William Wisting to główny bohater serii książek kryminalnych autorstwa byłego starszego oficera śledczego Jørna Liera Horsta. Seria liczy obecnie 14 książek (plus prequel), z których ostatnia została wydana w sierpniu 2021 roku. Pierwsza z nich, Kluczowy świadek, miała premierę w 2004 roku.

Główny bohater to szef wydziału kryminalnego. Jego ambicją nigdy nie było pięcie się po szczeblach kariery. Stanowisko, które zajmował zawdzięczał wyłącznie swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu. Wychował się w Stavern położonym około 150km na południe od Oslo. Jest żonaty z Ingrid, z którą ma dwójkę dzieci. William Wisting pracuje w Wydziale Śledczym na posterunku w Larviku gdzie służy od 1984 roku. Większość swojej pracy dochodzeniowej wykonuje właśnie w tym rejonie, jednak zdarza się, że aby pozytywnie zakończyć śledztwo, udaje się w inne rejony świata jak Hiszpania czy nawet do pogrążonego w wojnie Afganistanu. Autor przedstawia Wistinga jako dobrego i uczciwego policjanta, który aby rozwiązać sprawę potrafi narazić własne życie. Tak jak inne serie książek kryminalnych w gatunku nordic noir, tak i Wisting przedstawia nam na przestrzeni kolejnych tomów zmieniające się społeczeństwo, w którym policja mierzy się ze wcześniej nieznanymi wyzwaniami.

Poza Wistingiem ważnym bohaterem książek Jørna Liera Horsta jest jego córka Line. Pracuje ona jako dziennikarz dla największych norweskich gazet. Jest to nie tylko jej zawód ale przede wszystkim pasja, której podporządkowała swoje życie. Zajmuje się nie tylko relacjonowaniem najgłośniejszych spraw kryminalnych ale często sama podejmuje ryzyko aby je rozwiązać.

Wiliam Wisting - Najlepsze książki

Książką, która zdobyła najwięcej nagród oraz pozytywnych ocen czytelników są Psy Gończe. Na początku tej części William Wisting zostaje zawieszony w związki z podejrzeniem sfingowanie dowodów w jednej ze spraw. Nie bez powodu właśnie ta część, oraz Jaskiniowiec, doczekały się ekranizacji. W 2019 roku powstał serial William Wisting, który obecnie można obejrzeć na platformie streamingowej Viaplay.

Kolejną częścią cyklu Jørna Liera Horsta z Williamem Wistingiem, która cieszy się wyjątkowo popularnością jest Zła Wola. Książka w której brutalny morderca zostaje przez Wistinga zabrany na wizję lokalną. Podczas niej udaje mu się uciec. Akcja od tego momentu dzieje się błyskawiczne, a kolejne tropy mają tylko zmylić policję.

Wiliam Wisting - Kolejność

Biorąc pod uwagę popularność cyklu w Norwegii, logicznym było jego przetłumaczenie na inne języki, w tym Polski. Obecnie każda część serii została wydana po polsku. Międzynarodowa popularność Williama Wistinga sprawiła, że Jørn Lier Horst stał się jednym z najpopularniejszych norweskich autorów. Każda część serii to zamknięte śledztwo. Dlatego jeżeli zależy Ci tylko na zagadce kryminalnej, kolejność czytania nie ma większego znaczenia. Jeżeli jednak chcesz lepiej poznać Williama Wistina oraz jego córkę Line, polecamy czytać książki po kolei. Dzięki temu poznasz nie tylko problemy z jakimi muszą sobie radzić ci bohaterowie ale również będziesz mógł obserwować jak na przestrzeni ostatnich 15 lat zmieniała się Norwegia oraz praca policji.

Kluczowy świadek - Okładka

Kluczowy świadek

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 1)

Ocena:
6.8/10

Opis: Zmasakrowane ciało Prebena Pramma zostało znalezione w jego mieszkaniu. Chaos, który w nim panuje może świadczyć tylko o jednym - mordercy nie znaleźli tego po co przyszli. Jaki sekret skrywał starszy mężczyzna?

Felicia zaginęła - Okładka

Felicia zaginęła

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 2)

Ocena:
7.4/10

Opis: Kilka dni po zaginięciu dziewiętnastoletniej dziewczyny, na placu budowy zostaje odnaleziony szkielet młodej kobiety. Śledztwo ujawnia sieć kłamstw, których konsekwencje są odczuwalne do dzisiaj pomimo, że sprawa ma swój początek przez blisko dwudziestoma pięcioma laty.

Gdy morze cichnie - Okładka

Gdy morze cichnie

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 3)

Ocena:
7.1/10

Opis: Seria tragicznych zdarzeń w Larviku. W centrum zostaje znaleziony ciężko ranny mężczyzna, na obrzeżach płodnie domek letniskowy, we wnętrzu, którego jak później się okazuje znajdowały się zwłoki. Kilka dni później na brzegu zostają znalezione zwłoki. Co łączy wszystkie sprawy?

Jørn Lier Horst - Okładka

Jedna jedyna

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 4)

Ocena:
7.6/10

Opis: Świetnie zapowiadająca się piłkarka ręczna znika bez śladu. W tym samym czasie w lesie w wybucha pożar. Strażacy dogaszający go odnajdują zwęglone ciało mężczyzny. Śledztwo ujawnia, że każdy w tej sprawie ma coś do ukrycia.

Nattmannen - Okładka

Nocny człowiek

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 5)

Ocena:
7.4/10

Opis: W centrum miasta starsza kobieta odnajduje nabitą na pal głowę nastoletniej dziewczynki. Szybko okazuje się, że jest to Afganka, która do niedawna przebywała w ośrodku dla mniejszości narodowych. Aby rozwiązać to śledztwo, William Wisting będzie musiał udać się do Afganistanu.

Szumowiny - Okładka

Szumowiny

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 6)

Ocena:
7.4/10

Opis: Morskie fale wyrzucają na brzeg odciętą lewą stopę. W kolejnych dniach znajdowane są następne lewe stopy. Policja podejrzewa, że należą one do zaginionych, przed kilkoma miesiącami, starszych mężczyzn. Jaką tajemnicę skrywali?

Poza sezonem - Okładka

Poza sezonem

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 7)

Ocena:
7.2/10

Opis: Na obrzeżach Larviku, dochodzi do serii włamań do domków letniskowych. Właściciel jednego z nich, znajduje na sąsiedniej działce ciało mężczyzny. Wiliam Wisting rozpoczyna śledztwo, które jak się szybko okaże, będzie mieć związek z przemytem narkotyków do Norwegii.

Psy Gończe - Okładka

Psy Gończe

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 8)

Ocena:
7.8/10

Opis:

Jaskiniowiec - Okładka

Jaskiniowiec

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 9)

Ocena:
8.0/10

Opis:

Ślepy trop - Okładka

Ślepy trop

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 10)

Ocena:
8.0/10

Opis:

Jørn Lier Horst - Kod Kathariny - okładka

Kod Kathariny

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 11)

Ocena:
7.9/10

Opis:

Ukryty pokój – Jørn Lier Horst - okładka

Ukryty pokój

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 12)

Ocena:
8.0/10

Opis:

zla wola - Jorn Lier Horst - okladka

Zła wola

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 13)

Ocena:
8.2/10

Opis:

Sprawa 1569

Autor: Jørn Lier Horst

Cykl: William Wisting (Tom 14)

Ocena:
8.1/10

Opis: