Ciemna rzeka (Inspektor Erlendur Sveinsson #9) – Arnaldur Indriðason

Ocena:
7.9/10
Ciemna Rzeka - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Arnaldur Indriðason
  • Tytuł oryginalny: isl. Myrká
  • Rok wydania w Polsce: 2017
  • Rok wydania w oryginale: 2008
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  • Tłumaczenie: Jacek Godek
  • Liczba stron: 320
Opis książkiStreszczenieCiekawostki

Ciemna rzeka

W jednym z mieszkań w pobliżu centrum Reykjaviku, w kałuży krwi zostaje znaleziony martwy mężczyzna. Pomimo, że na miejscu zbrodni nie ma żadnych oznak włamania czy walki, to pod łóżkiem zostaje odnaleziony kobiecy szal o charakterystycznym zapachu. W dodatku w kieszenie zamordowanego znajdował się rohypnol, potocznie zwany pigułką gwałtu. Wszystko to wskazuje, że mordercą była kobieta, która miała zostać zgwałcona tuż przed morderstwem. Czy uda się odkryć wszystkie szczegóły związanie z przeszłością ofiary? Rozpoczyna się żmudne śledztwo, którym tym razem będzie kierować Elinborg.

źródło opisu: własny
źródło okładki: materiał wydawcy

Ciemna rzeka – Zakończenie

Kto zamordował Runolfura? – Jego zabójcą jest Valdimar, znajomy z miasteczka, w którym się razem wychowali.

Jaki był jego motyw? – Mężczyzna został zamordowany w dniu samobójczej śmierci siostry Valdimara. I właśnie wydarzenia przed lat, związane z Adalheidur, są przyczyną zabójstwa. Kobieta została zgwałcona przez Runolfur, a mężczyzna pomimo, że całe miasteczko plotkowało o jego winie, nigdy nie poniósł żadnych konsekwencji. Valdimar wiedząc o tym, zamordował go.

Jak doszło do morderstwa? – Runolfur będąc w barze, dodał Ninie rohypnol. Tabletka zaczęła działać wcześniej niż mężczyzna przypuszczał i musiał ją niemal nieść idąc w górę Thingholt do domu. Gdy znaleźli się w nim, Runolfur położył kobietę w łóżku, zamknął drzwi, rozebrał ją i zaczął całować. Nina była nadal nieprzytomna. Pół godziny później gdy wyszedł z sypialni usłyszał pukanie. Gdy w końcu otworzył drzwi okazało się, że stoi za nimi Valdimar. Mężczyzna szybko zorientował się, że w sypialni jest kobieta pod wpływem tabletki gwałtu. Zmusił Runolfura do zjedzenia ich kilku, a następnie jednym płynnym ruchem podciął mu gardło. Valdimar stał chwilę nad zwłokami, po czym wyszedł z mieszkania i zniknął w ciemnościach.

Czy udało się rozwiązać sprawę zaginięcia Lili? – W tle głównej sprawy, Elinborg próbuje rozwiązać sprawę zaginięcia Lili, które miało miejsce przed kilkoma latami. Nastolatka zaginęła bez śladu, a policja nie potrafiła znaleźć żadnego tropu prowadzącego do wyjaśnienia tej sprawy. Nowy punktem zaczepienia okazuje się być jej nauczyciel, który był znajomym Runolfura oraz jego współlokatorem. Sprawy Lili ostatecznie nie udaje się rozwiązać, nie zostaje znaleziony żaden dowód, że to właśnie Runolfur albo Edvard odpowiadają za jej zaginięcie. Pomimo tego, Elinborg jest przekonana, że któryś z tych mężczyzna ma na sumienie życie dziewczyny.

Gdzie jest Erlendur? – „Ciemna rzeka” to pierwsza część serii, w której nie występuje Erlendur. Gdzie więc przebywa? Nikt nie potrafi powiedzieć gdzie dokładnie znajduje się głównych bohater serii. Wiemy jedynie, że nagle wziął urlop, pojechał do Fiordów Wschodnich i od tej pory się nie odzywa. Możemy się jedynie domyśleć, że jego zaginięcie ma związek z poszukiwaniami swojego brata.

Ciemna rzeka – Ciekawostki

Elinborg – “Ciemna rzeka” to również część, w której po raz pierwszy dowiadujemy się więcej o życiu prywatnym Elinborg. Bohaterka, która do tej pory kojarzyła nam się z sielankowym życiem Pani Domu, wydającej swoją książkę kucharską, tym razem ukazuje nam więcej swoich sekretów. Dowiadujemy się m.in. o jej trudnych relacjach z jednym z synów, który chce się wyprowadzić z domu. Nastolatek unikał kontaktu z rodzicami, a jedynym sposobem aby dowiedzieć się jak wygląda jego życie jest czytanie jego bloga. Poznajemy również powód, dla którego Elinborg wybrała pracę w policji, a nie w wyuczonym zawodzie geologa. Poza tym dowiadujemy się skąd wzięło się jej zamiłowanie do gotowania.

x