Hipotermia (Inspektor Erlendur Sveinsson #8) – Arnaldur Indriðason

Ocena:
7.9/10
Hipotermia - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Arnaldur Indriðason
  • Tytuł oryginalny: isl. Harðskafi
  • Rok wydania w Polsce: 2016
  • Rok wydania w oryginale: 2007
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  • Tłumaczenie: Jacek Godek
  • Liczba stron: 320
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Hipotermia

Erlendur, po dramatycznym telefonie, przybywa do domku nad jeziorem Thingvallavatn. Karen, która miała spędzić w nim weekend, odnalazła tam ciało swojej przyjaciółki wiszące na linie. Samobójczynią okazuje się Maria, która przed kilkoma laty straciła matkę. Od tego wydarzenia kobieta zaczęła insertować się życiem po śmierci. Z tego też powodu spotkała się z tajemniczą Magdaleną, kobietą medium. Nic nie wskazuje, żeby do śmierci Marii przyczyniły się inne osoby. Jednak gdy Erlendur otrzymuje od przyjaciółki kobiety kasetę z nagranym seansem spirytystycznym, postanawia wszcząć swoje prywatne śledztwo.

źródło opisu: własny
źródło okładki: materiał wydawcy

Hipotermia – Zakończenie

Czy Maria rzeczywiście popełniła samobójstwo? – Nie, odpowiedzialny za jej śmierć jest jej mąż, który zainscenizował samobójstwo.

Dlaczego Baldvin chciał pozbyć się żony? – Baldvin miał romans ze swoją dawną partnerką Karoliną. Nie mógł się jednak rozwieść ponieważ stracił by wtedy spory majątek, który odziedziczyła jego żona, a był mu potrzebny do spłacenia długów. W dodatku Maria po śmierci matki nie przestawała o niczym innym myśleć tylko o kontakcie z nią. Do tego stopnia, że zgodziła się przeżyć śmierć kliniczną. To właśnie jej mąż, który był lekarzem, zasugerował jej to. Miał zamiar doprowadzić do śmierci klinicznej ale już jej z tego stanu nie wybudzić. Jednak popełnił błąd i serce Marii po wyciągnięciu z lodowatej wody zaczęło ponownie bić. To wtedy Baldvin ją powiesił, a osłabiona żona, niepełni świadoma co się dzieje, nie była wstanie temu się przeciwstawić.

Kim jest Magdalena? – Magdalena to medium, z którym kontaktuje się Maria. Okazuje się, że ich spotkanie zostało zaaranżowane przez męża i jego kochankę Karolinę, która wcieliła się w rolę medium. Celem tych spotkań było przekonanie Marii, że kontakt ze zmarłą matką jest realny.

Spotkanie Erlendur Sveinssona z Halldorą – „Hipotermia” to część serii, w której po raz pierwszy od rozstania dochodzi do dłuższego spotkania Erlendura ze swoją byłą żoną. Doszło do niego z inicjatywy ich córki, której bardzo zależało na unormowaniu stosunków między rodzicami. Jest to gorzkie spotkanie, pełne obopólnych pretensji, nie dające nadziei na unormowanie relacji między byłmi małżonkami.

Hipotermia – Bohaterowie

Erlendur Sveinsson – Komisarz policji, który bada samobójstwo Marii. Sprawa ta jest przez niego prowadzona w sekrecie przed swoimi kolegami pracy Sigurdur Olim i Elinborg.

Sigurdur Oli – Policjant. Jest świeżo po rozstaniu ze swoją żoną Bergthorę jednak nie wyklucza, że z czasem wrócą do siebie.

Eva Lind – Uzależniona od narkotyków córka Erlendura, która powoli wychodzi na prostą. Stara się aby jej rodzice po wielu latach znowu nawiązali ze sobą kontakt.

Sindriego Snaera – Syn Erlendura, który pomimo młodego wieku miał już problemy alkoholowe ale dzięki determinacji udało mu się zawrócić z tej drogi. Uczęszcza na spotkania AA.

Maria – Kobieta, która popełniła samobójstwo. W jej życiu wydarzyły się dwa wydarzenia, które odcisnęły na niej piętno. Pierwsze to śmierć ojca gdy miała dziesięć lat. To właśnie wtedy jej matka zaczęła nie dopuszczać innych do niej przez co Maria przykleiła się do matki i czerpała z niej siłę i wiarę. Drugim wydarzeniem była śmierć matki, z która była bardzo zżyta. Od tego momenty zaczęła natrętnie myśleć o życiu pozagrobowym oraz kontakcie ze zmarłymi.

Baldvin – Mąż Marii. Z zawodu był lekarzem, spędził również krótki okres czasu w szkole aktorskiej.

Leonora – Matka Marii. Śmierć męża mocno ją odmieniła, stała się nadopiekuńcza wobec córki, chroniła ją wszystkimi siłami przed światem. Zmarła na raka trzy lata od diagnozy.

Magnus – Ojciec Marii, który zginął gdy ta miała 10 lat.

Karen – Przyjaciółka Marii, które odnajduje jej ciało w domku letniskowym.

Ingvar – Około siedemdziesięcioletni przyjaciel Magnusa

x