Przed apteką, w centrum miasta, zostaje znaleziony ciężko ranny mężczyzna. W tym samym czasie, na przylądku Kaupangholmen, płonie domek letniskowy, we wnętrzu, którego zostają znalezione zwęglone kości. Wisting jest przekonany, że pomimo braku dowodów, obie sprawy są ze sobą powiązane. Innego zdania jest kierownictwo policji, przez co próba wyjaśnienia obu zdarzeń jeszcze bardziej się komplikuje. Kiedy kilka dni później, fale wyrzucają na brzeg zwłoki, William Wisting wie, że prowadzi śledztwo inne niż wszystkie do tej pory.
W takich okolicznościach Jørn Lier Horst rozpoczyna kolejną część serii z Williamem Wistingiem.
źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy
Co wydarzyło się na przylądku Kaupangholmen? – Efektem wydarzeń na przylądku był pożar domku letniskowego. Co go spowodowało? Odbywała się tam tajna akcja służb specjalnych, która miała za zadanie unieszkodliwienie grupy terrorystycznej odpowiedzialnej za zamachy m.in. Londynie i Maroko. Akcja zakończyła się niepowodzeniem, ranny został jeden z funkcjonariuszy, a zabita została młoda kobieta, która przypadkiem tam się znalazła. W dodatku przywódcy grupy terrorystycznej – al-Khayled – udało się uciec.
Kim jest ranny mężczyzna porzucony przy wejściu do apteki? – Mężczyzną tym był Robert Penderel, angielski agent ranny podczas wydarzeń na przylądku.
Czyje ciało zostało znalezione w spalonym domu letniskowym? – Znaleziono tam ciało Anne Myrdal, młodej dziewczyny, partnerki Umara, która była przypadkową ofiarą.
Jak al-Khayled znalazł się w Norwegii? – Przywódca grupy terrorystycznej został przewieziony jachtem z Hiszpanii do Norwegi przez Theo Havelaara.
Jakie jest zakończenie książki? – William Wisting przyjechał do Oslo aby odebrać swoją żonę z lotniska. W drodze powrotnej uświadomił sobie jaki plan mieli terroryści. Ich celem było aby Barzan Naama przeprowadził zamach terrorystyczny w miejskim autobusie, w trakcie ogłuszania zwycięzcy pokojowej nagrody nobla. Wistingowi w ostatniej chwili udaje się udaremnić zamach. Policja jednak ukrywa jego tożsamość, w trosce o jego bezpieczeństwo.
Czas i miejsce akcji – Akcja “Gdy morze cichnie” dzieję się we wrześniu i październiku 2005 roku, głownie w okolicy Larvik, na popołudniu Norwegi, oraz w Puerto Banus na południu Hiszpanii. Wydarzenia z ostatniego rozdziału mają miejsce w Oslo.
William Wisting – Komisarz policji z Larvik. Nigdy nie pragnął zostać przywódcą, widział siebie raczej w roli człowiek, który dba aby wszyscy inni pracownicy robili co do nich należy.
Nils Hammer – Pracował w sekcji narkotykowej i w zasadzie robił, co chciał, zarówno w komendzie, jak i w terenie. Jego metody pracy często wzbudzały kontrowersje.
Torunn Borg – Policjantka, wszystko co robiła, było gruntownie przemyślane. Umiała sprawić, że podręcznikowa teoria sprawdzała się w praktyce. Nie była zwolenniczką dróg na skróty, byłą filarem zespołu.
Espen Mortensen – Młody policjant, ostatnie miesiące spędził na kursach doszkalających, które pozwoliły mu rozpocząć pracę jako technik kryminalny.
Line – Córka Wistinga, która właśnie wróciła do rodzinnego Larvik i rozpoczęła prace jako dziennikarka.
Ingrid – Żona Williama Wistinga. Wyjechała do Zambii gdzie nauczała dzieci pod patronatem Norweskiej Agencji ds. Współpracy w Dziedzinie Rozwoju.
Jonny Sundquist – Właściciel przylądka, na którym znajdował się domek letniskowy.
Dag Stubbenes – Stary nauczyciel z Tenvik. Właściciel domku letniskowego.
Ala Adin Naama – Nazywany Aladynem. Najemca domku letniskowego na Kaupangholmen, „król kebabu. Wg. Rodziny przebywa w Irku.
Barzan Naama – Irakijczyk z blizną, brat Ala Adina Naama. Pracował jako motorniczy w Oslo Sporveier. Przed dwoma laty skazany za posiadanie narkotyków.
Umar – Syn Ala Adin Naama
Jacob – Chłopak Line.
Cato Dalen – Jeden z podejrzanych. Był związany z neonazistowskim ugrupowaniem o nazwie Front Patriotyczny.