Jørn Lier Horst

Jørn Lier Horst

Dane personalne

  • Data urodzenia: 27 lutego 1970
  • Miejsce urodzenia: Bamble (Norwegia)
  • Język: Norweski
Social:

Biografia

Jørn Lier Horst (ur. 1970) jest byłym oficerem śledczym w norweskiej policji. Zadebiutował jako pisarz powieści kryminalnych w 2004 roku i jest obecnie jednym z najpopularniejszych, skandynawskich pisarzy tego gatunku. Seria powieści kryminalnych z Williamem Wistingiem odniosła ogromny sukces, sprzedając się w ponad 1,5mln egzemplarzy tylko w samej Norwegii. Pierwszą książką wydaną z tej serii w Polsce był „Jaskiniowiec” w 2014 roku przez wydawnictwo Smak Słowa. Jest laureatem wielu nagród. „Psy gończe” w 2014 roku zdobyły zostały wyróżnione Nagrodą Rivertona, a w 2016 „Jaskiniowiec” został wybrany najlepszą powieścią skandynawską roku.

Jaskiniowiec - Okładka

Horst wraz z wielokrotnie nagradzanym ilustratorem, oraz animatorem Hansem Jørgenm Sandnesm, stworzył bestselerową serię książek dla dzieci w wieku 9-12 lat – Biuro Detektywistyczne numer 2. Akcja tych książek rozgrywają się w idyllicznym miasteczku Riverton, a bohaterami przygód są Tiril i Oliver oraz pies Ocho. Razem, dwójka młodych detektywów zbiera dowody, próbuje je powiązać w całość i rozwiązuje zagadki, które pomogą im w schwytaniu przestępców. Każda książka zawiera posłowie, w który czytelnik może sprawdzić swoje umiejętności śledcze. Seria jest dostępna w języku polskim i została wydana nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Jørn Lier Horst jest również autorem innej serii minipowieści dla dzieci i młodzieży – CLUE. Seria ta również jest dostępna w języku polskim.

Zagadka Salamandy - Okładka

W listopadzie 2017 roku, oficjalnie potwierdzono, że zostanie nakręcony serial na podstawie książek o Williamie Wistingsie. Zdjęcia do niego rozpoczną się w styczniu 2018, a dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.

x