Na biurko Carla Mørcka, świeżo mianowanego szefa Departamentu Q, trafia kolejna sprawa. Przed dwoma dekadami, dwójka rodzeństwa została brutalnie zamordowana. Kilka lat po tym mordzie, niespodziewanie do winy przyznał się jeden z uczniów elitarnej szkoły. Mężczyzna został skazany. Ale gdy Mørck ponownie otwiera akta sprawy, staje się jasne, że prawda wcale nie jest tak oczywista. Rzekomo rozwiązane śledztwo prowadzi go do Kimmie, kobiety żyjącej na ulicy. Kimmie opanowała sztukę unikania policji ale teraz nie tylko ona ją szuka. Kobieta skrywa sekrety, które mogą rzucić nowe światło na jak się wydawało wyjaśnioną zbrodnię.
Druga część serii Departament Q autorstwa Jussi Adler-Olsena.
źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy
Kto zamordował rodzeństwo? – Od tej sprawy rozpoczyna się śledztwo Departamentu Q, które ujawnia, że grupa z internatu może być odpowiedzalna za śmierć innych osób. Pomimo, że do zabójstwa dwójki młodych ludzi przyznał się Bjarne Thøgersen to nie on jest jego sprawcą. Nad rodzeństwem co prawda znęcała się cała grupa, jednak zamordowała je Kimmi. Bjarne, który był najbiedniejszy z całej grupy, kilka lat po zabójstwie otrzymał sowity przelew za to, że się przyznał do zabójstwa.
Jakie jest zakończenie Łowcy Bażantów? – Druga część Departamentu Q kończy się gdy Carl oraz Assad odkrywają, że w posiadłości Torsten Florina będą również przebywać Ditlev i Ulrik. Udaje im się dostać na ten zamknięty teren jednak szybko zostają wykryci przez trójkę przyjaciół. Gdy mężczyźni chcą obezwładnić Assada, Carl postanawia wykorzystać zamieszanie i ucieka w głąb lasu, gdzie ma się odbyć polowanie na lisa. Po zabiciu zwierzęcia, policjant jest przekonany, że myśliwi oddalili się i może bezpiecznie wrócić do samochodu. Tak jednak nie jest, Carl zostaje ponownie schwytany przez Torestena, Dietleva oraz Urlika i trafia, do miejsca w którym przetrzymywany jest Assad. Obaj mężczyźni są pewni, że zaraz zostaną zabici, wtedy jednak pojawia się Kimmie, której udało się zdobyć adres miejsca, w którym mieli polować jej trzej byli przyjaciele. Kobieta ratuje Carla oraz Asada, a następnie zamyka w klatce trójkę mężczyzna i wrzuca do niej odbezpieczony granat. Wszyscy oni giną, a Kimmie oddaje się w ręce policji. Ujawnia również, że przy nasypie kolejowym znajduje się torba z jej notatkami, w której ze szczegółami opisuje wszystkie zdarzenia, o które policja podejrzewa grupę z internatu. Gdy docierają do torby, Kiemmie rzuca się pod pociąg popełniając samobójstwo.
Dlaczego Kimmie zdecydowała się wieść życie na ulicy? – Kobieta została zgwałcona przez swoich kompanów z internatu. W wyniku gwałtu zaszła w ciąże jednak nie udało jej się urodzić dziecka ponieważ poroniła w wyniku pobicia. W tym samym okresie została odtrącona i upokorzona przez swojego ojca oraz macochę. To wtedy zrozumiała, że nie ma na świecie nikogo na kim mogła by się oprzeć. Zapragnęła zemsty i uciekła od wszystkich, których znała.
Skąd Kimmie ma pieniędzy? – W jednym z rozdziałów Łowców bażantów dowiadujemy się, że kobieta posiada około 2 miliony duńskich koron. Posiada je dzięki oszustwu, którego dopuściła się na Torstenie, Dietlevie oraz Ulriku.
Kto podrzucił Departamentowi Q sprawę zabójstwa rodzeństwa? – Pomimo, że Departament Q ma zajmować się jedynie niewyjaśnionymi sprawami, na biurko Carla wylądowała sprawa, w której jak się wydaje morderca został schwytany. Innego zdania jest ojciec ofar, który jest policjantem. To właśnie on podrzucił akta sprawy Carlowi i Assadowi. Gdy wyszło to na jaw, podzielił się również efektami swojego prywatnego śledztwa, które prowadził ostaniami laty.
Kto wstrzymuje śledztwo? – Podczas prowadzonego śledztwa w sprawie zabójstwa rodzeństwa Jørgensen, Carl Mørck napotyka na opór wewnątrz policji. Każde jego potknięcie jest wykorzystywane przeciw niemu. Jego szefostwo oczekuje, że porzuci tę sprawę. Okazuje się, że jeden z policjantów, Lars Bjørn, był uczniem tej samej elitarnej szkoły, co grupa z internatu. To właśnie on próbuje zatrzymać śledztwo, które mogło by w negatywnym świetle postawić szkołę.
Dlaczego trójka mężczyzn próbuje odszukać Kimmie? – Ponieważ Kimmie posiada dowody ich przestępstw, których dopuścili się w przeszłości. Materiały te mogły być podstawą do postawienia im zarzutów, które mogły oznaczać nie tylko koniec ich karier ale również pobyt w więzieniu.
Jak zginął Kristian Wolf? – Oficjalna wersja, którą przyjęła policja, mówi, że zginął on w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ale tak naprawdę zabójcą Kristiana Wolfa jest Kimmie. Tuż po tym zdarzeniu zniknęła i żyła w ukryciu.
Carl Mørck – Policjant, z dwudziestopięcioletnim stażem w Wydziale Zabójstw. Był przekonany, że czas spędzony w policji zahartował go. Tak było do dnia kiedy pojawiła się sprawa, w której stracił swoich dwóch najlepszych kumpli z zespołu. To wydarzenie spowodowało, że na dwa miesiące zrezygnować z pracy. Po powrocie nie był mile widziany w szeregach Wydziału Zabójstw i m.in. z tego powodu został przeniesiony do nowo powstałego Departamentu Q, którego został szefem.
Hafez al-Assad – W 1998 roku razem z żoną i dwójką dzieci przyjechał do Danii. Pochodzi z Syrii i jest uchodźcą politycznym. Stara się niewiele ujawniać ze swojej przeszłości. Jedną z nielicznych informacji, którą przekazał Carlowi, to tak gdy opowiada, że w Syrii był torturowany przez rządzący reżim. Chociaż pracuje w Departamencie Q jako pracownik cywilny, zatrudniony głownie do robienia kawy, sprzątania i wożenia, to stał się ważnym pomocnikiem Carla podczas prowadzonych śledztw.
Rose Knudsen – Nowa pracownica Departamentu Q. Ich relację z Carlem były trudne, jednak pomimo tego doceniał ją jako partnerkę. Dawała z siebie więcej niż od niej oczekiwał.
Marcus Jacobsen – Szef Wydziału Zabójstw. Pomimo, że wspiera Carla w prowadzonych przez niego sprawach, ma świadomość, że nie cieszy się on sympatią innych pracowników Wydziału Zabójstw. Mimo to stara się go wspierać na ile tylko to możliwe.
Larsa Bjørn – Zastępca Jacobsena. Miał bardzo chłodne relacje z Carlem.
Hardy Henningsen – Kolega z zespołu Carla, który podczas jednej z interwencji został ciężko ranny. Przez pięć miesięcy leżał w szpitalu z rozległymi krwotokami wewnętrznymi w obrębie wątroby, śledziony i tkanki płucnej. W ostatnim czasie zaczynał odzyskiwać czucie w ręce co skrzętnie ukrywał przed personelem medycznym.
Grupa ze szkoły z internatem – Grupa młodych ludzi, składająca się z silnych indywidualności. Starali się zawsze realizować swój plan nawet jeżeli miało to oznaczać przekroczenie prawa. W skład grupy wchodziło pięciu facetów, każdy o innej osobowości, oraz dziewczyna, która była centralną postacią. Jedną z kwestii, która ich wszystkich łączyła to bolesna nienawiść do ojców.
Finn Aalbæk – Prywatny detektyw. Prowadzi mini biuro detektywistyczne, które w przeszłości próbowało wyciągnąć od policji, w tym Carla, informacje na temat prowadzonych śledztw. Obecnie na zlecenie m.in Ditleva Prama poszukuje Kammie.
Mona Ibsen – Psycholog policyjny, z którą Carl kontaktuje się nie tylko w sprawach zdrowotnych.
Martha i Henning Jørgensen – Rodzice zamordowanej dwójki rodzeństwa.
Kassandra – Macocha Kimmie.