Łowca (Joona Linna #6) – Lars Kepler

Ocena:
7.9/10
łowca - lars kepler - okladka

Dane szczegółowe

  • Autor: Lars Kepler
  • Cykl: Joona Linna
  • Tytuł oryginalny: szw. Kaninjägaren
  • Rok wydania w Polsce: 2018
  • Rok wydania w oryginale: 2016
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Tłumaczenie: Muszalski Maciej
  • Liczba stron: 432
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Łowca

Gdy Minister Spraw Zagranicznych Szwecji zostaje brutalnie zamordowany, a jedynym świadkiem tego mordu jest prostytutka, służby specjalne postanawiają aby żadne szczegóły tej sprawy nie przedostały się do mediów. Kolejne dni nie przynoszą przełomu, a nieoczekiwanie pomocny może okazać się Joona Linna. Były policjant, który dwa lata wcześniej trafił do więzienia będzie musiał nawiązać kontakt z jednym z więźniów. Ale czy to dobry trop? Giną kolejne osoby, a jedyny związek miedzy nimi to rymowanka o królikach, którą słyszą wszystkie ofiary, na krótko przed śmiercią. Joona Linna i Saga Bauer są ponownie zmuszeni do współpracy, aby powstrzymać „Łowcę Królików” zanim będzie za późno.

„Łowca” Larsa Keplera był w 2016 roku najlepiej sprzedającą się powieścią w Szwecji oraz najlepiej sprzedającą się powieścią kryminalną w Norwegii.

źródło opisu: własny
źródło okładki: https://publicat.pl/

Łowca – Zakończenie

Kim jest Łowca Królików? – Jest nim David „DJ” Jordan. Bliski współpracownik Rexa.

Jaki jest motyw seryjnego zabójcy? – „DJ” zabija mężczyzn, którzy przed trzydziestoma trzema laty zgwałcili jego matkę w klubie „Królicza Nora”. Jest przekonamy, że to podczas tego gwałtu został spłodzony, a jego ojcem jest Rex.

Kto jest prawdziwym ojcem Davida Jordana? – Jest nim Rex, jednak do spłodzenia „DJ’a” nie doszło podczas gwałtu ale na kilka tygodni przed nim. Był on więc owocem miłości między Rexem a Grace, a nie gwałtu tak jak David myślał przez całe życie.

Skąd wzięła się nazwa „Łowca Królików”? – Nazwa nawiązuje do klubu „Królicza Nora”. To właśnie jego członkowie zgwałcili matkę DJ’a. Dokonali tego mając na głowach opaskę z króliczymi uszami. Z tego też powodu, przed morderstwami DJ, zakłada taką samą opaskę.

Czym jest „Królicza Nora”? – Elitarny klub w szkole w Ludviksberg. Przed laty należeli do niego jedynie szlachetnie urodzeni uczniowie. Z biegiem lat to się zmieniło i jak przyznaje Oscar, chodziło się tam głównie aby „chlać i spać z najładniejszymi dziewczynami”.

Co się stało z Jooną Linną po zamknięciu go w więzieniu? – Po zamknięciu Joona nie ukrywa swojej przeszłości przed współwięźniami, wie że to nie miało by sensu. Stara się nie angażować w żadne konflikty za kratami i mieć jak najlepsze kontakty z innymi więźniami pomimo licznych prowokacji wymierzonych w niego.

Jak jest zakończenie „Łowcy”? – Rex spotyka się z Grace po trzydziestu trzech latach w USA. Joona Linna po zakończeniu sprawy „Łowcy” ponownie nawiązuje kontakt z Valerią. Ta przed jednym z ich spotkań czuje się obserwowana we własnym domu, a nawet wydaje jej się, że widziała na swoim podwórku mężczyznę. Gdy wychodzi na zewnątrz, znajduje skulone ciało bez rąk.

Łowca – Bohaterowie

Joona Linna – Były policjant skazany na cztery lata więzienia za wydarzenia, które miały miejsce w poprzedniej części. Pomimo tego, że w zakładzie karnym w Kumli wszyscy wiedzą, że jest byłym policjantem, a i on sam tego nie ukrywa, to udaje mu się trzymać z dala od większych konfliktów oraz bójek. Skupia się głównie na powiększaniu swojej muskulatury.

Saga Bauer – Dwudziestodziewięcioletnia komisarz operacyjna w szwedzkiej policji bezpieczeństwa SÄPO. Działa w grupie antyterrorystycznej. Ma wybuchowy temperament, często zdarza się jej przesadzić z reakcją co nie przysparza jej popularności.

Janus Mickelsen – Szef dochodzenia w sprawie morderstwa Ministra Spraw Zagranicznych. Były żołnierz, a obecnie wysoko postawiony funkcjonariusz SÄPO.

William Fock „Willie” – Zamordowany Minister Spraw Zagranicznych. Początkowo policja fakt jego morderstwa ukrywa przed mediami, podając że mężczyzna zmarł po „krótkiej chorobie”.

Rex Müller – Pięćdziesięciodwuletni szef kuchni oraz celebryta. Jest alkoholikiem, który pomimo spotkań AA, ciągle stara się temu zaprzeczać. Ma dziewiętnastoletniego syna Sammy’ego, który mieszka ze swoją matką. Dopiero w ostatnich miesiącach Rex nawiązuje bliższą relację z Sammym.

David Jordan Andersen „DJ” – Trzydziestotrzyletni mężczyzna. Założył własną firmę zajmującą się produkcją i branded contentem. Posiada prawa do programów Rexa. To dzięki niemu Rex z jednego z najwybitniejszych szefów kuchni stał się także celebrytą.

Grace Lindstrom – Była dziewczyna Rexa z czasów szkoły średniej. Obecnie przebywa w Chicago.

Valeria – Bliska znajoma Joony, którego zna jeszcze z czasów licealnych. To właśnie wtedy podkochiwała się w nim. Później kontakt między nimi się urwał ale gdy tylko dowiedziała się, że mężczyzna przebywa w więzieniu, odważyła się z nim skontaktować.

Salim Ratjen – Więzień, który celowo został przeniesiony do zakładu karnego w Kumli, aby Joona Linna zdobył od niego informacje mające pomóc w śledztwie. Trafił do Szwecji z Afganistanu i został wciągnięty do siatki przestępczej. Poza bratem, jego jedyną rodziną w kraju jest żona.

Absalon Ratjen – Nauczyciele matematyki i nauk przyrodniczych w Helenaskolan. Nie utrzymuje kontaktu ze swoim bratem Salim od ośmiu lat. Stało to się po tym gdy Absalon przyłapał go na ukrywaniu dużej bryły haszyszu dla dilera.

Reiner Kronlid – Więzień z zakładu karnego, w którym przetrzymywany jest Jooona Linna. Należy do “Bractwa”, które kontroluje wszystkie dostawy narkotyków na oddział.

Sofia Stefansson – Prostytutka, świadek morderstwa Ministra Spraw Zagranicznych. Została wykorzystana i pobita przez niego, toteż przysługuje jej pomoc policji i psychologa. Ponieważ jednak istnieje możliwość, że jest zamieszana w to morderstwo, SAPO nieufnie podchodzi do jej zeznań, a nawet ją torturuje.

x