Poza sezonem (William Wisting #7) – Jørn Lier Horst

Ocena:
7.2/10
Poza sezonem - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jørn Lier Horst
  • Cykl: William Wisting
  • Tytuł oryginalny: nor. Vinterstengt
  • Rok wydania w Polsce: 2015
  • Rok wydania w oryginale: 2011
  • Wydawnictwo: Smak Słowa
  • Tłumaczenie: Milena Skoczko
  • Liczba stron: 352
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Poza sezonem

Jesienna mgła powoli pokrywa nadmorski krajobraz. Ove Bakkerud chce spędzić ostatni ciepły weekend tego roku w swoim domku letniskowym. Gdy jednak dociera do chaty, jedyne co widzi to chaos. Jego domek został okradziony, a na działce obok znajduje się ciało mężczyzny.

Komisarz William Wisting rozpoczyna śledztwo, które jak się okaże będzie mieć związek z handlem narkotykami na olbrzymią skalę. Aby zbadać wszystkie tropy, będzie musiał udać się aż na przedmieścia Wilna.

Tom 7 przygód Williama Wisting autorstwa Jørn Lier Horsta.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Poza sezonem – Zakończenie

Co wydarzyło się na osiedlu domków letniskowych? – Czwórka Litwinów okradała opustoszałe domki letniskowe. Zbliżając się do kolejnego, mężczyźni zorientowali się, że nie są sami. Czekając między drzewami, zobaczyli mężczyznę w kominiarce, który przy jednym z domków wkładał torbę do skrzyni.

Gdy znów nastała cisza, jeden z Litwinów, Darius, zakradł się na werandę i wyciągnął ukrytą przed chwilą torbę. Szybko zorientował się, że jest ona wypełniona banknotami. Krzyknął do swoich towarzyszy, po czym rzucił torbę na plecy. Następnie akcja potoczyła się błyskawicznie. Z lasu wybiegło dwóch zamaskowanych mężczyzn, którzy zaczęli gonić Dariusa. Mężczyznami tymi byli Muller i Holmberg, którzy czekali, aż pieniądze zostaną wymienione na kokainę.

Dwójka Litwinów chciała pomóc Dariusowi jednak w ciemności nie mieli szans ich odszukać. W pewnym momencie usłyszeli huk wystrzału. To wtedy prawdopodobnie Darius został zamordowany.

Litwini, którzy chcieli jedynie obrabować domki letniskowe, niespodziewane znaleźli się w centrum wydarzeń związanych z przemytem kokainy do Norwegii. Jeden z nich przypłacił to życiem.

Kto zamordował mężczyznę znalezionego w domku letniskowym? – To znalezienie tego ciała rozpoczyna śledztwo, które Williama Wistinga doprowadzi do zatrzymania grupy zajmującej się przemytem narkotyków.

Zamordowanym mężczyzną był jeden z Duńczyków, którzy mieli odebrać torbę z pieniędzmi w zamian za kokainę. Jego mordercą okazał się Jostein Hammersnesm, czyli właściciel jednego z domków letniskowych. Gdy przyjechał w nocy na osiedle, zorientował się, że został okradziony. Szukając sprawców, trafił do jednego z sąsiednich domków.

Tam nagle zjawił się zakrwawiony mężczyzna w kominiarce. Hammersnesm myśląc, że to napastnik, spanikował i uderzył go kilkukrotnie pogrzebaczem w głowę. Mężczyzna runął na ziemie. Gdy właściciel domku letniskowego zobaczył, że w torbie, którą przyniósł mężczyzna, znajdują się banknoty, postanowił wykorzystać okazję i zabrać je ze sobą.

Kim był martwy mężczyzna znaleziony na łódce? – Na łódce znajdowało się ciało Dariusa. Został on zamordowany przez handlarzy narkotyków, po krótkim pościgu.

Kim był mężczyzna, który zaatakował Wistinga? – Był nim jeden z włamywaczy, który rozdzielił się od swoich kompanów. Potrzebował samochodu aby do nich dołączyć i uciec z Norwegii.

Kim jest informator policji? – Policja przez cały okres rozpracowywania grupy zajmującej się przemytem narkotykami posiada tajnego informatora. Jest nim Tommy Kvanter.

Martwe ptaki – Wyjątkowo duża liczba martwych ptaków ma związek z przemytem narkotyków. Jedna z paczek zawierających kokainę została zjedzona przez nie, czego skutkiem było otrucie.

Poza sezonem – Bohaterowie

William Wisting – Komisarz policji z Larvik. Nigdy nie pragnął zostać szefem, widział siebie raczej w roli człowiek, który dba aby wszyscy inni pracownicy robili co do nich należy. Sprawa zabójstwa w domku letniskowym, to jego pierwsza większa sprawa po powrocie ze zwolnienia lekarskiego, które było spowodowane jego pogarszającym się stanem zdrowia.

Line – Córka Wistinga. Była dziennikarką, dla której ten zawód to nie tylko źródło utrzymania ale przede wszystkim pasja. Po kłótni ze swoim chłopakiem, postanowiła wrócić w rodzinne strony i samotnie zamieszkać w domu letniskowy, który dopiero co nabył jej ojciec. Rozpoczęła pisanie powieści kryminalnej.

Christine Thiis – Nowa zatrudniona prawniczka. To ona formalnie odpowiedziała za prowadzone śledztwo.

Nils Hammer – Oficer śledczy, pracował jako szef sekcji do spraw narkotyków. Uchodził za zdolnego, choć nieco ekscentrycznego śledczego, który traktował swoją pracę bardzo poważnie. Miał niezbędną cechę dobrego śledczego: był nie do zdarcia.

Torunn Borg – Była jednym z najzdolniejszych oficerów śledczych w wydziale. Była skuteczna, dokładna i kompetentna.

Espen Mortensen – Technik kryminalistyki.

Benjamin Fjeld – Nowo przyjęty policjant. Miał dwadzieścia sześć lat, odbywał służbę jako oficer śledczy. Był zdolny, zaangażowany i skuteczny. Miał oko do szczegółów i jak mało kto potrafił powiązać ze sobą pojedyncze elementy. Poza tym był dociekliwy i odznaczał się wyjątkową zdolnością twórczego myślenia. Brakowało mu jednak doświadczenia w prowadzeniu większych spraw.

Suzanne Bjerke – Wkroczyła w życie Wistinga dwa lata temu i zajęła w nim sporo miejsca. Urodziła się w Afganistanie, jej ojciec pracował jako dyplomata.

Tommy Kvanter – Chłopak Line. Rok temu porzucił swoją dotychczasową pracę, sprzedał mieszkanie i wprowadził się do Line. Pieniądze ze sprzedaży zainwestował w restarację w Oslo, która prowadził razem ze znajomymi. Wiliam Wisting nie cenił go zbytnio, był marzycielem, a cecha ta nie nalezała do tych, które wysoko cenił.

Martin Ahlberg – Szef grupy dochodzeniowej “Bez granic”. Celem grupy było prowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych wobec konkretnych osób na terenie całego kraju. Współpracuje z grupą Wistinga.

Thomas Rønningen – Celebryta, prowadził w telewizji popularny talk-show. Właściciel jednego z obrabowanych domków letniskowych.

Jostein Hammersnes – Jeden z właścicieli domku letniskowego. To właśnie on jako jeden z pierwszych poinformował policję o włamaniach.

Ottar Mold – Pracownik zakładu pogrzebowego.

Rudi Muller – Jedne z bosów zajmujący się handlem bronią oraz narkotykami.

Trond Holmberg – Młodszy brat Rudiego. Również z przestępczą kartoteką.

Kwartet z Ponar – Grupa czterech kumpli z przedmieść Wilna, która przybyła do Norwegii tylko w jednym celu – aby kraść. W jej skład wchodził m.in. Darius Plater i Teodor Milosz.

x