Jedna z ciepłych, czerwcowych nocy. Policja odnajduje ciało młodej kobiety, które znajduję się w łodzi dryfującej po archipelagu sztokholmskim. Pomimo, że jej ubrania są suche, w jej płucach znajduje się słona woda. Policja przypuszcza, że kobieta utonęła ale jak to możliwe skoro na jej ciele nie ma innych śladów świadczących o tym? Następnego dnia, we własnym mieszkaniu zostaje znaleziony martwy mężczyzna, który powiesił się na żyrandolu. Jest to Carl Palmcrona, osoba decydująca o eksporcie szwedzkiej broni. Wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo. Joona Linna zaczyna łączyć te dwie sprawy ale nie przypuszczał, że sam stanie się częścią niebezpiecznej gry.
Jedna z najbardziej ekscytujących szwedzkich książek sensacyjnych ostatnich lat. Lars Kepler porusza w niej temat nielegalnego handlu bronią. Gdzie zachodnie demokracje bardziej lub mnie świadomie sprzedają ją islamskim reżimom.
źródło opisu: własne, http://larskepler.com/
źródło okładki: https://publicat.pl/
Kto i dlaczego próbował zabić osoby z jachtu? – Pierwszą ofiarą była Viola, dziewczyna została zamordowana jeszcze na jachcie. Utoneła w morskiej wodzie, która znajdowała się w bali do prania, a następnie została przeniesiona do łóżka w kajucie na dziobie. Zabójca popełnił jednak błąd. Był przekonany, że zabił starszą z sióstr. Gdy zorientował się, że Penelope nadal żyje rozpoczął pościg za nią oraz jej partnerem. Kilka dni później gdy Penelope i Björnowi udało się wezwać przez telefon policję, odnalazł ich. Zabił policjanta, który płynął im na pomoc, a następnie przebrał się w jego ubranie. Młody chłopak gdy zobaczył podpływającą do brzegu łódź, zaczął do niej biegnąć. Jednak zbyt późno zorientował się, że to zasadzka i został na niej zamordowany. Penelope widząc to uciekła z domku i została uratowana przez policję. Głównym celem zabójcy była Penelope oraz Björn, którzy mieli dowód w postaci zdjęcia na handel bronią z Sudanem po tym gdy wprowadzono embargo na jej dostawy. Dlatego Raphael Guidi wynajął płatnego zabójcę aby ich zabić oraz pozbyć się obciążającego zdjęcia sądząc, że to jedno z nich jest jego autorem.
Jaki związek miała śmierć Carla Palmcrona z osobami na jachcie? – Penelope otrzymała zdjęcie, na którym był właśnie Palmcrona. Björn wiedząc o tym postanowił w tajemnicy przed swoją partnerką szantażować go. Jednak nie szantaż był dla niego problemem a reakcja Raphaela Guidi.
Kim był chłopiec, który spłonął zatrzaśnięty w szopie? – W opuszczonej szopie zostaje zatrzaśnięty nastoletni chłopak. Następnie morderca wznieca pożar, a chłopak ginie w nim nie mogąc się wydostać. Tym szesnastolatkiem okazuje się być Stefan Bergkvist, syn Carla Palmcrona, któremu spisał w testamencie cały swój majątek. Chłopak nigdy nie dowiedział się, kim był jego prawdziwy ojciec.
Co znajduje się na fotografii? – Fotografia została zrobiona podczas koncertu w Alte Oper we Frankfurcie w listopadzie 2009 roku. Znajdują się na niej cztery osoby – Carla Palmcrona, Agathe al-Haji, doradca wojskowy prezydenta Omara al-Baszira z Sudanu, Pontus Salman, dyrektor fabryki broni Silencia Defence, Raphael Guidi, znany handlarz bronią, nazywany w branży Archaniołem. Przeprowadza on transakcje głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. W tle fotografii widać muzyków.
Kto jest autorem fotografii? – Jej autorem jest żona Pontusa Salmana – Veronique.
Czym jest tytułowy Kontrakt Paganiniego? – Kontrakt Paganiniego to umowa, pakt, który zawiera Raphael ze swoimi wspólnikami. Ma symbolizować trwałość tak jak trwałe są skrzypce Paganiniego. Z umowy tej nie można się wycofać. Kontrakty te wiążą się z nielegalnym handlem bronią oraz łapówkami.
Joona Lina – Policjant. Zostaje poproszony przez Johna Bengtssona z prewencji o przybycie do mieszkania Palmcrona i zbadanie śladów jego samobójstwa.
Saga Bauer – Komisarz specjalizujący się w terroryźmie. Ma dwadzieścia pięć lat, jest wyjątkowo ambitna. Prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie śmierci Violy oraz zaginięcia Penelope.
Penelope Fernandez – Przewodniczącą Szwedzkiego Stowarzyszenia Pokojowego i Rozjemczego. Ma dwadzieścia czetry lata, pochodzi z La Libertad, jednego z największych departamentów Salwadoru. Jej matka Claudia Fernandez została uwięziona w czasie wojny domowej przez co Penelope urodziła się w celi. Jest pacyfistką.
Björn Almskoga – Partner Penelope, z którym wyjeżdża na rejs jachtem po Archipelagu Sztokholmskim. Ma majętnego ojca, właściciela kilku pięciogwiazdkowych hoteli rożrzuconych po całym świecie.
Viola Fernandez – Młodsza siostra Penelope, która dopiero co rozstała się ze swoim partnerem, Sergiejem, przez co niespodziewanie wypływa w rejs jachtem razem z Penelope i Björnem.
Carl Palmcrona – Dyrektor generalny Inspektoratu Produktów Strategicznych. Decyduje m.in. o szwedzkim eksporcie broni. Zostaje znaleziony we własnym mieszkaniu, powieszony do haka od żyrandolu.
Claudia Fernandez – Dobiegająca do sześćdziesiątki matka Penelope oraz Violi. Nadopiekuńcza w stosunku do tej drugiej, jednocześnie mająca trudne relacje z Penelope.
Axel Riessen – Następca Carla Palmcrona. To na nim spoczywa obowiązek przeanalizowania i ewentualnego podpisania umowy na handel bronią z Kenią.
Pontus Salman – Szef Silencia Defence czyli przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją broni. Mężczyzna około czterdziestu lat.
Raphael Guidi – Włoski biznesmen, który robi interesy związane z handlem bronią na Bliskim Wschodzie i w Afryce
Daniel Marklun – Przyjaciel Penelope, informatyk.
Storebro 36 Royal Cruiser – Jacht, którym podróżuje trójka bohaterów po archipelagu sztokholmskim istnieje w rzeczywistości. W książce jego właścicielem jest Björn Almskoga, który dostał go od swojego ojca. I właśnie owy jacht jest początkiem problemów. Mężczyzna nie mając pieniędzy na jego wyremontowanie postanawia zaszantażować Carla Palmcrona, co uruchamia ciąg tragicznych wydarzeń.