Felicia zaginęła (William Wisting #2) – Jørn Lier Horst

Ocena:
7.4/10
Felicia zaginęła - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jørn Lier Horst
  • Cykl: William Wisting
  • Tytuł oryginalny: nor. Felicia forsvant
  • Rok wydania w Polsce: 2017
  • Rok wydania w oryginale: 2005
  • Wydawnictwo: Smak Słowa
  • Tłumaczenie: Milena Skoczko
  • Liczba stron: 354
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Felicia zaginęła – Opis książki

Obecnie w Norwegii blisko 1200 osób uznaje się za zaginionych. Za każdym z tych zaginięć kryje się tajemnica, zagadka – historia. Książka Felicia zaginęła opowiada jedną z takich historii.

Gdy komisarz William Wisting rozpoczyna śledztwo w sprawie zaginięcia dziewiętnastoletniej dziewczyny. W tym samym czasie, podczas prac budowlanych, zostaje znaleziony szkielet kobiety. Dochodzenie ujawnia sieć kłamstw, których brzemienne skutki są odczuwalne do dzisiaj pomimo, że sprawa swój początek ma przed dwudziestoma pięcioma laty.

Wiliam Wisting wraz z zespołem rozpoczyna walkę z czasem. Pozostały zaledwie cztery dni do przedawnienia się sprawy.

Drugim tom bestsellerowego cyklu o komisarzu Williamie Wistingu z Larviku autorstwa Jørn Lier Horst.

źródło opisu: Własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Felicia zaginęła – Zakończenie

Co stało się z Felicią Natholm? – W czerwcu 1979 roku dziewczyna zaginęła bez śladu. Śledztwo prowadzone przez Josefa Wrangsundema nie przniosło żadnych rozstrzygnięć. Po czasie je umorzono i uznano, że Felcia popełniła samobójstwo pomimo nie odnalezienia zwłok. Jednak tak naprawdę, odpowiedzialny za jej zaginięcie był Jørgen Borkmann, który był przekonany, że kobieta urodziła jego córkę. Nie chcąc stracić przedsiębiorstwa, które niedawno odziedziczył po ojcu, postanowił zabić kobietę.

Kto zamordował Amalie Lund? – Dziewiętnastolatka została odepchnięta przez swojego partnera zaraz po tym gdy powiedziała mu, że jest jego siostrą. Była o tym przekonana, ponieważ chwilę wcześnie rozmawiała z Jørgenem Borkmannem, który jej to wyjawił. W wyniku nieszczęśliwego wypadku kobieta upadła i nadziała się na ostry, żeliwny przedmiot. Richardt Borkmann, za namową swojego ojca, postanowił przenieść ciało dziewczyny i ukryć przed policją, że miał coś wspólnego z jej śmiercią.

Kto jest ojcem biologicznym Amalie? – Jest nim dziennikarz Kristoffer Nybråthen. Poza matką dziecka wiedział o tym tylko on.

Kto zamordował Sigmunda? – Mężczyznę został zamordowany przez Jørgena Borkmanna. Zrobił to ponieważ jego współpracownik pomógł mu przed dwudziestu pięciu laty ukryć ciało Felci i przez to był jedyną osobą która wiedziała kim jest morderca kobiety.

Kto odpowiada za powstanie kręgów na polu golfowym? – Kręgi były autorstwa Gustava i Richardta Borkmanna. Ten pierwszy uznał, że będą one świetnym chwytem reklamowym dla nowego pola golfowego.

Zycie osobiste Wistingsa – Felicia zaginęła to cześć cyklu, w którym dzieci Wistinga wyprowadziły się już z domu rodzinnego. To również część, w której główny bohater dowiaduje się, że jego żona Ingrid postanowiła wyjechać do Afryki na trzy letni angaż.

Czas i miejsce akcji – Akcja książki ma miejsce dwa lata po wydarzeniach z poprzedniej części Kluczowy świadek czyli w 2004 roku. Miejscem akcji ponownie jest Larvik i okolice.

Felicia zaginęła – Bohaterowie

William Wisting – Komisarz policji z Larvik. Nie widział w sobie przywódcy-wizjonera, raczej człowieka, który po prostu dbał o to, aby wszyscy robili to, co do nich należy.

Nils Hammer – Policjant zajmujący się głownie zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Jego metody pracy często wzbudzały kontrowersje. Był zdania, że pierwsze przesłuchanie dla podejrzanego musi być tak nieprzyjemne jak tylko to możliwe.

Torunn Borg – Policjantka, tuż po wydarzeniach z poprzedniej część Kluczowy świadek, złożyła wniosek o urlop i pracowała jako wykładowczyni w Wyższej Szkole Policyjne.

Finn Haber – Technik kryminalny zbliżający się do wieku emerytalnego. Był uznawany za jednego z najbardziej solidnych policjantów w wydziale. Kogoś, na kim można było polegać niezależnie od przedmiotu sprawy.

Espen Mortensen – Młody policjant, zawsze zaangażowany w śledztwo, w którym bierze udział. Posiadał fachową wiedzę, wnikliwość i znajomość ludzkiej natury. Wistings uważał, że dzięki tym cechom Mortensen zajdzie daleko, i już dawno postanowił pomóc mu w karierze.

Ingrid – Żona Williama Wistinga.

Amalie Lund – Zaginiona dziewiętnastolatka. Rok przed wydarzeniami w książce zmarł jej ojciec, w tym dowiedziała się, że jej matka choruje na raka. Po tej informacji uśmiech z twarzy dziewczyny znikł. Miała pretensje do swojego partner, że za dużo pracuje i niedostatecznie troszczy się o jej matkę.

Richardt Borkmann – Narzeczony Amalie Lund. Pracował jako specjalista IT w firmie swojego ojca.

Jørgen André Borkmann – Właściciel firmy handlowej Roskva Industrier, którą odziedziczył od swojego ojca.

Josefem Wrangsundem – Policjant przebywający na emeryturze. Przed 25 laty to właśnie on prowadził śledztwo w sprawie zaginięcia Felici Natholm.

Nikolay Lund – Brat Amalie. W przeszłości był zatrzymywany za posiadanie narkotyków oraz przestępstwa przeciw mieniu. Jego relacje z siostrą w ostatnim czasie sprowadzały się głownie do próśb o pieniądze na narkotyki.

Sigmund Refsholt – Złota rączka w firmie Roskva Industrier, poza tym zajmuje się ogrodem i pracami konserwatorskimi w domu Borkmanna. Z mężczyzną znają się od wielu lat.

Kristoffer Nybråthen – dziennikarz z „Østlands-Posten”. Pojawiał się wszędzie tam, gdzie Wisting prowadził dochodzenie.

Gustav Persson – Szwed, znajomy Richardta, prowadził pro shop na polu golfowym.

Anka – Najlepsza przyjaciółka Amalie

x