Stalker (Joona Linna #5) – Lars Kepler

Ocena:
8.2/10
stalker-lars-kepler-okladka2

Dane szczegółowe

  • Autor: Lars Kepler
  • Cykl: Joona Linna
  • Tytuł oryginalny: szw. Stalker
  • Rok wydania w Polsce: 2016
  • Rok wydania w oryginale: 2014
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
  • Tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska
  • Liczba stron: 608
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Stalker

Sztokholmska policja otrzymuje krótki filmik, na którym widać filmowaną z ukrycia kobietę. Nagranie jest wyjątkowo szczegółowe co sugeruje, że autor musiał znajdować się blisko. Początkowo śledczy odbierają film jako głupi żart, aż do następnego dnia, kiedy kobieta ta zostaje znaleziona martwa we własnym domu.

Kilka dni później, kolejne nagranie trafia na policyjną skrzynkę mailową. Nie ma żadnej możliwości aby zidentyfikować kobietę zanim nie padnie ofiarą brutalnego mordu. Pozostaje jedynie czekać. Kilka godzin później, Adam Youssef zawiadamia policję, że znalazł swoją żonę martwą. Podczas przesłuchania trudno od niego uzyskać jakąkolwiek przydatną informację. Policja jest zmuszona poprosić o pomoc psychiatrę Erika Marię Bark. Lekarz ma zahipnotyzować mężczyznę z nadzieją, że to pozwoli odblokować jego wspomnienia. Hipnotyzer nie jest jednak gotów na to co usłyszy… Postanawia kluczową informację ukryć przed funkcjonariuszami.

Policja jest bezsilna i coraz wyraźniej widać, że sprawę tę będzie ciężko rozwiązać bez pomocy Joona Linny, który od blisko roku jest zaginiony i nikt nawet nie wie czy jeszcze żyje.

Stalker to Szwedzki bestseller uznany przez recenzentów za arcydzieło. Powieść jest piątą odsłoną serii z komisarzem Joona Linną.

źródło opisu: własne,
źródło okładki: https://czarne.com.pl

Stalker – Zakończenie

Kim jest Stalker? – Stalkerem okazuje się być Nelly Brandt, najbliższa współpracownica Erika.

Dlaczego zabija? – Ponieważ jest patologicznie zazdrosna. Całe swoje dorosłe życie podporządkowała zbliżeniu się do Erika Marii Bark. Jednak mimo to, ten nie zauważa jej w wystarczający sposób. Dlatego zabija kobiety, które miały kontakt z psychoterapeutą, jednocześnie kierując wszystkie podejrzenia w jego stronę. Już jako nastolatka Nelly wykazywała tendencje do chorobliwych zachowań i jest odpowiedzialna z kilka innych zbrodni.

Co łączy Rocky’ego Kyrklundza ze Stalkerem? – Rocky oraz Nelly poznali się na pogrzebie ojca kobiety. To wtedy wybuchł między nimi romans, który z czasem przerodził się w chorobliwe uczucie do mężczyzny. Chcąc całkowicie kontrolować Rocky’ego, Nelly uwięziła go w piwnicy. Był przetrzymywany przez wiele miesięcy w klatce. Gdy w końcu udało mu się uciec, przydarzył mu się wypadek, który spowodował u niego zaniki pamięci. Dopiero hipnoza pozwala mu sobie przypomnieć drobne fragmenty z przeszłości.

Co się stało z Jooną Linną?Joona Linna, po tragicznych wydarzeniach z poprzedniej części uciekł ze szpitala i zaaranżował swoje samobójstwo. Był przekonany, że Jurek Walter żyje i ściga go oraz jego rodzinę. Z tego powodu wraz z nią wyjechał na północ Szwecji do miasteczka Nattavaara. Tam spędził ostatnie chwile ze swą umierającą na raka żoną oraz córką.

Jakie jest zakończenie „Stalkera”? – Zarówno Erik, jak i Rocky zostali oczyszczeni z wszelkich podejrzeń o zabójstwa należące do tej sprawy. Jackie przeszła siedmiogodzinną operację, która uratowała jej życie i wraz z Erikiem próbuje dość do pełni sił. Natomiast Joona Linna został przez sąd rejonowy skazany na karę czterech lat pozbawienia wolności za użycie przemocy wobec funkcjonariusza, umyślne poważne uszkodzenie własności, nakłanianie do ucieczki, podawanie się za funkcjonariusza publicznego, kradzież i uszkodzenie mienia.

Stalker – Bohaterowie

Joona Linna – Komisarz policji ze Sztokholmu, który rok wcześniej zaginął i jest uznany za zmarłego.

Saga Bauer – Od ponad roku przebywa na zwolnieniu lekarskim z pracy w Policji Bezpieczeństwa. To ona próbuje odnaleźć Joona Linnę.

Erik Maria Bark – Lekarz medycyny, psychiatra i psychoterapeuta wyspecjalizowanym w psychotraumatologii i psychiatrii katastrof. Przez cztery lata kierował projektem związanym z grupową terapią z użyciem głębokiej hipnozy w Instytucie Karolinska. Obecnie wchodzi w skład niewielkiego zespołu specjalizującego się w leczeniu pacjentów po traumie. Regularnie pomaga policji i prokuraturze przy skomplikowanych przesłuchaniach ofiar przestępstw. Nierzadko stosuje hipnozę, żeby odprężyć świadka i pomóc mu w posortowaniu wspomnień w sytuacji stresowej.

Margot Silverman – Nowy ekspert policji kryminalnej do spraw seryjnych zabójców, spree killerów i stalkerów. Dołączyła do zespołu po zniknięciu Joona Linny dlatego nie miała okazji go poznać. Podczas wydarzeń w „Stalkerze”, jest w ciąży.

Rocky Kyrklund – Były proboszcz pracujący w parafii Salem. Przed dziewięcioma laty został zatrzymany jako podejrzany o zabójstwo Rebecki Hansson, chociaż podczas hipnozy wyznał, że istnieje osoba, która może mu zapewnić alibi. Nigdy jednak nie uznano tego jako dowodu. Ma problemy z pamięcią oraz jest uzależniony od heroiny. Przebywa w zakładzie psychiatrycznym.

Nelly Brandt – Psycholog i najbliższa współpracownica Erika w specjalistycznym zespole w szpitalu Karolinska. Jest niesłychanie kompetentna, pracuje bardzo ciężko, a jednocześnie ma wyjątkowe poczucie humoru, choć czasem nieco zbyt wulgarne.

Jackie – Niewidoma nauczycielka gry na pianinie, matka Madeleine.

Adam Youssef – Partner w śledztwie Margot Silverman.

Nestor – Były pacjent Erika, który dzięki niemu uwolnił się od swoich traum.

Maria Carlsson – Pierwsza ofiara. Samotna i bezdzietna kobieta, zajmująca się marketingiem produktów w sieci IKEA.

Susanna – Druga ofiara Stalkera.

Sandra Lundgren – Trzecia ofiara

Katryna – Czwarta ofiara. Żona Adama Youssefa, z którym była w ciąży.

Stalker – Ciekawostki

“Stalker” to nie pierwsza książka, w której pojawia się Erika Maria Bark. Był on również głównym bohaterem pierwszej części “Hipnotyzer” z Jooną Linną gdzie poznaliśmy więcej szczegółów na temat jego pracy jako hipnotyzera oraz dowiedzieliśmy się więcej o jego problemach z żoną i chorobie syna.

x