Henning Mankell

henning mankell

Dane personalne

  • Data urodzenia: 3 lutego 1948
  • Data śmierci: 5 października 2015
  • Mijesce urodzenia: Sztokholm (Szwecja)
  • Język: Szwedzki
Social:

Biografia

Urodził się w 1948 roku w Sztokholmie, a dorastał w regionie Härjedalen, gdzie opiekował się nim ojciec. Znany przede wszystkim z serii, w której głównym bohaterem jest policjant, Kurt Wallander. Książki z nim sprzedały się w ponad 10 milionach egzemplarzy, a szczególne uznanie, poza rodzimą Szwecją, zdobyły w Wielkiej Brytami oraz w Stanach Zjednoczonych.

Początek kariery

W wieku 17 lat, Henning Mankell powrócił do Sztokholmu i rozpoczął pracę jako asystent reżysera w Teatrze Riks. W latach 70 zaczął pracować jako dramaturg, a w 1973 roku ukazała się jego pierwsza powieść. W kolejnych latach nadal pracował jako pisarz, współpracował również z wieloma teatrami jako reżyser oraz dyrektor artystyczny. Jednak popularność zdobył dopiero dzięki serii książek z Kurtem Wallanderem w roli głównej. W 1991 roku pojawiła się pierwsza powieść z komisarzem z nadmorskiego Ystad. Cechą charakterystyczną tego cyklu jest to, że stara się poruszać tematy, które są aktualnie ważne dla zachodniego społeczeństwa.

Od wczesnych lat młodzieńczych był zafascynowany Afryką. Dzielił swój czas między Szwecję, a Mozambik, gdzie pracował jako reżyser w teatrze Avenida. Angażował się również w walkę z AIDS w Afryce. Poświęcał wiele czasu zachęcając do wsparcia projektu „Memory Books”, którego zadanie było podnoszenie świadomości co tego problemu. Jego podróże do Afryki były inspiracją dla wielu jego powieści.

Choroba oraz śmierć

W styczniu 2014 roku wykryto u niego raka płuc. Informacją tą podzielił się z czytelnikami na łamach gazety „Goeteborgs-Posten”. Napisał serię artykułów, w których opisywał w jaki sposób u niego zdiagnozowano chorobę, oraz jak bardzo wspierają go najbliżsi. Po swojej pierwszej chemioterapii w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska pisał o znaczeniu badań nad rakiem. Na trzy tygodnie przed śmiercią napisał artykuł o tożsamości człowieka kiedy zostanie on dotknięty śmiertelną chorobą. Jego ostatni artykuł został opublikowany już pośmiertnie 6 października 2015 roku. Zmarł dzień wcześniej w Göteborgu, po prawie dwóch latach od rozpoznania choroby.

Henning Mankell był czterokrotnie żonaty, miał czterech synów. W 1998 roku poślubił Evę Bergman, córkę szwedzkiego reżysera filmowego Ingmara Bergmana.

x