Lata 90 to początek rozkwitu nordic noir. Pomimo, że gatunek ten powstał blisko dwie dekady wcześniej, to właśnie ten okres przyniósł prawdziwy boom na skandynawskie kryminały. Olbrzymia w tym zasługa Henninga Mankella, który stworzył jedną z najbardziej poczytnych serii książek, inspirując czytelników i autorów na całym świecie.

>> Przejdź do chronologicznej listy książek z Kurtem Wallanderem

Henning Mankell - książki

Kurt Wallander, czyli główny bohater cyklu szwedzkiego autora, jest komisarzem policji z niewielkiego, nadmorskiego Ystad. Z natury jest melancholikiem. Stroni od ludzi, nawet czas wolny poświęca pracy. Do każdego śledztwa podchodzi z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Taki tryb życia odcisnął piętno na zdrowiu Wallandera. Nadwaga, cukrzyca, depresja a do tego kryzys wieku średniego. M.in. to powoduje, że często myśli o porzuceniu pracy w Policji. Finalnie nie jest wstanie tego zrobić, życie bez prowadzonego śledztwa nie istnieje dla niego

Książki Mankella z Wallanderem to doskonałe połączenie kryminału proceduralnego, z komentarzem społecznym. Dodatkowo są one okraszone chłodnym skandynawskim klimatem, który doskonale odzwierciedla charakter głównego bohatera. Autor nie boi się trudnych tematów, każda książka z serii stara się dotrzeć do źródeł szwedzkich niepokojów. Poruszane są tematy, którymi żyje społeczeństwo. Dlatego nie zabraknie wątków dotyczących emigracji do krajów Skandynawskich, upadku Związku Radzieckiego, a co za tym idzie powstawania nowych republikach bałtyckich, czy przestępczości elektronicznej.

Dzięki temu, że kolejne tomy cyklu powstawały na przestrzeni blisko 20 lat, możemy śledzić ewolucję głównego bohatera oraz to z jakimi problemami musiała się mierzyć Szwedzka policja. Pozwala to również lepiej zrozumieć dzisiejsze problemy Szwecji i niektóre decyzje, które z naszego punktu widzenia mogą wydawać się nieracjonalne.

Kurt Wallander - od czego zacząć

Po raz pierwszy czytelnicy poznali Wallander w 1991 roku, to wtedy ukazała się pierwsza część serii. Ma wtedy niespełna 40 lat i rozpoczyna dochodzenie w sprawie morderstwa starszego małżeństwa. Trzy miesiące wcześniej rozstał się z żoną i od tego momentu próbuje ułożyć sobie życie od nowa, co niespecjalnie mu wychodzi.

Najlepsza książka Mankella to wg. czytelników siódmy tom serii zatytułowany "O krok". Opowiada ona o trójce nastolatków, którzy zostali zamordowani w noc świętojańską, celebrując, najkrótszą noc w roku.

Wallander kolejność

Poniżej znajdziesz kolejność książek z Kurtem Wallanderem autorstwa Henninga Mankella. Pomimo, że każda część to osobne śledztwo, warto je czytać po kolei. Pozwoli to lepiej poznać komisarza z Ystad nie tylko od strony zawodowej, ale również prywatnej.

W późniejszych częściach serii, coraz większą rolę odgrywa jego córka Linda. Jest nie tylko pomocnikiem dla swojego ojca, ale staje się głównym bohaterem.

morderca bez twarzy - okładka

Morderca bez twarzy

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 1)

Ocena:
7.6/10

Opis: Zimna noc na szwedzkiej prowincji. W wiejskim domku, w brutalny sposób, zostaje zamordowane starsze małżeństwo. Jedyną wskazówką są ostatnie słowa wypowiedziane przed śmiercią przez kobietę. Sugerują one, że za mordem stoją cudzoziemcy. Informacja przedostaje się do mediów co wywołuje falę antyimigranckich nastrojów.

Psy z Rygi - okładka

Psy z Rygi

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 2)

Ocena:
7.7/10

Opis: W pontonie, na szwedzkim wybrzeżu, zostają odkryte dwa ciała. Obrażenia wskazują, że ofiary przed śmiercią były w nieludzki sposób torturowane. Bez żadnych świadków, bez motywu ani nawet bez miejsca zbrodni, Kurt Wallander ma wątpliwości czy potrafi rozwiązać tę tajemniczą sprawę, szczególnie, że trop prowadzi do Łotwy.

Biała Lwica - Okładka

Biała lwica

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 3)

Ocena:
7.9/10

Opis: Morderstwo agentki nieruchomości wygląda jak typowa egzekucja. Pomimo tego nie ma oczywistego podejrzanego. Sprawa, która początkowo wygląda na zbrodnię z miłości, okazuje się wyjątkowo skomplikowana i zmusza Kurta Wallandera do wyjazdu do Republiki Południowej Afryki aby zapobiec zamachowi, który zdestabilizowałby cały kraj.

mężczyzna który się uśmiechał - okładka

Mężczyzna, który się uśmiechał

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 4)

Ocena:
7.9/10

Opis: Wallander zmaga się z depresją po wydarzeniach w poprzedniej części serii. Jest nawet o krok od opuszczenia szeregów policji. Jednak jego przyjaciel, Sten Torstensson, prosi go o potajemne zbadanie sprawy śmierci jego ojca, który zginął w wypadku samochodowym. Początkowo odrzuca tę propozycję jednak gdy i Sten ginie w podobnych okolicznościach postanawia rozwiązać tę sprawę.

Fałszywy trop - okładka

Fałszywy trop

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 5)

Ocena:
8.1/10

Opis: Inspektor Wallander jest świadkiem jak młoda kobieta z Dominikany dokonuje samospalenia. W tym samym czasie w Szwecji grasuje seryjny morderca, który poluje na starszych mężczyzn. Brutalnie ich zabija, a następnie zbiera z nich skalp. Czy obie sprawy mogą mieć ze sobą związek?

Piąta Kobieta - Okładka

Piąta kobieta

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 6)

Ocena:
8.0/10

Opis: Po powrocie z wakacji, Inspektor Kurt Wallander bada makabryczne i starannie zaplanowane morderstwo starszego mężczyzny. W krótkim czasie zostają odnalezione kolejne ciała mężczyzn zamordowanych w podobny sposób. Staje się jasne, że policja ma do czynienia z seryjnym mordercą. Ale jaki związek ze sobą mają jego ofiary?

O Krok - Okladka

O krok

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 7)

Ocena:
8.2/10

Opis: W noc św. Jana, trójka nastolatków która brała udział w przedstawieniu, zostaje znaleziona martwa na zacisznej łące. Każdy z nich ma tylko jedną ranę postrzałową. Wkrótce potem kolega Wallandera, który miał mu pomóc rozwiązać te sprawę również zostaje znaleziony martwy. Jaki związek mają oba morderstwa?

Zapora - Okładka

Zapora

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 8)

Ocena:
8.2/10

Opis: W Ystad ma miejsce seria dziwnych incydentów w tym znalezienie martwego mężczyzny przy jednym z bankomatów oraz zamordowanie taksówkarza. Początkowo wydaje się, że to zbrodnie jakich wiele, nie kryjących nic więcej. Innego zdania jest natomiast Inspektor Kurt Wallander.

Nim nadejdzie mróz - Hening Mankel - Okładka

Nim nadejdzie mróz

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 9)

Ocena:
7.5/10

Opis: Linda Wallander właśnie ukończyła szkolę policyjną i przygotowuje się do rozpoczęcia pracy. W rodzinnym mieście zamieszkuje u swojego autorytarnego ojca. W tym samym czasie policja w Ystad otrzymuje zgłoszenia o podpalonych łabędziach na jeziorze oraz spalonym cielaku. Niedługo potem jedna z kobiet zostaje znaleziona martwa. Kurt Wallander z pomocą swojej córki będzie musiał rozwiązać kolejną sprawę.

Niespokojny człowiek - okładka

Niespokojny człowiek

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 10)

Ocena:
8.0/10

Opis: Inspektor Kurt Wallander bada zniknięcie emerytowanego oficera marynarki wojennej Hakana von Enke, który jest również teściem jego córki. Szybko okazuje się, że sprawa ociera się o szpiegowski skandal, który swój początek ma jeszcze w czasach Zimnej Wojny.

Reka - Okładka

Ręka

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Tom 11)

Ocena:
8.1/10

Opis: Po przeprowadzce na obrzeża Ystad, Wallander podczas jednego ze spacerów potyka się o wystającą z ziemi rękę. Inspektor rozpoczyna śledztwo, które sięgnie aż do czasów II wojny światowej. Opowiadanie, w którym głównym bohaterem jest Kurt Wallander. Poczałkowo opublikowane jedynie w Holandii, a akcja jego dzieje się tuż po wydarzeniach w “Niespokojny człowieku”.

Piramida - Okładka

Piramida

Autor: Henning Mankell

Cykl: Kurt Wallander (Opowiadania)

Ocena:
7.9/10

Opis: Zbiór pięciu opowiadań, które skupiają się na początkach pracy Wallandera w policji. Akcja pierwszego z nich ma miejsce w 1979 roku, natomiast ostatniego dwadzieścia lat później.