Piąta kobieta (Kurt Wallander #6) – Henning Mankell

Ocena:
8.0/10
Piąta Kobieta - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Henning Mankell
  • Cykl: Kurt Wallander
  • Tytuł oryginalny: szw. Den femte kvinnan
  • Rok wydania w Polsce: 2005
  • Rok wydania w oryginale: 1996
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  • Tłumaczenie: Halina Thylwe
  • Liczba stron: 608
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Piąta kobieta

W Skanii, na południu Szwecji, dochodzi do serii makabrycznych morderstw. Ofiarami są starsi, spokojni mężczyźni. To co szokuje, to sposób w jaki morderca dokonał tych zbrodni, ewidentnie chciał, aby ofiary jak najbardziej cierpiały. Początkowo nic nie wskazuje na to, aby mężczyźni byli ze sobą w jakiś sposób powiązani, czy to w życiu zawodowym czy prywatnym. Z biegiem czasu, Kurt Wallander odkrywa mroczną przeszłość ofiar, którzy dopuścili się przemocy wobec kobiet.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Piąta kobieta – Zakończenie

Kim jest zabójca? – Zabójcą trójki mężczyzn jest Yvonne Ander.

Jaki jest jej motyw? – Jej motywem jest chęć zemsty na mężczyznach znęcających się nad swoimi partnerkami. Pracując w szpitalu jako pielęgniarka,wielokrotnie spotykała kobiety, które były wykorzystywana czy wręcz maltretowane przez mężczyzn. To doświadczenie spowodowało, że Yvonne Ander założyła fundację, której celem była pomoc kobiet, które tego doświadczyły. Jednak dopiero śmierć jej matki w Afryce spowodowała, że coś w niej pękło. Zapragnęła zemsty.

Co wydarzyło się w Afryce? – Na początku książki, zostaje nam przedstawiona historia matki Yvonne Ander , która podróżując po Afryce, została zamordowana przez fundamentalistów islamskich. Początkowo celem zamachowców miały być wyłącznie zakonnice. Jednak to właśnie w ich zakonie zatrzymała się Anna Ander i gdy tylko zamachowcy spostrzegli ją, zginęła. Śmierć Anny zostaje zatuszowana przez tamtejszą policję. Tylko dzięki dobrej woli jednej z policjantek, Yvonne nieoficjalnie dowiaduje się o tym.

Kim jest tytułowa piąta kobieta? – Jest nią matka zabójczyni, która jako piąta kobieta zginęła w „Zakon Sióstr Chrześcijanek” w Algierii. Tytuł również nawiązuje do śledztwa prowadzonego przez Walandera. Yvonne Ander jest piątą kobietą, która okazuje się istotna do rozwiązania sprawy.

Co stało się z zaginioną Polką w Jamtlandii? – Pomimo braku dowodów, jest niemal pewne, że Krista Haberman została przed laty zamordowana przez Holger Erikssona. Ciało kobiety było zakopane na jego posesji. Yvonne Ander dowiedziała się o tym od Polaka, który przebywał w szpitalu.

Dlaczego Holger Eriksson zapisał w testamencie część majątku dla kościoła w Jamtlandii? – Policji oraz rodzinie nie udaje się tego wyjaśnić, jednak wszystko wskazuje na to, że jest to pewnego rodzaju zadośćuczynienie. To właśnie z Jamtlandii pochodziła zaginiona polska, którą Holgere najpewniej zamordował.

Piąta kobieta – Bohaterowie

Kurt Wallander – Komisarz z policji w Ystadzie. Właśnie powrócił z wakacji, które spędził w Rzymie razem ze swoim ojcem.

Ann-Britt Höglund – Policjantka z komisariatu w Ystadzie, gdzie pracuje od blisko roku. Ma bardzo dobry kontakt z Wallanderem. Jest zamężna, jednak jej partner jest ciągle w rozjazdach.

Lisa Holgersson – Nowa szefowa, była ze sztokholmu

Martinsson – Policjant. Impulsywny i odrobinę niedbały ale często miał dobre pomysły. Jego ambicja sprawiała, że potrafił wykrzesać z siebie olbrzymie pokłady energii.

Svedberg – Policjant z Ystadu. na pierwszy rzut oka wydawał się ślamazarny i mało zaangażowany w pracę ale był wyjątkowo dokładny co Wallander zawsze sobie cenił.

Nyberg – Technik kryminalny z Ystadu. Łatwo wpadał w irytację, bywał chimeryczny. Wszystko to powodowało, że współpraca z nim nie była łatwa.

Anna Ander – Kobieta, która ginie z rąk islamistów w Algierze. Jest matką Yvonne Ander.

Yvonne Ander – Ma czterdzieści siedem lat, mieszka w Ystadzie. Z wykształcenia jest pielęgniarką.

Holger Eriksson – Pierwsza ofiara. Pracował jako sprzedawca samochodów, poza tym był poetą, pisał wiersze o ptakach. Miał ultrakonserwatywne poglądy.

Gösty Runfeldt – Druga ofiara. Wdowiec, 47letni właściciel kwiaciarni oraz prywatny detektyw. Jednak jego druga profesja była zaskoczeniem nawet dla jego najbliższych.

Eugen Blomberg – Trzecia ofiara. 51letni pracownik naukowy na uniwersytecie w Lund.

Harald Berggren – Najemnik, który służył w Kongo.

Lena Lönnerwall – córka Gösty Runfeldta

Piąta kobieta – Ciekawostki

Czas i miejsce akcji? – Wydarzenia opisane w książce mają miejsce między sierpniem a grudniem 1994 roku. Dzieją się głównie w okolicach Ystadu. Pojedyncze sceny mają miejsce w Jamtlandii, na północy Szwecji, oraz w Algierii.

Podróż do Włoch – Na prośbę swojego ojca, Kurt Wallander odbył z nim podróż do Rzymu. Tydzień spędzony we Włoszech okazał się wyjątkowo udany. Doskonale się dogadywali, a choroba ojca w żaden sposób nie komplikowała im planów. Była to ich pożegnalna wyprawa, kilka tygodni później, ojciec Wallandera zmarł.

Katastrofa promu MF Estonia – W „Piątej kobiecie” zostają opisane autentyczne wydarzenie, które miało miejsce 28 września 1994 roku. To wtedy na Morzu Bałtyckim zatonął prom MF Estonia. W wyniku katastrofy zginęło 852 osoby z czego 501 to Szwedzi. Czyni to ją jedną z najbardziej tragicznych katastrof w XX wieku.

x