O krok (Kurt Wallander #7) – Henning Mankell

Ocena:
8.2/10
O Krok - Okladka

Dane szczegółowe

  • Autor: Henning Mankell
  • Cykl: Kurt Wallander
  • Tytuł oryginalny: szw. Steget efter
  • Rok wydania w Polsce: 2006
  • Rok wydania w oryginale: 1997
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  • Tłumaczenie: Irena Kowadło-Przedmojska
  • Liczba stron: 508
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

O krok

W Noc Świętojańską, trójka młodych przyjaciół celebruje w lesie najkrószą noc w roku. Nie są świadomi, że od początku są obserwowani przez nieznajomego. Każde z nich zostaje zamordowane. Niedługo potem, ten sam los spotyka jednego z policjantów z Ystadu. Czy to ten sam zabójca i jaki może być związek między tymi sprawami. Podczas dochodzenia, Kurt Wallander, jest zawsze o krok za zabójcą.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

O krok – Zakończenie

Kim jest zabójca? – Jest nim Åke Larstama, pracownik poczty oraz inżynier. Mężczyzna, który oszalał, który nigdy, nigdzie nie pasował i w którym nastąpiła eksplozja przemocy. Ciężkie dzieciństwo, z którego wyniósł jedynie sztukę unikania ponoszenia odpowiedzialności, a następnie zwolnienie z pracy obudziły w nim agresje, którą skierował w stronę ludzi szczęśliwych, uśmiechniętych.

Kto i dlaczego zabił Svdeberga? – Jego zabójcą jest również Åke Larstama. Byli oni od dziesięciu lat parą kochanków. Gdy Svdeberg odkrył, że mężczyzna, z którym się spotyka ma coś wspólnego z zaginięciem trójki nastolatków, zapytał go o to. Åke zrozumiał, że policjant jest na jego tropie i po mimo ich relacji musi go zabić.

Kim jest kobieta, której zdjęcie zostało znalezione w mieszkaniu Svedberga? – To zdjęcie Louise, która okazuje się być mężczyzną, a dokładniej jest nim Åke Larstama.

Dlaczego teleskop Svedberga stał w szopie Bjorklunda? – Zabójca zrobił to aby zmylić policję i podejrzenia skierować w stronę Bjorklunda.

O krok – Bohaterowie

Kurt Wallander – Komisarz z policji w Ystadzie. Dowodzi śledztwem w sprawie zaginięcia trójki nastolatków. Jednocześnie zmaga się z problemami zdrowotnymi, zostaje wykryta u niego cukrzyca.

Ann-Britt Höglund – Policjantka z komisariatu w Ystadzie, gdzie pracuje od blisko roku. Ma bardzo dobry kontakt z Wallanderem. Jest zamężna, jednak jej partner jest ciągle w rozjazdach.

Lisa Holgersson – Szefowa komisariatu w Ystadzie.

Martinsson – Policjant. Impulsywny i odrobinę niedbały ale często miał dobre pomysły. Jego ambicja sprawiała, że potrafił wykrzesać z siebie olbrzymie pokłady energii.

Nyberg – Technik kryminalny z Ystadu. Pomimo swoich wysokich umiejętności, miał trudny charakter co utrudniało współprace z nim.

Astrid Hillström, Lena Norman, Martin Boge – Trójka zaginionych nastolatków, którzy świętowali najdłuższy dzień w roku w przebraniach z innej epoki.

Isa Edengren – Dziewczyna, która miała spędzić noc przesilenia letniego z trójką swoich przyjaciół ale z powodu choroby nie wyjechała z nimi.

Bror Sundelius – Emerytowany dyrektor banku w Ystad; razem ze Svedbergiem obserwowali gwiazdy

Lennart Westin – Listonosz na archipelagu Gryt

Thurnberg – Prokurator prowadzący sprawę zaginięcia trójki nastolatków, z którymi policjanci z Ystadu mają wyjątkowo trudne relacje.

O krok – Ciekawostki

Czas i miejsce akcji? – Pierwsze wydarzenia mają miejsce w sobotę 22 czerwca 1996r. Sprawa zostaje zamknięta w październiku tego samego roku.

Kurt Wallander i Bajba – „O krok” to książka, z której dowiadujemy się, że związek Kurta z Bajbą nie dojdzie do skutku. Pomimo bogatych planów na przyszłość, kupna domku na wsi, Bajba nie jest wstanie ponownie związać się z mężczyzną po tym jak kilka lat wcześnie jej mąż został zamordowany. Kontakt pomiędzy nimi powoli wygasa.

Robert Akerblom – Agent nieruchomościami, który sprzedaje dom po ojcu Kurta Wallandera. Mężczyzna pojawił się również w trzeciej części cyklu „Biała lwica”. To w niej została brutalnie zamordowana jego żona. Pomimo upływu kilku lat, nie pozbierał się po tej tragedii.

x