jednak jego powieści charakteryzują się dodatkowo szybkim, zwartym tempem akcji. To nie są książki proceduralne, które w głównej mierze skupiają się na żmudnej pracy policji, polegającej na przesłuchiwaniu kolejnych świadków. To mroczne książki kryminalne wypełnione akcją.

Joona Linna - Kolejność

O ile pierwsze części cyklu niewiele zdradzają o przeszłości głównego bohatera, o tyle każda kolejna coraz bardziej się w nią zagłębia. Dlatego aby w pełni poznać historię Joona Linny warto serię tę czytać po kolei. Poniżej znajduje się lista książek z Joona Linna Larsa Keplera w kolejności ich publikacji, czyli takiej samej jak ich chronologiczna kolejność.

Hipnotyzer - lars kepler - okladka

Hipnotyzer

Autor: Lars Kepler

Cykl: Joona Linna (Tom 1)

Ocena:
7.6/10

Opis: W niewielkim miasteczku giną trzy osoby. Jedynym świadkiem tej makabrycznej zbrodni jest nastoletni chłopak. Jednak szok oraz obrażenia jakich doznał utrudniają jego przesłuchanie. Joona Linna jest przekonany, że jedyną osobą, która może pomóc znaleźć mordercę jest Hipnotyzer.

kontrakt paganiniego - lars kepler - okladka

Kontrakt Paganiniego

Autor: Lars Kepler

Cykl: Joona Linna (Tom 2)

Ocena:
7.4/10

Opis: Na opuszczonej łodzi, dryfującej po archipelagu sztokholmskim, zostają odnalezione zwłoki kobiety. Jej płuca wypełnione są wodą jednak jej ciele nie ma innych śladów, które mogły by świadczyć, że kobieta utonęła.

swiadek - lars kepler - okladka

Świadek

Autor: Lars Kepler

Cykl: Joona Linna (Tom 3)

Ocena:
8.2/10

Opis: Flora Hansen nazywa siebie medium i zarabia na życie udając, że obcuje ze zmarłymi. Ale po makabrycznym morderstwie dziewczyny, w domu dla trudnej młodzieży, kobieta zaczyna mieć wizje, które są aż nazbyt realne. Jedynie Joona Linna zgadza się ją wysłuchać.

piaskun - lars kepler - okladka2

Piaskun

Autor: Lars Kepler

Cykl: Joona Linna (Tom 4)

Ocena:
8.5/10

Opis: Przy jednej z linii kolejowej zostaje odnaleziony wychudzony mężczyzna. Jak się okazuje był on od trzynastu lat zaginiony. Policja uważała, że padł on ofiarą seryjnego mordercy Jurka Killera. W raz z mężczyzną zaginęła jego siostra. Czy Joonie Linnie i Sadze Bauer uda się ją odnaleźć?

stalker-lars-kepler-okladka2

Stalker

Autor: Lars Kepler

Cykl: Joona Linna (Tom 5)

Ocena:
8.2/10

Opis: Do sztokholmskiej policji trafia film, na którym z ukrycia, we własnym domu, filmowana jest kobieta. Policja nie traktuje tego poważnie, aż do momentu kiedy kobieta ta zostaje znaleziona martwa. Kiedy pojawia się następny film, policja usilnie próbuje zidentyfikować ofiarę.

łowca - lars kepler - okladka

Łowca

Autor: Lars Kepler

Cykl: Joona Linna (Tom 6)

Ocena:
7.9/10

Opis: Gdy kolejne dni po zamordowaniu Ministra Spraw Zagranicznych nie przynoszą przełomu w śledztwie, nieoczekiwanie pomocny może okazać się Joona Linna. Giną kolejne osoby, a jednym związkiem między nimi jest wierszyk o królikach, które ofiary słyszą tuż przed śmiercią.

łazarz - lars kepler - okladka

Łazarz

Autor: Lars Kepler

Cykl: Joona Linna (Tom 7)

Ocena:
7.8/10

Opis: W mieszkaniu w Oslo zostaje odnalezione ciało mężczyzny. Podczas przeszukania jego mieszkania, policja odkrywa specyficzną kolekcję. W zamrażarce znajduje się czaszka zmarłej żony Joona Linny.