Na początku sierpnia zadebiutowała w Polsce nowa platforma stremingowa Viaplay. Doskonale znana w Skandynawii, u nas już na początku wzbudziła wiele kontrowersji odbierając telewizyjnym konkurentom prawa do transmisji popularnych lig piłkarskich oraz Formuły 1. Pomimo, że o platformie jest głośno głównie dzięki sportowi, możemy również na niej znaleźć wiele filmów i seriali ze Skandynawii, których próżno szukać gdzie indziej. Dzisiaj przyjrzymy się najlepszym serialom kryminalnym ze Skandynawii, które znajdziemy na Viaplay.

Most nad Sundem

Zdecydowanie najbardziej znany skandynawski serial kryminalny, który znajdziemy na Viaplay. Szwedzko duńska produkcja składająca się z czterech sezonów. W każdym z nich policjanci z obu tych krajów łączą siły aby schwytać mordercę. Główną bohaterką, jest cierpiąca na zespół aspergera Saga Noren (Sofia Helin). Z każdym kolejnym sezonem coraz dogłębniej poznajemy jej tragiczną przeszłość, od której nie może się uwolnić. Most nad Sundem to również charakterystyczny humor polegający na sąsiedzkim przekomarzaniu się. Ten szwedzko-duński serial doczekał się kilku adaptacji m.in. amerykańskiej, dziejącej się na granicy USA z Meksykiem oraz francusko-brytyjskiej. W serialu tym mamy wszystko za co kochamy skandynawskie kryminały. Inteligentną intrygę kryminalną, wiarygodnych bohaterów, rozbudowane wątki obyczajowe oraz wiele nawiązań do aktualnej sytuacji społecznej. Te wszystkie elementy składają się na dość przygnębiający obraz Szwecji oraz Danii daleki od wyidealizowanego, znanego z innych gatunków. Gdzie obejrzeć wszystkie sezony Mostu nad Sundem? Obecnie są one dostępne na platformie Viaplay.

Wisting

Norweski serial kryminalny na podstawie dwóch książek Jørna Liera Horsta – Psy Gończe oraz Jaskiniowiec. Głównym bohaterem jest tytułowy William Wisting, komisarz policji z Larviku, niespełna 50 tysięcznej miejscowości, położonej nad Morzem Północnym. Pomimo, że serial ten to kolejny przedstawiciel nordic noir, to jednak znacznie się różnie od wyżej opisanego Mostu nad Sundem. Prowincjonalne miasteczko, leniwe tempo akcji, to wszystko powoduje, że przypadnie on do gustu szczególnie fanom, dla których wątki sensacyjne nie są kluczowe. Produkcja została w 2019 roku uznana za najdroższy norweski serial.

Pod osłoną mroku

Wydaje się, że z krajów skandynawski, to właśnie Duńczycy najlepiej radzą sobie z tworzeniem seriali kryminalny. Pod osłoną mroku to kolejna insertująca produkcja z tego kraju. Śledczy Jan Michelsen próbuje znaleźć związek między dwoma porwaniami, które miały miejsce, w krótkim odstępie czasu. W śledztwie pomagać mu będzie była profilerka i ekspert od seryjnych zabójców Louise Bergstein. 2 sezony tego serialu kryminalnego można obejrzeć na Viaplay.

Box 21

Szwedzki serial kryminalny stworzony na podstawie książek Andersa Roslunda oraz Börge Hellström. Ich historie to wiarygodny portret ludzi, uwikłanych w światek przestępczy, z doskonale udokumentowywaną współczesną Szwecją. Każdy odcinek to osobne, zamknięta sprawa.

Rig 45

Na platformie wiertniczej na Morzu Północny, na kilka dni przed świętami, dochodzi do śmiertelnego wypadku. Sprawę przybywa zbadać Andrea. Jednak gdy konstrukcja zostaje odcięta od zewnętrznego świata, szybko okazuje się, że morderca będzie zabijać dalej.