Piaskun (Joona Linna #4) – Lars Kepler

Ocena:
8.5/10
piaskun - lars kepler - okladka2

Dane szczegółowe

  • Autor: Lars Kepler
  • Cykl: Joona Linna
  • Tytuł oryginalny: szw. Sandmannen
  • Rok wydania w Polsce: 2014
  • Rok wydania w oryginale: 2012
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
  • Tłumaczenie: Rey-Radlińska Marta
  • Liczba stron: 488
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Piaskun

Pewnej zimowej nocy, na przedmieściach Sztokholmu, zostaje znaleziony mężczyzna idący wzdłuż torów kolejowych. Jest wychłodzony, a kontakt z nim jest utrudniony. W szpitalu okazuje się że mężczyzna ten jest uznany za zmarłego od ponad siedmiu lat. Gdy udaje się poznać jego tożsamość, Joona Linna łączy go z ofiarą seryjnego mordercy Jurka Waltera, którego aresztował przed wielu laty. Walter został skazany na dożywotnią izolację w szpitalu psychiatrycznym. Gdzie przebywał mężczyzna, który przez tyle lat był uznawany za zmarłego? Kto go przetrzymywał oraz co się stało z jego siostrą?

Ponowne otwarcie sprawy Jurka Waltera zmusi Sagę Bauer do rozpoczęcia niebezpiecznej gry z seryjną mordercą, a Joona Linnę wyśle do Rosji.

Czwarta część serii Joona Linna, której autorem jest Lars Kepler. “Piaskun” tuż po premierze stał się bestsellerem nr 1 w dziewięciu krajach.

źródło opisu: własny
źródło okładki: https://czarne.com.pl

Piaskun – Zakończenie

Kim był Piaskun? – Piaskun to mężczyzna, który był bratem bliźniakiem Jurka Waltera. To on przetrzymywał Mikaela oraz Felicie oraz to on jest odpowiedzialny za śmierć kilku osób, gdy Jurek przebywał zamknięty w szpitalu psychiatrycznym.

Jaki był ich motyw? – Ich motywem była zemsta. Bliźniacy przed wieloma laty zostali rozdzieleni w Szwecji oraz z niej deportowani do Rosji oraz Kazachstanu. Gdy ponownie udało im się połączyć, pragnęli zemsty na osobach, które miały związek z ich rozdzieleniem.

Kim naprawdę jest Jurek Walter i jak znalazł się w Szwecji? – Jurek Walter to tak naprawdę Roman Lewanwo. W 1960 roku w wyniku wypadku, jego ojciec został zmuszony uciec z Kazachstanu gdzie był wysokiej klasy specjalistą. W Szwecji otrzymuje jedynie możliwość pracy fizycznej. Pomimo tego udaje mu się w tajemnicy sprowadzić do siebie dwóch synów. Cały czas ma nadzieję na szwedzkie obywatelstwo, a co za tym idzie szansę na nowe, spokojne życie wraz z synami. Tak się jednak nie stało. Dziećmi zainteresowały się służby socjalne i zostały wywiezione do Związku Radzieckiego. Jurek trafił do domu dziecka w Kazachstanie, a jego brat do domu dziecka pod Moskwą. Piętnastoletni Jurek został wcielony do czeczeńskiej milicji i tam zrobiono z niego żołnierza. Gdy udało mu się uciec z armii, odnalazł swojego brata, który po kilku latach przebywania w ośrodkach psychiatrycznych, był wrakiem człowieka. Razem postanowili wrócić do Szwecji, a zrobili to przez Polskę. W Krakowie, w toalecie na dworcu głównym, Jurek zabił bezdomnego i od niego ukradł dokumenty. To właśnie wtedy przybrał tożsamość Jurka Waltera. Następnie statkiem ze Świnoujścia przedostali się do Szwecji i szybko odnaleźli barak, w którym mieszkali wraz z ojcem. To wtedy dowiedzieli się, że ich ojciec po wielu latach ich poszukiwań popełnił samobójstwo. Zapragnęli zemsty na osobach lub ich rodzinach, które przyczyniły się do ich rozdzielenia.

Dlaczego Mikaelowi udało się uciec? – Udało mu się uciec ponieważ Piaskun mu to umożliwił. Jurek Walter miał nadzieje, że dzięki temu doprowadzi Joona Linnę do niego i będzie dzięki temu mógł uciec. Jak się okazało nie pomylił się.

Czym jest grupa Atena Promachos? – To tajna grupa operacyjna, która ma być wsparciem dla Sagi Bauer przebywającej w zakładzie zamkniętym, razem z Jurkiem Walterem.

Jak kończy się „Piaskun”? – Saga Bauer po raz pierwszy od wielu lat kontaktuje się telefonicznie ze swoim ojcem aby dowiedzieć się jak naprawdę wyglądały relacje jej rodziców. W tym samym czasie, Joona Linna ucieka ze szpitala, w którym przebywał po skrajnym wychłodzeniu organizmu. Ucieka nie wiedząc, że Jurek Walter został zamordowany przez Sagę. Po pięciu dniach od jego zniknięcia policja rozpoczyna jego poszukiwania, a po sześciu miesiącach je przerywa. Joona Linna przepadł bez śladu.

Piaskun – Bohaterowie

Joona Linna – Komisarz kryminalny, który przed kilkunastoma laty zatrzymał Jurka Walter. Zajmuje się wyjaśnieniem zaginięcia Mikaela i Felici.

Saga Bauer – Policjantka, który decyduje się na udział w tajnej akcji mającej pomóc w odnalezieniu zaginionej Felici.

Jurek Walter – Seryjny morderca, który przebywa w ścisłym odizolowaniu od trzynastu lat. Pomimo, że był podejrzewany o kilkanaście zabójstw, to zostały mu udowodnione jedynie dwa. Cierpi na schizofrenie niezróżnicowaną oraz ostre stany psychotyczne. Do Szwecji przybył z Polski.

Mikael Kohler-Frost – Mężczyzna, który zaginął trzynaście lat temu. Po sześciu latach poszukiwań został uznany za zmarłego.

Reider Frost – Sześćdziesięciodwuletni pisarz, autor trzech książek, które przyniosły mu sławę oraz pieniądze. Od czasu zniknięcie jego dzieci oraz śmierci żony, nie potrafi normalnie funkcjonować. Pilnuje aby zawsze wokół niego byli ludzi, aby nie został sam.

Anders Rönn – Nowy lekarz w szpitalu Löwenströmska na oddziale Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu. Opiekuje się Jurkiem Walterem.

Disa – Partnerka Joony.

x