Sigurdur Oli ma poważny kłopot. Po jednym ze spotkań ze szkolnymi znajomymi, zauważa jak bardzo jego życie różni się od życia jego rówieśników. Niemal wszyscy to ludzie sukcesu. Tymczasem on czuje się wypalony i z coraz większą niechęcią podchodzi do życia.
Jednak niespodziewanie jeden z jego dawnych przyjaciół prosi go o pomoc. Padł on ofiarą szantażysty tuż po spotkaniu swingersów. Sigurdur zgadza się mu pomóc i gdy przybywa do mieszkania szantażystki znajduje ją w kałuży krwi…
“Czarne powietrza” to druga z rzędu książka Arnaldura Indriðasona, w której nie występuje Erlendura Sveinssona. Autor daje nam możliwość spojrzenia na Islandię oczyma Sigurdura Olego, czyli postaci jakże odmiennej od naszego dotychczasowego głównego bohatera. Czy wyszło to historii na dobre?
Głównym wątkiem książki jest sprawa zabójstwa Sigurliny Thorgrimsdottir. Kobiety, która w raz ze swoim partnerem brała udział w spotkaniach swingersów. Jak szybko się okazuje nie tylko brała w nich udział ale również je nagrywała. Kompromitującymi filmami, para starała się szantażować swoich zamożnych klientów. Jest to pierwszy wątek, który sprawdza policja zaraz po zabójstwie kobiety. Oczywiście nie jedyny. Kolejny ma związek z grupą bankowców. Przypomnijmy, że „Czarne powietrza” zostały wydane w 2009 roku, czyli rok po rozpoczęciu kryzysu finansowego, który zachwiał fundamentami systemu bankowego Islandii. Dzięki temu autor daje nam możliwość poznania przyczyn katastrofy, która dotknęła każdego mieszkańca tej wyspy oraz osób, które na tej katastrofie zyskały.
Rzeczą, która niewątpliwie odróżnia książki Arnaldura od innych nordyckich kryminałów jest to w jaki sposób zostaje przedstawiona przemoc. Pomimo, że jest ona kluczowa – jak to bywa w książkach tego gatunku – to nie jesteśmy nią epatowani. Historie są ciężkie ale to czytelnik musi sobie wypełnić puste miejsca. Przemoc jest jedynie środkiem, żeby nie powiedzieć, że w przypadku tego autora pretekstem, do rozważań nad stanem islandzkiego społeczeństwa czy ogólnie człowieka zachodu.
„Czarne powietrza” to dla mnie rozczarowanie. Brak Erlendura Sveinssona ewidentnie nie służy serii. Bohaterowie są nieciekawi, historia nie wciąga właściwie na żadnym etapie, jest po prostu nudna. Być może gdyby dwa główne wątki rozdzielić na dwie książki udało by się te opowieści uratować. Pomimo, że seria tego islandzkiego autora mi się podoba, szczególnie początkowe tomy, to tej części nie będę miło wspominał.
Kto zamordował Linę i jaki miał motyw? – Mordercą okazuje się Thorarinn, który działał razem z Kristjanem. Dwójka tych mężczyzn była wynajęta przez Susannę Einarsdottir, która poprosiła ich o napadnięcie na kobietę. Lina szantażowała jej siostrę oraz spała z mężem Susanne.
Czym są Czarne Powietrza? – Tytuł książki Arnaldura Indriðasona nawiązuje do klifów wysuniętych na zachodnim wybrzeżu Islandii. To właśnie z jednego z nich spadł w przepaść bankowiec – Thorfinnur. Poza tym, Czarne Powietrza to potoczna nazwa Narodowego Banku Islandii.
Kto jest odpowiedzialny za śmierć bankowca na Czarnych Powietrzach? – Zabójstwo Liny to nie jedyna sprawa, którą próbuje rozwiązać Sigurdur Oli. Chce on również poznać szczegóły zaginięcia bankowca na Czarnych Powietrzach, które miało miejsce przed kilkoma laty. Podczas wyjazdu integracyjnego, którego organizatorami była Lina oraz jej partnerem Ebbim, dochodzi,i do jak się wydaje, nieszczęśliwego wypadku. Thorfinnur który przebywał sam, spadł z klifu i zaginął. Dopiero wiele tygodni później wyłowiono jego ciało, które było w zaawansowanym stadium rozkładu, przez co nie można było ocenić czy do śmierci mężczyzny przyczynił się ktoś inny. Sigurdur Oli zaczyna się interesować tą sprawą początkowo sądząc, że może mieć ona pośredni związek ze sprawą zabójstwa Liny. Szybko odkrywa, że grupa bankowców prała brudne pieniądze pochodzące z handlu narkotykami oraz pornografii dziecięcej. A jedną z tych osób był właśnie nie żyjący Thorfinnur. W dodatku okazuje się, że tuż przed zaginięciem sprzeciwił się dalszemu praniu pieniędzy i chciał się z tego interesu wycofać. To tylko wzmacnia podejrzenia policji wobec grupy bankowców, którzy ostatecznie zostają aresztowani. Przyznają się do prania pieniędzy informując o szczegółach dla kogo to robili, jednak żaden z nich nie przyznaje się do morderstwa. Najbardziej podejrzaną osobą jest Sverrir, który jako ostatni widział Thorfinnura jednak mężczyzna zdecydowanie zaprzecza, żeby w jakikolwiek sposób przyczynił się do jego śmierci.
Gdzie jest Erlendur? – „Czarne powietrza” to druga książa z cyklu, w której nie występuje Erlendur? Co się z nim dzieje? Podobnie jak w poprzedniej części i tym razem nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Wiemy jedynie, że od dwóch tygodni jest na urlopie i przebywa w swoich rodzinnych stronach. Możemy się jedynie domyśleć, że próbuje tam odnaleźć swojego brata.
Kim jest Andreas? – Andreas to mężczyzna, który początkowo próbuje się skontaktować z Erlendurem, gdy to okazuje się nie możliwe, prosi o pomóc Sigurdura Olego. W „Czarnych Powietrzach” dowiadujemy się nieco więcej o jego przeszłości. O tym, że był w dzieciństwie gwałcony przez partnera matki, która o wszystkim wiedziała oraz o tym jak zaczął brać narkotyki i jakie to miało konsekwencje w jego dorosłym życiu. Anderas jest wrakiem człowieka, który ciągle czuje strach wobec swojego oprawcy pomimo, że od tych wydarzeń minęło wiele lat. Gdy nie jest wstanie tego znieść, postanawia go zabić, wcześniej znęcając się nad nim. I właśnie to jest powód, dla którego mężczyzna szuka kontaktu z policją. Chce się przyznać do zabójstwa, jednak najpierw chce opowiedzieć co go spotkało w dzieciństwie. W zakończeniu książki, Andreas zostaje znaleziony martwy, zamarzł siedząc przed jednym z grobów. Bohater ten nie pierwszy raz pojawia się w tym cyklu. Był on jednym z podejrzanych w „Zimny wiatrze”.
Sigurdur Oli – „Czarne powietrza” to druga część cyklu, w której nie występuje jej główny bohater Erlendur Sveinsson. Dlatego podobnie jak to miało miejsce w poprzedniej części, również i w tej mamy możliwość poznania bohatera na temat, którego nie wiedzieliśmy za wiele. Dowiadujemy się więcej o przeszłości Sigurdura Olego. O jego relacjach z matką i ojcem, oraz o tym jakie stosunki panowały między jego rodzicami, a panowały nie najlepsze i to od początku ich związku.
Appelsín – To charakterystyczny dla Islandii napój o niskiej zawartości alkoholu (ok. 1%) spożywany najczęściej w okresie Bożego Narodzenia. Jest to połączenie wody, słodu oraz soku z appelsín czyli chińskich pomarańczy. To właśnie ten drink często towarzyszy Sigurdur Olemu przed snem.