Zimny wiatr (Inspektor Erlendur Sveinsson #7) – Arnaldur Indriðason

Ocena:
8.0/10
Zimny Wiatr - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Arnaldur Indriðason
  • Tytuł oryginalny: isl. Vetrarborgin
  • Rok wydania w Polsce: 2013
  • Rok wydania w oryginale: 2005
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  • Tłumaczenie: Jacek Godek
  • Liczba stron: 320
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Zimny wiatr

W mroźny, styczniowy dzień, policja zostaje wezwana na jedno z osiedli w Reykjaviku. Przed wejściem do bloku, zostaje znalezione ciało ciemnoskórego dziesięciolatka. Rany na ciele wykluczają, że jego śmierć była przypadkowa. Erlendur Sveinsson wraz ze swoimi partnerami rozpoczyna śledztwo, które pokaże napięcia panujące w wielokulturowym społeczeństwie.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

Zimny wiatr – Zakończenie

Kto zamordował Eliasa? – Odpowiedzialni za śmierć chłopca są Hallur i Agust, dwójka uczniów z tej samej szkoły do, której chodził Elias. Hallur zadał śmiertelny cios, a Agust w tym czasie mocno go trzymał aby chłopak się nie wyrwał.

Jaki był ich motyw? – Eli znalazł się na ich drodze, napadali go bez jakiegokolwiek powodu. Chcieli poczuć adrenalinę zastraszając go, zabawić się jego kosztem. Podczas przesłuchania zeznali, że nie znali wcześniej Eliasa.

Co było narzędziem zbrodni? – Był nim wcześniej ukradziony, przez jednego z uczniów, nóż ze szkolnej pracowni. Tym samym nożem Doddi i Anton porysowali kilka samochodów, w tym samochód jednego z nauczycieli, Kjartana.


Zobacz również: Kryminał islandzki – lista najlepszych książek


Gdzie ukrywał się Niran? – Gdy tylko Niran dowiedział się o zabójstwie swego brata, ukrył się w śmietniku bojąc się o swoje życie. Po powrocie do domu, jego matka ukryła go u swojego partnera Johanna, obawiając się że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Nie chciała jednak podać policji, w którym miejscu przebywa Niran. Chłopak ujawnia się dopiero gdy próbuje zabić Kjartan myśląc, że to właśnie nauczyciel jest mordercą jego brata. Kjartan pomimo utraty sporej ilości krwi udaje się uratować, a Niran zostaje zatrzymany.

Kto dzwonił do Erlendura podczas trwania śledztwa? – Podczas prowadzonego śledztwa, Erlendur kilkukrotnie odbiera tajemniczy telefon, w którym zrozpaczona kobieta prosi go o pomoc, jednocześnie nie chce ujawnić kim jest ani o jaką pomoc konkretnie prosi. Komisarz jest przekonany, że osoba dzwoniąca to zaginiona kobiet, z którą związana jest inna tocząca się sprawa. Jednak okazuje się, że to nie ona. Dzwoniła matka Augusta, jednego z chłopców, który zamordował Eliasa.

Dlaczego Sunee nie chce ujawnić swojego narzeczonego? – Związek Sunee z Johannem był dla większości tajemnicą. Głównym powodem, dla którego tak było, była obawa mężczyzny przed reakcją swojej rodziny. Bał się ujawnić swój związek ponieważ Sunee pochodziła z Tajlandii. Drugim powodem było utrudnienie odszukania Nirana, który został ukryty przez swoją matkę właśnie u swojego narzeczonego.

Zimny wiatr – Bohaterowie

Erlendur Sveinsson – Komisarz policji zajmujący się wyjaśnieniem morderstwa Eliasa. Często chodzi własnymi ścieżkami, nie trzyma się sztywno wyznaczonej mu roli.

Elinborg – Policjantka zaangażowana w śledztwo w sprawie morderstwa Eliasa.

Sigurdur Oli – Funkcjonariusz policji, którego związek z żoną znalazł się na rozdrożu. Nie byli w stanie począć dziecka i musieli zdecydować co dalej. W przeciwieństwie do swojej żony, Sigurdur Oli negatywnie podchodził do tematu adopcji dziecka.

Eva Lind – Uzależniona od narkotyków córka Erlendura. Po aresztowaniu jej partnera dzięki któremu miała dostęp do narkotyków, stara się po raz kolejny skończyć z nałogiem.

Sindriego Snaera – Syn Erlendura, który sporadycznie, jednak coraz częściej, kontaktuje się ze swoim ojcem. Chodzi na spotkania AA.

Valgerdur – Dobra przyjaciółka Erlendura jak sam o niej mówi. Formalnie wystąpiła o rozwód z mężem. Pracuje jako laborantka w Szpitalu Krajowym. Poznała się z Erlendurem przy okazji badania sprawy opisanej w „Głosach”.

Elias – Eli, zamordowany, dziesięcioletni chłopak. Zawsze uśmiechnięty, zarówno nauczyciele jak i sąsiedzi mają o nim wyłącznie dobre zdanie.

Niran – 15 letni przyrodni brat Eliasa. Urodził się w Tajlandii ale od 9 roku życia mieszkał na Islandii. Był przeciwieństwem swojego brata. Miał problem z pisaniem oraz mówieniem po islandzku przez co niełatwo się z nim komunikowało. Nauka go niezbyt interesowała. Potrafił prowokować kolegów, czasami wdawał się w bójki.

Sunee – Tajka, samotna matka zamordowanego chłopca. Przyjechała na Islandię ponad dziesięć lat temu dzięki swojemu przyszłemu mężowi. Pochodzi z niewielkiej wioski położonej dwieście kilometrów od Bangkoku.

Virote – Młodszy o kilka lat brat Sunee. To właśnie dzięki niej znalazł się na Islandii, dostał pracę przy rybach i marzył o otworzeniu tajskiej restauracji.

Odinn – Ojciech Eilasa, z którym, po rozstaniu z Sunee, sporadycznie utrzymuje kontakt. Jest cieślą, mieszka w Reykjavíku. Sunee jes to jego drugą żoną z Tajlandii.

Gudny – Tłumaczka, przez kilka lat mieszkała w Tajlandii, uwielbia ten kraj oraz ludzi tam mieszkających. Często wychodziła poza swoją rolę tłumacza będąc przyjacielem rodziny Sunee.

Zimny wiatr – Ciekawostki

Sigurdur Oli – To pierwsza część serii z Erlendurem, w której czytelnik może dowiedzieć się czegoś o przeszłości Sigurdur Oliego. Po rozwodzie rodziców był on wychowywany jedynie przez swojego ojca. Pracował on jako hydraulik przez co klienci nadali mu przydomek „Syfon”. Zawsze irytowało to Sigurdura Oliego, który nie rozumiał dlaczego ojciec pozwala tak się nazywać. Poznajemy również krótki epizod związany ze szkołą Sigurdura Oliego, tą samą szkołą, do której uczęszczał Elias. Podczas jednej z przerw doprowadził on do bójki uczniów z nauczycielem, który do tej pory pracuje w szkole.

Marion Briem – To ostatnia część, w której występuje Marion Briem. Była policjantka umiera w samotności przebywając w hospicjum. To właśnie ona wprowadzała Erlendura w tajniki pracy śledczego. Trudno byłoby nazwać ich wzajemne stosunki przyjaźnią. Briem zawsze raczej piętrzyła przed nim problemy, zapewne dlatego, że jako jedyna wymagała od niego, by walczył o swoje racje. Dopiero po latach oboje się zaprzyjaźnili, a Erlendur często korzystał z jej pomocy pomimo, że kobieta była już na emeryturze. To właśnie komisarz jest jedyną osobą, która odwiedza ją na łożu śmierci.

x