Duński thriller kryminalny autorstwa Jussi Adler-Olsena. Składa się na niego siedem części. Do tej pory w Polsce zostało wydane i przetłumaczone sześć tomów.

Departament Q ma swój początek w 2007 roku. To właśnie wtedy, dwa miesiące po tragicznych wydarzeniach w wyniku, których jeden policjant został zabity a drugi ciężko ranny, Carl Mørck wraca do pracy. Odniósł najlżejsze obrażenia, jednak to właśnie siebie obwinia za niepowodzenie całej akcji. Szefostwo nie wiedząc za bardzo co zrobić z policjantem powołuje go na szefa nowego Departamentu Q.

Jego zadaniem będzie próba rozwiązania spraw, które od wielu lat uznaje się za zamknięte z powodu nie wykrycia sprawcy przestępstwa. Carl Mørck dostaje wolną rękę przy wyborze spraw, które jego departament ma się zajmować.

Kobieta w klatce - Adler-Olsen Jussi -okładka

Kobieta w klatce

Autor: Jussi Adler-Olsen

Cykl: Departament Q (Tom 1)

Ocena:
7.9/10

Opis: Nowo powstały Departament Q dostaje pierwszą, niewyjaśnioną przed laty sprawę. Młoda, ciesząca się ogólnym uznaniem, duńska parlamentarzystka znika bez śladu. Mørck wraz ze swoim asystentem Assadem szybko odkrywają, że jej zaginięcie nie było nieszczęśliwym wypadkiem.

Zabójcy bażantów

Autor: Jussi Adler-Olsen

Cykl: Departament Q (Tom 2)

Ocena:
7.7/10

Opis: Do zabójstwa brata i siostry, które miało miejsce ponad dwie dekady temu, przyznał się jeden z uczniów elitarnej szkoły. Carl Mørck, która powraca do tej sprawy, uważa, że być może to wcale nie on jest sprawcą podwójnego zabójstwa. Śledztwo prowadzone przez niego prowadzi do Kimme – kobiety żyjącej na ulicy.

Wybawienie - Jussi Adler-Olsen - Okładka

Wybawienie

Autor: Jussi Adler-Olsen

Cykl: Departament Q (Tom 3)

Ocena:
8.0/10

Opis: W ręce szefa Departamentu Q dostaje się butelka, w której znajduje się kartka zapisana krwią. To wiadomość od dwóch młodych mężczyzn, którzy byli przetrzymywani w jednym z hangarów nad morzem. Wiadomość ma osiem lat. Czy mężczyźni jeszcze żyją i dlaczego nikt nie zgłosił ich zaginięcia?

Kartoteka 64 - Jussi Adler-Olsen - Okładka

Kartoteka 64

Autor: Jussi Adler-Olsen

Cykl: Departament Q (Tom 4)

Ocena:
8.0/10

Opis: Pod wpływem współpracowniczki Rose, Departament Q otwiera na nowo śledztwo w sprawie zaginionej przed laty prostytutki. Szybko okaże się, że zaginięcie kobiety to tylko wierzchołek góry lodowej, a cała sprawa ma związek z serią nadużyć, które swój początek mają blisko pięćdziesiąt lat wstecz.

Pogrzebany Jussi Adler-Olsen - Okładka

Pogrzebany

Autor: Jussi Adler-Olsen

Cykl: Departament Q (Tom 5)

Ocena:
7.8/10

Opis: Młody chłopiec, który pragnie uzyskać obywatelstwo duńskie, jest zmuszany przez swojego wuja do żebrania na ulicy. Gdy pewnego dnia odkrywa ciało, przerażony postanawia uciec. Za wszelką cenę będą go chcieli dopaść członkowie jego byłego cygańskiego klanu. Jedynym ratunkiem dla Marco okaże się Departament Q.

Wisząca dziewczyna - Jussi Adler-Olsen - okladka

Wisząca dziewczyna

Autor: Jussi Adler-Olsen

Cykl: Departament Q (Tom 6)

Ocena:
7.8/10

Opis: Na wyspie Bornholm zostaje znaleziona siedemnastoletnia dziewczyna. Jej ciało zostało powieszone na drzewie. Carl, Assad, Rose i Gordon, który dopiero dołączyć do zespołu, będą musieli stawić czoło wyjątkowemu przeciwnikowi, który nie pozowali aby ktoś mu przeszkodził.

Kobieta z blizną

Autor: Jussi Adler-Olsen

Cykl: Departament Q (Tom 7)

Ocena:
7.9/10

Opis:

Ofiara numer 2117

Autor: Jussi Adler-Olsen

Cykl: Departament Q (Tom 8)

Ocena:
8.0/10

Opis: