Jedna jedyna (William Wisting #4) – Jørn Lier Horst

Ocena:
7.6/10
Jørn Lier Horst - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jørn Lier Horst
  • Cykl: William Wisting
  • Tytuł oryginalny: nor. Den eneste ene
  • Rok wydania w Polsce: 2018
  • Rok wydania w oryginale: 2007
  • Wydawnictwo: Smak Słowa
  • Tłumaczenie: Skoczko Milena
  • Liczba stron: 320
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Jedna jedyna

Ciepły, lipcowy dzień. Ulubienica publiczności – piłkarka ręczna Kajsa Berg – w drodze na trening znika bez śladu. Miastem w tym samym czasie wstrząsa pożar lasu. Strażacy dogaszający pogorzelisko znajdują przywiązane do drzewa zwęglone ciało mężczyzny oraz… okaleczonego kota. Dochodzenie w sprawie zaginięcia Kajsy przejmuje William Wisting. Śledztwo ujawnia, że niemal każdy z otoczenia zaginionej ma coś do ukrycia…

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Jedna jedyna – Streszczenie

Co stało się z Kajsą Berg? – 18 lipca Kajsa Berg wyszła ze swojego mieszkania na trening w Spenst. Droga do centrum sportowego zabierała jej zawyczaj dwie minuty, jednak tym razem, gdzieś na tym krótki odcinku, dwudziestolatka zaginęła. Podczas śledztwa okazało się, że jej zaginięcie ma związem z włamaniem do Willi Farris. Dziewczyna nakryła jak Gard otwierał skradziony sejf. I to właśnie mężczyzna jest odpowiedzialny za jej zaginięcie oraz śmierć. Ciało Kajsy znaleziono w piwnicy stodoły dziadków Garda, znajdującej się na obrzeżach miasta.

Włamanie do Willi Farris – Policja długo nie łączy tej sprawy z zaginięciem młodej bramkarki. Jak się jednak okazuje, ma ona kluczowe znaczenie w rozwiązaniu śledztwa. Za włamanie do Willi Farris byli odpowiedzialni Gard i Kristofer. Pomogła im w tym praca pierwszego z nich w firmie ochroniarskiej. Nie było to ich pierwsza kradzież. Już jako nastolatkowie, raz ze swoimi kolegami, włamywali się do domów kradnąc drobne przedmioty.

Śmierć Gaute Teigena i Tommy’ego „Muchy” Knutsena – Policja, w krótki odstępie czasu, znajduje w lesie zwłoki dwóch mężczyzn. Jeden z nich został pogrzebany żywcem, a drugi spalił się żywcem. Obaj mężczyźni zostali uprowadzeni przez Garda i Kristfoffera. Kristoffer widząc opieszałość policji, zaczął szukać swojej dziewczyny na własną rękę. Pomagał mu w tym jego przyjaciel, który oczywiście nie przyznał się, że ma coś wspólnego z zaginięciem Kajsy. Kristoffer podczas przesłuchania twierdził, że śmierć Teigena była przypadkiem. Mężczyzna został przykuty do drzewa i spłoną w pożarze, z którymi obaj mężczyźnie nie mieli nic wspólnego.

Śmierć Ingrid – Jedna Jedyna to część serii z Williamem Wistingiem, w której główny bohater traci swoją ukochaną żonę. Ingrid, która od dwóch lat przebywała na misji w Afryce ginie tam w wypadku samochodowym.

Jedna jedyna – Bohaterowie

William Wisting – Komisarz policji z Larvik. Nigdy nie pragnął zostać szefem, widział siebie raczej w roli człowiek, który dba aby wszyscy inni pracownicy robili co do nich należy.

Nils Hammer – Policjant sekcji narkotykowej. Jego niekonwencjonalne metody dochodzenia do prawdy często wzbudzały kontrowersje i były krytykowane zarówno przez przesłuchiwanych jak i współpracowników.

Torunn Borg – Policjantka, wszystko co robiła, było gruntownie przemyślane. Umiała sprawić, że podręcznikowa teoria sprawdzała się w praktyce. Nie była zwolenniczką dróg na skróty, byłą filarem zespołu.

Espen Mortensen – Młody policjant, niedawno rozpoczął pracę jako technik kryminalny.

Line – Córka Wistinga, która rok wcześniej Line przerwała studia na uniwersytecie, by móc objąć roczne zastępstwo w „Østlands-Posten”. Była jak powiew świeżego powietrza i swoją karierę w redakcji zaczęła z przytupem: napisała świetny artykuł, który wzbudził ogromne zainteresowanie i za który otrzymała wiele nagród.

Ingrid – Żona Williama Wistinga. Przed dwoma laty wzięła urlop ze szkoły, w której uczyła, i wyjechała do Zambii by prowadzić program edukacyjny skierowany do młodych dziewcząt. Niedawno została poproszona o wyjazd do Angoli w ramach projektu pomocowego.

Kajsa Berg – Mimo młodego wieku dała się poznać jako świetna piłkarka ręczna. Nie tylko w lokalnym klubie, ale również w drużynie narodowej. Tryskająca optymizmem dziewczyna o rumianych policzkach szybko stała się ulubienicą publiczności oraz mediów. Była pogodną dziewczyną. Zarażała wszystkich swoim entuzjazmem.

Kristoffer Berven – Chłopak Kajsy. miał dwadzieścia dwa lata. Urodził się i dorastał w Larviku. Obecnie mieszkał w centrum i pracował w firmie informatycznej na Tor.

Mina Kopstad – Nowy bramkarz Klubu Piłki Ręcznej Larvik, najbliższa przyjaciółka Kajsy.

Martin Ekdal – Dwudziestodwulatek mieszkający ze swoim wujkiem. Wg. jego zeznań chłopak całymi godzinami przesiadywał u siebie. W przeszłości został zatrzymany w wyniku Operacji Enea, która była wymierzona przeciwko dystrybutorom dziecięcej pornografii w Internecie.

Oddleif Hvarnes – Kierownik biura klubu piłki ręcznej w Larviku.

Gaute Teigen – Asystent trenera drużyny, w której występowała Kajsa

Gard Holhjem – Dobry kolega Kajsy i jej chłopaka. To on w pierwszych dniach po zaginięciu dziewczyny zorganizował jej poszukiwania.

Jan Blaafelt – Szef zespołu Jan Blaafelt był niskim mężczyzną o mocnej budowie ciała i bez śladu brzucha nad paskiem spodni.

Tommy „Mucha” Knutsen – Swój pseudonim zawdzięczał skromnej posturze. Związany z lokalnym środowiskiem narkotykowym. Był jednym z najaktywniejszych przestępców w mieście

x