Kobieta w klatce (Departament Q #1) – Jussi Adler-Olsen

Ocena:
7.9/10
Kobieta w klatce - Adler-Olsen Jussi -okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jussi Adler-Olsen
  • Cykl: Departament Q
  • Tytuł oryginalny: duń. Kvinden i buret
  • Rok wydania w Polsce: 2011
  • Rok wydania w oryginale: 2007
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Sonia Draga
  • Tłumaczenie: Cymbrykiewicz Joanna
  • Liczba stron: 368
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Kobieta w klatce

Carl Mørck był uznawany za jednego z najlepszych śledczych Wydziału Zabójstw w Danii. Wszystko zmieniło się podczas interwencji, gdzie jeden z jego partnerów został zabity, a drugi ciężko ranny. Sam Carl, pomimo, że nie odniósł żadnych obrażeń, nie może sobie wybaczyć swojego zachowania. Dlaczego nie zareagował? Po dwóch miesiącach od tych wydarzeń wraca do pracy, gdzie czeka na niego nowe stanowisko – szefa Departamentu Q, który ma zajmować się starymi, niewyjaśnionymi sprawami.

Carl wie, że “awans” ten to tak naprawdę wyraz braku zaufania ze strony kierownictwa.

Pierwszą sprawą, którą będzie starał się rozwiązać, będzie zaginiecie Merete Lynggaar – duńskiej polityk, która zniknęła bez śladu przed 5 laty i została uznana za zmarłą. Ale czy Merete na pewno nie żyje?
Wraz ze swoim partnerem Assadem, charyzmatycznym imigrantem z Syrii, będzie próbował rozwiązać to tajemnicze zaginięcie.

Kobieta w klatce to pierwszy tom duńskiej serii Departament Q autorstwa Jussi Adler-Olsen. Pełna akcji ale również i humoru seria szybko zdobyła popularność na całym świecie.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Kobieta w klatce – Zakończenie

Kim jest kobieta w klatce? – To Merete Lynggaard.

Kto uwięził Merete i dlaczego? – Kobieta została uwięziona przez Ulle Jensen oraz dwójkę jej synów – starszego Larsa Henrika (Lasse) oraz młodszego Hansa. Pragnęli oni zemsty na Marte ponieważ uważali, że to z jej winy, przed laty, zdarzył się wypadek samochodowy w wyniku którego ich rodzina poniosła tragiczną stratę. W dodatku, po tym zdarzeniu, rodzinie odmówiono pomocy ze strony Funduszu Lyndgaardów oraz towarzystwa ubezpieczeniowego. W wypadku tym zginął mąż Ulle, oraz dopiero co urodzony jeden z bliźniaków. Ulle Jensen przez pięć lat leczyła się w szpitalu oraz sanatorium, przez co dwójka jej synów, którzy przeżyli wypadek, znajdowała się w domu dziecka lub u rodziny zastępczej. Szczególnie 14 letni Lasse źle to zniósł. Trafił on do rodziny zastępczej, która znęcała się nad nim. To właśnie wtedy obudził się w nim demon.

Dlaczego Daniel Hale zginął? – Daniel Hale został zamordowany przez Lase, ponieważ ten chciał ukryć, że to właśnie on podszywał się pod niego aby przedostać się do otoczenia Merete Lynggaard. Udało mu się to, kobieta była przekonana, że spotyka się z Danielem gdy w rzeczywistości był to jego morderca. Daniel Hale zginął w wypadku samochodowym dzień po zniknięciu Merte. Daniel Hale zginął w wypadku samochodowym, ktróry sprokurował Dennis Knudsen, przyjaciel jeszcze z lat młodzieńczych Hnerika.

Kim był Atomos oraz skąd się wziął jego pseudonim? – Atomos to tak naprawdę Lars Henrik Jensen. Jego pseudonim miał związek z tym, czym zajmował się jego ojciec, który pracował w Centrum Badań Jądrowych.

Zakończenie Kobiety w klatce – Carl i Asad, po walce z braćmi Jensenami, udaje się w ostatniej chwili uratować Merte Lynggaard. Kobieta jednak straciła przytomność i wg. lekarzy nigdy nie odzyska pełnej świadomości ponieważ jej mózg został uszkodzony. Gdy jednak w szpitalu odwiedza ją jej młodszy brat, Merte go poznaje i z olbrzymim trudem uśmiecha się na jego widok.

Po zakończonym śledztwie, prokurator zawarł porozumienie z obrońcami Ulli Jensen, która została skazana na osiem lat, a jej syn na trzy lata. Kobieta jednak najpewniej skończyła pod nadzorem psychiatrycznym.

Z czego wynika trauma Carla? – Ok. dwa miesiące przed rozpoczęciem ponownego śledztwa w sprawie zaginięcia Merte Lynggaard, Carl uczestniczył w zdarzeniu, które na zawsze go odmieniło. Wraz ze swoimi najlepszymi kumplami z Wydziału Zabójstw, Hardyim i Ankerem, udał się na jak się wydawało rutynową interwencję. To właśnie podczas niej policjanci zostali zaskoczeni przez przestępce, który zaszedł ich od tyłu i oddał w ich kierunku kilka strzałów. Anker zginął na miejscu, a Hardy został ciężko ranny. Carl leżąc na ziemi i obserwując całe zdarzenie z boku, w żaden sposób nie zareagował. Z tego powodu gryzą go wyrzuty sumienia. Nie może zrozumieć dlaczego w taki sposób się zachował. Oficjalna wersja, która była przedstawiana m.in. w mediach, mówi, że Carl stracił przytomność i nie był świadomy co się działo.

Napastnik, który zaatakował policjantów nie został schwytany.

Kobieta w klatce – Bohaterowie

Carl Mørck – Policjant, z 25-letnim stażem w Wydziale Zabójstw. Wydawało mu się, że czas spędzony w policji zahartował go. Tak było do dnia kiedy pojawiła się sprawa, w której stracił swoich dwóch najlepszych kumpli z zespołu. To wydarzenie spowodowało, że na dwa miesiące zrezygnować z pracy. Po powrocie nie był mile widziany w szeregach Wydziału Zabójstw i m.in. z tego powodu został przeniesiony do nowo powstałego Departamentu Q, którego został szefem.

Hafez al-Assad – W 1998 roku razem z żoną i dwójką dzieci przyjechał do Danii. Pochodzi z Syrii i jest uchodźcą politycznym. Nie chce za wiele mówić o swojej przeszłości. Jedynie Carlowi wyjawił, że w Syrii był torturowany. Chociaż pracuje w Departamencie Q jako pracownik cywilny, zatrudniony głownie do robienia kawy, sprzątania i wożenia, to stał się ważnym pomocnikiem Carla podczas prowadzonych śledztw.

Merete Lynggaard – Wiceprzewodnicząca duńskich Demokratów. Gazety plotkarskie uwielbiały ją, nie tylko za młodość i odniesiony sukces ale przede wszystkim za cięte riposty oraz brak szacunku wobec premiera. Samotnie wychowywała swojego młodszego brata Uffe.

Marcus Jacobsen – Szef Wydziału Zabójstw. Ma świadomość, że Carl Mørck nie cieszy się sympatią w Wydziale Zabójstw, jednak mimo to wspiera go nawet w najtrudniejszych momentach.

Larsa Bjørn – Zastępca Jacobsena. Był dobrym policjantem, z olbrzymim doświadczeniem z mnóstwem rozwiązanych spraw jednak w kwestii zarządzania zespołem jeszcze wiele musiał się nauczyć. Miał bardzo chłodne relacje z Carlem.

Hardy Henningsen – Kolega z zespołu Carla, który podczas jednej z interwencji został ciężko ranny. Przez pięć miesięcy leżał w szpitalu z rozległymi krwotokami wewnętrznymi w obrębie wątroby, śledziony i tkanki płucnej. Miał też zaburzenia widzenia.

Uffe Lynggaard – Młodszy brat Merete. Wypadek samochodowy spowodował, że był niemy i trudny w kontakcie, to nie był wcale ubezwłasnowolniony

Mona Ibsen – Nowa psycholog policyjna, wyjątkowo gorąco przyjęta przez Carla.

Daniel Hale – Właścicielem niewielkiego laboratorium w Skandynawii. Prawie nigdy nie bywał w domu, ciągle podróżował. Mało komu dał się poznać bliżej.

x