Jezioro (Inspektor Erlendur Sveinsson #6) – Arnaldur Indriðason

Ocena:
7.8/10
Jezioro - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Arnaldur Indriðason
  • Tytuł oryginalny: isl. Kleifarvatn
  • Rok wydania w Polsce: 2012
  • Rok wydania w oryginale: 2004
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  • Tłumaczenie: Jacek Godek
  • Liczba stron: 352
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Jezioro

W następstwie trzęsienia ziemi, poziom wody w jeziorze Kleifarvatn nagle spada odsłaniając ludzki szkielet z dziurą w czaszce oraz urządzenie nasłuchowe produkcji radzieckiej. Erlendur Sveinsson, Elínborg i Sigurður Óli rozpoczynają śledztwo, które stopniowo będzie prowadzić ich do czasów zimnej wojny, kiedy to Islandia była ważnym miejscem dla międzynarodowych wywiadów. Służby NRD werbowały tam młode osoby o poglądach lewicowych na studia we Wschodnich Niemczech.

Szósta części serii z Inspektor Erlendurem Sveinssonem, nawiązuje do prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w 2000 roku, gdy po trzęsieniu ziemi jezioro Kleifarvatn zaczęło zmniejszać swoją powierzchnie.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

Jezioro – Zakończenie

Czyj szkielet został odnaleziony w jeziorze? – Odnaleziony szkielet należał do Emila. Po powrocie na Islandię używał on kilku innych fałszywych tożsamości m.in. Leopolda. I właśnie pod takim imieniem znała go jego partnerka, która zgłosiła jego zaginięcie.

Jaka historia kryje się za morderstwem Emila? – Emil był jednym z Islandczyków, którzy otrzymali możliwość studiowania w Lipsku. Od początku, jako jeden z nielicznych, wykazywał olbrzymią żarliwość w wyznawaniu poglądów komunistycznych. Nie przeszkadzały mu w tym kolejne aresztowania, podsłuchy czy nawet wydarzenia na Węgrzech w 1956 roku. Ponieważ jego wyniki w nauce były jednymi z najgorszych, otrzymał propozycję donoszenia na swoich przyjaciół w zamian za pozytywne oceny. Emil przystał na to, był do tego stopnia zindoktrynowany, że uważał wręcz to za swój obowiązek. Po jednym z jego donosów aresztowano węgierkę Ilonę, która była dziewczyną Tomasa i była z nim w ciąży. Wiele lat później, Tomas przypadkiem spotkał Emila na Islandii. Wywiązała się miedzy nimi rozmowa o dawnych latach, pełna goryczy i żalu za to jak Emil zdradził swoich przyjaciół. W pewnym momencie Tomas nie wytrzymał i zamordował Emila. Dostrzegł to Lothar, który razem z Emilem pracowali jako szpiedzy dla NRD. Nie chcąc aby sytuacją zainteresowała się policja, zabrał ciało ze sobą i wrzucił je do jeziora Kleifarvatn gdzie ponad 30 lat później zostało odkryte.


Zobacz również: Najlepsze islandzkie kryminały


Co się stało z Iloną po aresztowaniu? – Po upadku muru berlińskiego, Tomas postanawia polecieć do Budapesztu spotkać się z matką Ilony. Spędza tam cały dzień jednak niczego nowego się nie dowiaduje. Podobnie jak on, tak i jej rodzina nie uzyskała żadnych informacji o Ilonie po jej aresztowaniu. Następnie w Instytucie Gaucka próbuje znaleźć jakikolwiek ślad po swojej dziewczynie ale również tam niczego nie ma. Jedyną informacją o Ilonie uzyskał od Lothara, z którym spotkali się na Islandii pod koniec lat 60tych. Mężczyzna twierdził, że dziewczyna została zamordowana przez enerdowską służbę bezpieczeństwa.

Co oznaczały słowa Lothar „poszukaj bliżej siebie”, które były skierowane do Tomasa? – Tomas usłyszał te słowa od Lothara tuż przed powrotem z Lipska na Islandię. Były związane z tym, że to nie on jest odpowiedział za zniknięcie Ilony, a ktoś bliżej niego czyli Emil, z którym znali się z Tomasem od szkoły podstawowej.

Co stało się z Lotharem? – Mężczyzna był podejrzewany o grę na dwie strony i najprawdopodobniej zmarł przed 1978 rokiem w więzieniu pod Dreznem.

Jakie jest zakończenie „Jeziora”? – Gdy policja chce przesłuchać Tomasa w jego domu, ten popełnia samobójstwo. Zostawia jednak po sobie kopertę z listem dokładnie opisującym wydarzenia, które miały miejsce przed dziesięcioleciami.

Jezioro – Bohaterowie

Erlendur Sveinsson – Policjant próbujący wyjaśnić sprawę szkieletu w jeziorze Kleifarvatn. Jest zamknięty w sobie, chłodny w kontaktach z innymi, często gburowaty. Nie uczestniczył w wychowaniu swoich dzieci, z czasem coraz bardziej obwinia się za to.

Elinborg – Policjantka, w wolnym czasie pisze książkę kucharską, która w końcu miała się ukazać.

Sigurdur Oli – Policjant, który jest przeciwieństwem Erlendura. Szkolił się w amerykańskiej szkole policyjnej.

Eva Lind – Uzależniona od narkotyków córka Erlendura. Tuż po świętach Bożego Narodzenia znowu zaczyna ćpać. Podczas jednej z interwencji policji, atakuje młotkiem Sigurdura Oliego co skutkuje, zamknięciem jej w ośrodku dla uzależnionych. Po wyjściu z niego nie przestaje brać narkotyków.

Sindriego Snaera – Syn Erlendura, który niespodziewanie postanawia odwiedzić ojca.

Sunna – Hydrolożka, która odnalazła szkielet.

Studenci z Lipska – Była to grupa w różnym wieku, studiująca na różnych kierunkach. To co ich łączyło to to, że wszyscy oni, w taki czy inny sposób, zostali wytypowani przez partię komunistyczną swojego kraju i skierowani na stypendium do NRD.

  • Tomas – Student z Islandii, który już w swoim kraju działał w różnego rodzaju organizacjach socjalistycznych. Jednak im dłużej przebywa w NRD tym bardziej dostrzega, że socjalizm, który poznał zbudowany jest na kłamstwie.
  • Ilona – Węgierska studentka, która widząc co dzieje się w jej kraju sprzeciwia się reżimowi komunistycznemu. Bierze udział w zebraniach tajnej grupy zrzeszającej osoby o poglądach podobnych do niej. Jest partnerką Tomasa.
  • Emil – Przybył do Lipska z Fiordów Zachodnich. Studiował ekonomię, nawet przez chwilę nie zwątpił w ustrój komunistyczny.
  • Hannes – Student z Islandii, który jednak trzyma się z dala od pozostałych. Gdy trafił do NRD był zagorzałym socjalistą chcącym wprowadzić w swoim kraju podobny ustrój jaki występował w państwach bloku wschodniego. Jednak doświadczenia z Lipska szybko zmieniają jego poglądy.
  • Lothar Weiser – Niemiecki student, który mówił po islandzku jak rodowity Islandczyk. Był opiekunem studentów z tego kraju.

Jezioro – Ciekawostki

Jezioro Kleifarvatn – Miejsce gdzie został znaleziony szkielet. Było to możliwe ponieważ w jeziorze cyklicznie obniża się poziom wody, nawet o kilka metrów, a następnie wraca do swojego normalnego stanu. Ma to związek z terenem wulkanicznym, na którym położony jest zbiornik. W 2000 roku, po silnym trzęsieniu ziemi, odnotowano jak do tej pory największą zmianę poziomu wody. Powierzchnia jeziora zmniejszyła się o 20% i właśnie z tym wydarzeniem związana jest akcja książki. Z czasem powierzchnia wody znów zaczęła się podnosić.

Jezioro Kleifarvatn Islandia

By Brad Weber – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4341617

x