Niewiele ponad pół roku po premierze w Norwegii i Szwecji, polscy widzowie będą mieli możliwość obejrzenia czterodocinkowego serialu Wisting, opartego na prozie Jørna Liera Horsta. Głównym bohaterem będzie oczywiście William Wisting, komisarz z nadmorskiego miasteczka Larvik na południe od Oslo, oraz jego córka Line, ambitna dziennikarka. Serial będzie bazował na dwóch książkach autora – Psach Gończych oraz Jaskiniowcu.

Kiedy i gdzie premiera?

Serial Wisting, swoją premierę w Polsce będzie miał 8 stycznia o 20:10 na kanale Ale kino+. Każdy kolejny, premierowy odcinek, będzie emitowany w środy o tej samej godzinie. Pierwszy z nich jest już również dostępny w usłudze nc+ go. Ci którzy nie mogą usiąść przed telewizorem w środy, będą mieli szansę zobaczyć powtórkę w poniedziałki o 22.

Serial został w Norwegii okrzyknięty mianem “najdroższego serialu” w historii tamtejszej telewizji. Koncentruje się w okół wydarzeń z okresu świąt Bożego Narodzenia, gdy na jednej z plantacji choinek zostaje znalezione ciało. Policja próbując rozwiązać tę tajemniczą śmierć, wpada na trop seryjnego zabójcy z USA, który ukrywa się w Larviku.

Autor tego cyklu kryminalnego, Jørn Lier Horst, sam w przeszłości był policjantem co niewątpliwie wpływa na autentyczność przedstawionych metod śledczych i sposobu rozwiązywania spraw. Do tej pory w Polsce zostało wydanych 11 tomów z Williamem Wistingiem. plus jeden prequel. Polskim wydawcą jest Smak Słowa.

Wisting – ile odcinków?

Fanów serialu może dziwić różnica pomiędzy liczbą odcinków w Norweskiej telewizji, a tą w Polskiej. Skąd się ona bierze? Odpowiedź jest prosta, wersja pokazywana w Ale kino+ została inaczej zmontowana, każdy odcinek liczy po ok. 105 minut, natomiast wersja emitowana m.in w Norwegii posiada odcinki 45 minutowe. Sumarycznie jednak wszystko się zgadza i polscy widzowie otrzymują dokładnie ten sam serial.

Wisting serial – gdzie obejrzeń?

Serial ten jest obecnie dostępny na nowej platformie stremingowej Viaplay. Poza serialem Wisting, znajduje się tam znacznie więcej filmów oraz seriali kryminalnych ze Skandynawii.

Wisting – sezon 2

W maju 2022 swoją premierę będzie mieć 2 sezon Wistinga. Tym razem historia skupi się na wydarzeniach opisanych w 14 tomie serii czyli “Złej Woli”.