Håkan Nesser

hakan nesser

Dane personalne

  • Data urodzenia: 21 lutego 1950
  • Miejsce urodzenia: Kumla (Szwecja)
  • Język: Szwedzki
Social:

Biografia

Håkan Nesser urodził się w 1950 roku i jest jednym z najpopularniejszych autorów w Szwecji. Dzieli swój czas między Sztokholm, a wyspę Gotland. Jego powieści kryminalne odniosły ogromny sukces zarówno w Szwecji jak i zagranicą. Zostały przetłumaczone na ponad 25 języków i sprzedane w ponad 13 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Pierwsza powieść z komisarzem Van Veetere

Håkan urodził się w Kumla i początkowo pracował jako nauczyciel w szkole średniej w Uppsali. Jego literackim debiutem była powieść romantyczna szw. Koreografen wydana w 1988 roku. W 1993 roku ukazała się pierwsza książka, w której głównym bohaterem był komisarz Van Veetere Nieszczelna sieć. Akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnym mieście o nazwie Maardam, o którym mówi się, że znajduje się w północnej Europie, w kraju, którego nazwy nigdy nie podano, ale z opisu przypomina Szwecję, lub kraje niderlandzkie.

Seria o inspektorze Barbarottim

Po serii 10 książek z inspektorem Van Veeteren, Håkan Nesser w 2006 roku postanowił stworzyć kolejną serię tym razem z detektywem Gunnarem Barbarotti, który mieszka w małym miasteczku Kymlinge na południu Szwecji. Nie są to typowe powieści kryminalne, każda z nich różni się od siebie nieco sposobem prowadzenia akcji. Pierwsza „Człowiek bez psa” pomimo, że jest opisana jako kryminał, tak naprawdę ma nie wiele wspólnego z tym gatunkiem. Skupia się na raczej problemach tradycyjnej, szwedzkiej rodziny. Druga część jest już napisana w zupełnie innym stylu. Czytelnik widzi wydarzenia z perspektywy mordercy. „Drugie życie pana Roosa” czyli trzecia część serii o inspektorze Barbarottim, to przede wszystkim historia człowieka, który porzucił dotychczasowe życie, aby znaleźć nowy początek. „Samotni” to natomiast historia o młodych ludziach, których podróż za żelazną kurtynę zmienia na zawsze. Piąta i zarazem ostatnia część książek z Gunnarem Barbarottim opowiada o próbie rozwiązania sprawy, która dawno została już zamknięta i osądzona.

Inną znaną powieścią kryminalną Nessera jest „Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret”. Ksiązka ta równiez porusza problem dojrzewania młodego człowieka.

Nagrody

Håkan Nesser był pierwszym autorem, który otrzymał trzykrotnie nagrodę za najlepszą, szwedzką powieść kryminalną, oraz dwukrotnie został nagrodzony duńską nagrodą im. Palle Rosenkrantza.

źródło: http://www.nesser.se/
x