Jak poinformowali organizatorzy Nagrody Wielkiego Kalibru, tegorocznym laureatem honorowym został islandzki pisarz Arnaldur Indriðason. Nagroda zostanie mu wręczona 28 maja podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a uczyni to Boris Akunin. Tego samego dnia odbędzie się również spotkanie laureata z czytelnikami.

Arnaldur Indriðason jest najpopularniejszym islandzkim pisarzem. Jego powieści zdobyły olbrzymią popularność nie tylko w Skandynawii , ale i w Stanach Zjednoczonych. Jest również bardzo dobrze znany czytelnikom z Polski. To co wyróżnia jego twórczość to wyraziście nakreśleni bohaterowie oraz realizm, który zawsze jest mocno osadzony w Islandzkiej rzeczywistości. Autor nie boi się również poruszać trudnych tematów związanych z historią. Jego debiutancką powieścią był isl. “Menschensöhne” (brak polskiego wydania), jednak dopiero “W bagnie” przyniosła mu międzynarodowy rozgłos. W kwietniu 2018 roku polską premierę będzie miała dziesiąta z kolei powieść Indriðasona, “Czarne powietrza”.

Nagrody Wielkiego Kalibru to nagroda literacka dla najlepszej, polskojęzycznej książki sensacyjnej lub kryminalnej, przyznawana od 2002 roku przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki. Jej laureatami byli inni skandynawscy pisarze m.in Jo Nesbø, Henning Mankell, Maj Sjöwall, Anne Holt  oraz Håkan Nesser. Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu będzie trwał w dniach 23-27 maja.