Ciężka mgła spowiła krajobraz Larviku. Verę Kvålsvik idącą do pracy, oblał zimny pot. To co początkowo wydawało się popiersiem ustawionym w jednym z kwietników, okazało się z nabitą na pal głową młodej dziewczyny. Kto mógł dokonać tego rytualnego i brutalnego mordu? William Wisting rozpoczyna śledztwo, które zaprowadzi go aż do Afganistanu.
Kolejny tom cyklu z Williamem Wistingiem pokazuje jaką siłą stają się media, które dla większości społeczeństwa budzą większe zaufanie niż policja.
źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy
Czyja wbita na pal głowa została znaleziona? – Należy ona do około czternastoletniej Afganki Layli Azimi. Dziewczynka od trzech lat mieszkała w ośrodku dla mniejszości narodowych. Jej opiekunowie opisują ją jako niezależną i trudną w pożyciu. Nie lubiła, gdy ktoś ingerował w jej życie. Była skryta i antypatyczna
Dlaczego Layla Azimi zgineła? – Dziewczynka została zmuszona do przewiezienia czternastu kilogramów niemal czystej heroiny ze Szwecji do Norwegii. Jednak podczas przemytu Layla straciła walizkę. Jej zleceniodawcy przykładnie ją zamordowali, a następnie jej głowę wystawiono na widok publiczny tak aby ostrzec innych przemytników przed popełnieniem tego samego błędu.
Co było kluczowym momentem śledztwa? – Była nim podróż norweskich policjantów do Afganistanu i przesłuchanie tam Khaleda Athariego. Jego ponowne sporwadzenie do Norwegii pomogło zakończyć śledztwo.
Dlaczego zamordowano Ahmeda Saada? – Zwłoki mężczyzny zostały wyłowione z rzeki Lågen. Został on zamordowany ponieważ stał się niewygodnym świadkiem zabójstwa Layli. Zginął od dwóch strzałów w potylicę.
Kim jest tytułowy Nocny człowiek? – To Werner Roos. Norweg pociągający za sznurki w lokalnej organizacji przestępczej sprowadzającej narkotyki z Afganistanu. W latach siedemdziesiątych wykorzystywał skrytki bankowe do przechowywania haszyszu, który przemycano kutrami rybackimi z Danii. W końcu został złapany i skazany na długi wyrok. Pieniądze, które zarobił, zainwestował w papiery wartościowe i nieruchomości. Gdy wyszedł z więzienia, miał do dyspozycji całkiem spory kapitał początkowy i unikatową sieć kontaktów we wszystkich możliwych środowiskach przestępczych. Jest rzadkim przykładem wyjątkowo inteligentnego przestępcy z cynicznym podejściem do interesów.
Pseudonim Nocny człowiek nawiązuje do dziewiętnastego wieku, gdzie Nocnym człowiekiem była nazywana osoba którego praca polegała na opróżnianiu latryn, kastrowaniu koni, usuwaniu ciał nieżywych zwierząt i ludzi, którzy popełnili samobójstwo. Poza tym pomagał katu w usuwaniu ciał po egzekucjach i grzebaniu ich za murami miasta. Brudna robota, którą wykonywano nocą. Nocnego człowieka i jego rodzinę traktowana niemal jak wyrzutka społeczeństwa.
William Wisting – Komisarz policji z Larvik. Nigdy nie pragnął zostać szefem, widział siebie raczej w roli człowiek, który dba aby wszyscy inni pracownicy robili co do nich należy. Przed dwoma laty jego żona zginęła w wypadku samochodowym będąc na misji w Afryce.
Line – Córka Wistinga, zakończyła źle rokujący związek i pół roku temu przeprowadziła się do Oslo, by objąć zastępstwo w „VG”. Dla większości osób wykonujących zawód dziennikarza, była to jedynie praca zapewniająca dochód, dla Line była to styl życia.
Nils Hammer – Policjant sekcji narkotykowej. Mierzył sto dziewięćdziesiąt dwa centymetry i ważył nieco mniej niż sto kilogramów. Był barczysty i miał duże dłonie. Na jego kontrowersyjne metody przesłuchań, często skarżyli się przesłuchiwani.
Torunn Borg – Policjantka, prowadziła z Wistingiem wiele śledztw. Uważał ją za jednego z lepszych śledczych w swoim wydziale.
Espen Mortensen – Młody technik kryminalistyki
Audun Vetti – Inspektor policji. Poza tym miał skłonność do używania wielkich słów i zdradzania zbyt wielu szczegółów szczególnie dziennikarzom.
Jan Osther – pracował w wydziale od ponad roku i dał się już poznać jako osoba wyjątkowo drobiazgowa, by nie powiedzieć pedantyczna.
Morten P. – Dziennikarz śledczy dobrze po 40 roku życia. Tamtami jego artykułów był najczęściej najgłośniejsze kryminalne sprawy w Norwegii. Mówiono, że posiada niezwykłą umiejętność obserwacji policyjnego śledztwa i wychwytywania tych elementów, które policja chciała zachować dla siebie.
Tommy „Duńczyk” Kvanter – Przezwisko zawdzięcza swojemu pochodzeniu, gdy Line chodziła do trzeciej klasy przeprowadził się ze swoją matką z Danii do Norwegii. Jego ojciec był w przeszłości jednym z głównych członków gangu Hells Angels w Aalborgu. Tommy pomaga Line rozwiązać sprawę zabójstwa nastoletniej Afganki.
Cato Dalen – Wycofany, mało komunikatywny przywódca nacjonalistycznego Frontu Patriotycznego.
Suzanne Bjerke – Urodziła się w Kabulu w 1960 roku. Jej ojciec był dyplomatą i gdy w 1979 roku w Afganistanie wybuchła wojna domowa, pełnił służbę dyplomatyczną w Paryżu. Suzanne studiowała nauki społeczne na Sorbonie, gdzie poznała norweskiego studenta Hansa Bjerkego i pojechała z nim do Norwegii. Obecnie była szefową młodzieżowego ośrodka dla mniejszości narodowych pod patronatem Urzędu Ochrony Praw Dziecka.
Reidar Heitmann – Adwokat m.in Cato Dalena
Khaled Athari – Były mieszkaniec ośrodka dla mniejszości narodowych wydalony z Norwegii do Afganistanu.