Kontrakt Paganiniego (Joona Linna #2) – Lars Kepler

Ocena:
7.4/10
kontrakt paganiniego - lars kepler - okladka

Dane szczegółowe

  • Autor: Lars Kepler
  • Cykl: Joona Linna
  • Tytuł oryginalny: szw. Paganinikontraktet
  • Rok wydania w Polsce: 2012
  • Rok wydania w oryginale: 2010
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Tłumaczenie: Rey-Radlińska Marta
  • Liczba stron: 408
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Kontrakt Paganiniego

Jedna z ciepłych, czerwcowych nocy. Policja odnajduje ciało młodej kobiety, które znajduję się w łodzi dryfującej po archipelagu sztokholmskim. Pomimo, że jej ubrania są suche, w jej płucach znajduje się słona woda. Policja przypuszcza, że kobieta utonęła ale jak to możliwe skoro na jej ciele nie ma innych śladów świadczących o tym? Następnego dnia, we własnym mieszkaniu zostaje znaleziony martwy mężczyzna, który powiesił się na żyrandolu. Jest to Carl Palmcrona, osoba decydująca o eksporcie szwedzkiej broni. Wszystko wskazuje na to, że popełnił samobójstwo. Joona Linna zaczyna łączyć te dwie sprawy ale nie przypuszczał, że sam stanie się częścią niebezpiecznej gry.

Jedna z najbardziej ekscytujących szwedzkich książek sensacyjnych ostatnich lat. Lars Kepler porusza w niej temat nielegalnego handlu bronią. Gdzie zachodnie demokracje bardziej lub mnie świadomie sprzedają ją islamskim reżimom.

źródło opisu: własne, http://larskepler.com/
źródło okładki: https://publicat.pl/

Kontrakt Paganiniego – Zakończenie

Kto i dlaczego próbował zabić osoby z jachtu? – Pierwszą ofiarą była Viola, dziewczyna została zamordowana jeszcze na jachcie. Utoneła w morskiej wodzie, która znajdowała się w bali do prania, a następnie została przeniesiona do łóżka w kajucie na dziobie. Zabójca popełnił jednak błąd. Był przekonany, że zabił starszą z sióstr. Gdy zorientował się, że Penelope nadal żyje rozpoczął pościg za nią oraz jej partnerem. Kilka dni później gdy Penelope i Björnowi udało się wezwać przez telefon policję, odnalazł ich. Zabił policjanta, który płynął im na pomoc, a następnie przebrał się w jego ubranie. Młody chłopak gdy zobaczył podpływającą do brzegu łódź, zaczął do niej biegnąć. Jednak zbyt późno zorientował się, że to zasadzka i został na niej zamordowany. Penelope widząc to uciekła z domku i została uratowana przez policję. Głównym celem zabójcy była Penelope oraz Björn, którzy mieli dowód w postaci zdjęcia na handel bronią z Sudanem po tym gdy wprowadzono embargo na jej dostawy. Dlatego Raphael Guidi wynajął płatnego zabójcę aby ich zabić oraz pozbyć się obciążającego zdjęcia sądząc, że to jedno z nich jest jego autorem.

Jaki związek miała śmierć Carla Palmcrona z osobami na jachcie? – Penelope otrzymała zdjęcie, na którym był właśnie Palmcrona. Björn wiedząc o tym postanowił w tajemnicy przed swoją partnerką szantażować go. Jednak nie szantaż był dla niego problemem a reakcja Raphaela Guidi.

Kim był chłopiec, który spłonął zatrzaśnięty w szopie? – W opuszczonej szopie zostaje zatrzaśnięty nastoletni chłopak. Następnie morderca wznieca pożar, a chłopak ginie w nim nie mogąc się wydostać. Tym szesnastolatkiem okazuje się być Stefan Bergkvist, syn Carla Palmcrona, któremu spisał w testamencie cały swój majątek. Chłopak nigdy nie dowiedział się, kim był jego prawdziwy ojciec.

Co znajduje się na fotografii? – Fotografia została zrobiona podczas koncertu w Alte Oper we Frankfurcie w listopadzie 2009 roku. Znajdują się na niej cztery osoby – Carla Palmcrona, Agathe al-Haji, doradca wojskowy prezydenta Omara al-Baszira z Sudanu, Pontus Salman, dyrektor fabryki broni Silencia Defence, Raphael Guidi, znany handlarz bronią, nazywany w branży Archaniołem. Przeprowadza on transakcje głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. W tle fotografii widać muzyków.

Kto jest autorem fotografii? – Jej autorem jest żona Pontusa Salmana – Veronique.

Czym jest tytułowy Kontrakt Paganiniego? – Kontrakt Paganiniego to umowa, pakt, który zawiera Raphael ze swoimi wspólnikami. Ma symbolizować trwałość tak jak trwałe są skrzypce Paganiniego. Z umowy tej nie można się wycofać. Kontrakty te wiążą się z nielegalnym handlem bronią oraz łapówkami.

Kontrakt Paganiniego – Bohaterowie

Joona Lina – Policjant. Zostaje poproszony przez Johna Bengtssona z prewencji o przybycie do mieszkania Palmcrona i zbadanie śladów jego samobójstwa.

Saga Bauer – Komisarz specjalizujący się w terroryźmie. Ma dwadzieścia pięć lat, jest wyjątkowo ambitna. Prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie śmierci Violy oraz zaginięcia Penelope.

Penelope Fernandez – Przewodniczącą Szwedzkiego Stowarzyszenia Pokojowego i Rozjemczego. Ma dwadzieścia czetry lata, pochodzi z La Libertad, jednego z największych departamentów Salwadoru. Jej matka Claudia Fernandez została uwięziona w czasie wojny domowej przez co Penelope urodziła się w celi. Jest pacyfistką.

Björn Almskoga – Partner Penelope, z którym wyjeżdża na rejs jachtem po Archipelagu Sztokholmskim. Ma majętnego ojca, właściciela kilku pięciogwiazdkowych hoteli rożrzuconych po całym świecie.

Viola Fernandez – Młodsza siostra Penelope, która dopiero co rozstała się ze swoim partnerem, Sergiejem, przez co niespodziewanie wypływa w rejs jachtem razem z Penelope i Björnem.

Carl Palmcrona – Dyrektor generalny Inspektoratu Produktów Strategicznych. Decyduje m.in. o szwedzkim eksporcie broni. Zostaje znaleziony we własnym mieszkaniu, powieszony do haka od żyrandolu.

Claudia Fernandez – Dobiegająca do sześćdziesiątki matka Penelope oraz Violi. Nadopiekuńcza w stosunku do tej drugiej, jednocześnie mająca trudne relacje z Penelope.

Axel Riessen – Następca Carla Palmcrona. To na nim spoczywa obowiązek przeanalizowania i ewentualnego podpisania umowy na handel bronią z Kenią.

Pontus Salman – Szef Silencia Defence czyli przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją broni. Mężczyzna około czterdziestu lat.

Raphael Guidi – Włoski biznesmen, który robi interesy związane z handlem bronią na Bliskim Wschodzie i w Afryce

Daniel Marklun – Przyjaciel Penelope, informatyk.

Kontrakt Paganiniego – Ciekawostki

Storebro 36 Royal Cruiser – Jacht, którym podróżuje trójka bohaterów po archipelagu sztokholmskim istnieje w rzeczywistości. W książce jego właścicielem jest Björn Almskoga, który dostał go od swojego ojca. I właśnie owy jacht jest początkiem problemów. Mężczyzna nie mając pieniędzy na jego wyremontowanie postanawia zaszantażować Carla Palmcrona, co uruchamia ciąg tragicznych wydarzeń.

Storebro 36 Royal Cruiser

Jacht Storebro 36 Royal Cruiser

x