Psy z Rygi (Kurt Wallander #2) – Henning Mankell

Ocena:
7.4/10
Psy z Rygi - okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Henning Mankell
  • Cykl: Kurt Wallander
  • Tytuł oryginalny: szw. Hundarna i Riga
  • Rok wydania w Polsce: 2006
  • Rok wydania w oryginale: 1992
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  • Tłumaczenie: Grażyna Wąsowicz-Ludvigsson
  • Liczba stron: 289
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Psy z Rygi

Zima 1991 roku. Policja w Ystad otrzymuje anonimowe zgłoszenie o dryfującym na morzu pontonie z dwoma ciałami. Niebawem woda, na brzeg odludnej plaży, wyrzuca tratwę ratunkową. Znajdują się tam dwaj mężczyźni, ubrani w ekskluzywne garnitury. Oboje nie żyją. Wszystko wskazuje na to, że pochodzili z Europy Wschodniej. To co początkowo wygląda na porachunki mafijne, przybiera bardziej złowrogi aspekt, gdy Kurt Wallander podróżuje do Rygi. W obcym świecie, policyjnej inwigilacji i kłamstw jest ciągle jeden krok za mordercą…

Druga książka Henninga Mankella, z serii, w której głównym bohaterem jest policjant z Ystad, Kurt Wallander. „Psy z Rygi” starają się pokazać wpływ upadku Związku Radzieckiego na Zachód.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Psy z Rygi – Zakończenie

Kto zamordował Karlisa? – Jego zabójcą jest Zids, który działał na zlecenie Putnisa.

Dlaczego Karlis został zamordowany i dlaczego do tego doszło zaraz po jego powrocie ze Szwecji? – Major Karlis walczył aby Łotwa odzyskała niepodległość i uwolniła się spod jarzma Związku Radzieckiego. Odkrył jaką rolę w blokowaniu przemian politycznych odgrywa Putnis i automatycznie stał się dla niego zagrożeniem. Póki major działał na Łotwie, można go było pilnować lub przynajmniej sprawdzać, z kim się spotyka. W Szwecji nikt nie miał nad nim kontroli. Putnis ryzykował za dużo nie będąc pewny czy w Szwecji Karlis nie zdobył ważnych informacji na temat jego działaności, dlatego jak najszybciej po powrocie wydał rozkaz jego zamordowania.

Kto odpowiada za śmierć dwóch mężczyzn z pontonu? – Jenis Leja i Juris Kains, których ciała zostały znalezione, mimo stosunkowo młodego wieku, byli już znani Łotewskiej policji z brutalnych napadów. Podczas jednego z rejsów z Łotwy do Szwecji, gdy przemycali narkotyki, doszło do awantury. Prawdopodobnie część ludzi Putnisa pracowała na własny rachunek, planowali kradzież sporej partii przemycanej amfetaminy. Gdy to odkryto, zastrzelono ich i wrzucono na ponton. W zamieszaniu zapomniano, o narkotykach, które były w nim ukryte.

Dlaczego przemycano narkotyki do Szwecji? – Głównym powodem, jak mogłoby się wydawać, wcale nie były względy finansowe. Przemycano je ponieważ chciało skompromitować łotewski ruch narodowowyzwoleńczy działający w Szwecji, obarczając ich winą za szmuglowanie narkotykami.

Jakie jest zakończenie „Psów z Rygi”? – Po śmierci Putnisa oraz odzyskaniu notatek Majora Karlisa, Kurt Wallander bezpiecznie wraca do Szwecji. Tam jednak nikt nie wie gdzie przebywał Komisarz. Oficjalnie spędzał urlop w Alpach.

Psy z Rygi

Kurt Wallander – Czterdziestoletni policjant z Ystadu, który zostaje poproszony przez Łotewską policję o pomoc w rozwiązaniu sprawy śmierci majora Karlisa Liepę.

Karlis Liepa – Major z wydziału kryminalnego policji w Rydze. Przybywa do Szwecji aby przejąć sprawę zabójstwa jego rodaków znalezionych na pontonie.

Jazeps Putnis – Pułkownik z ryskiej policji.

Juris Murniers – Pułkownik. W 1957 roku rozpoczął pracę w policji. Jego ojciec służył w Armii Czerwonej.

Zids – Młody policjant z Rygi, prywatny kierowca Wallandera.

Baiba Liepa – Żona majora Karlisa Liepa. Z wykształcenia jest inżynierem, a zawodowo zajmuje się tłumaczeniem literatury naukowej w wyższej szkole technicznej w Rydze.

Otto Björk – Szef policji.

Martinsson – Policjant, był tuż po trzydziestce. Impulsywny i odrobinę niedbały ale często miał dobre pomysły. Jego ambicja sprawiała, że potrafił wykrzesać z siebie olbrzymie pokłady energii.

Svedberg – Policjant. na pierwszy rzut oka wydawał się ślamazarny i mało zaangażowany w pracę ale był wyjątkowo dokładny co Wallander zawsze sobie cenił.

Birgitta Tórn – Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od początku jej relację z Wallanderem są napięte.

Linda – Córka Kurta oraz Mony mieszkająca w Sztokholmie i tam studiująca na uniwersytecie ludowym. Pomimo, że dziewczyna regularnie kontaktuje się ze swoim ojcem, ten nie może pozbyć się niepokoju, że nic nie wie o jej życiu.

Psy z Rygi

Czas i miejsce akcji – „Psy z Rygi” rozpoczynają się 12 lutego 1991 roku, to właśnie wtedy do wybrzeży Skanii przypływa ponton z ciałami dwóch mężczyzna. Akcja książki ma miejsce głównie w stolicy Łotwy, Rydze, oraz Ystadzie.

Łotwa – To właśnie przez pryzmat Łotwy, Henning Mankell przedstawia nam zmiany jak zachodziły w krajach nadbałtyckich po upadku muru berlińskiego. Akcja książki ma miejsce na początku 1991 roku, gdy nie było jeszcze pewne, że Łotwa będzie suwerenną republiką. „Psy z Rygi” pokazują nam mocno podzielone społeczeństwo, które toczy walkę o wolność. Dla jednych jest ona wyzwoleniem, dla drugich zagrożeniem, które wszelkimi sposobami trzeba zwalczać. Łotwa jest krajem na skraju wojny domowej, naiwna okazuje się wiara, że można zjednoczyć naród bez szwanku, bez problemowo przejść z dyktatury do demokracji. Przypadek krajów nadbałtyckich jest o tyle szczególny, że żyła w nich liczna mniejszość rosyjska co dodatkowo utrudniało przemiany.

Rydberg – To postać, do której często wraca myślami Kurt. Niedawno zmarły policjant z Ystadu, był dla niego swego rodzaju mentorem. Często szuka u niego pomocy. Od jego śmierci stał się bardziej samotny niż mógł to sobie wyobrazić.

Sprawa z Lenarp – W „Psach z Rygi” dowiadujemy się co się stało z jednym z morderców z poprzedniej części cyklu. Okazuje się, że Lucia, dostał przepustkę z więzienia i z niej już nie wrócił. Przypuszczalnie opuścił Szwecję.

x