Wrzesień 2019

Stina Jackson - Srebrna droga - okladka

Srebrna droga

Premiera: 4-września-2019

Autor: Stina Jackson
Wydawnictwo: Świat Książki
Opis: Absolutny bestseller 2018 szwedzkiego rynku, ponad 300 000 sprzedanych egzemplarzy.

Trzy lata temu córka Lellego zaginęła w odległym zakątku północnej Szwecji. Lelle spędzał kolejne wakacje, jeżdżąc Srebrną Drogą pod słońcem północy, rozpaczliwie szukając utraconej córki, siebie samego i odkupienia. Tymczasem siedemnastoletnia Meja przyjeżdża do miasteczka w nadziei na nowe życie. Jest w tym samym wieku, w jakim była córka Lellego – dziewczyna na skraju dorosłości. Lecz w odciętym od świata miejscu na Meję czyhają zagrożenia.

Jesienny mrok z wolna spowija okolicę. Losy Lellego i Meji splatają się w sposób tragiczny i zarazem nieodwracalny, choć nigdy by siebie o to nie podejrzewali.

Sierpień 2019

David Lagercrantz - Ta, która musi umrzeć - okladka

Ta, która musi umrzeć (Millennium #6)

Premiera: 22-sierpnia-2019

Autor: David Lagercrantz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
Opis: W centrum Sztokholmu znaleziony zostaje martwy mężczyzna. Z pozoru wygląda to na tragiczną śmierć bezdomnego, jednak pomimo cech charakterystycznych jego tożsamości nie udaje się ustalić. Lekarka sądowa, Fredrika Nyman, kierując się swoimi podejrzeniami, kontaktuje się z Mikaelem Blomkvistem.

Ukryty pokój – Jørn Lier Horst - okładka

Ukryty pokój (William Wisting #11)

Premiera: 14-sierpnia-2019

Autor: Jørn Lier Horst
Wydawnictwo: Smak Słowa
Opis: Minęło piętnaście lat odkąd Simon Meier wyszedł z domu i nikt nigdy więcej go nie zobaczył. I tylko jeden dzień odkąd polityk Partii Pracy, Bernhard Clausen został znaleziony martwy w swojej kajucie. William Wisting zostaje poproszony o zbadanie sprawy, która wkrótce może przynieść rozwiązanie problemu tajemniczego zniknięcia Meiera.

Opowiedz mi o nim - Carin Gerhardsen - okładka

Opowiedz mi o nim

Premiera: 14-sierpnia-2019

Autor: Carin Gerhardsen
Wydawnictwo: Otwarte
Opis: Tamtego wieczoru Sandrę podwozi do domu nieznajomy mężczyzna. Za pomoc oczekuje czegoś więcej niż tylko szklanki whisky…

Niedługo potem dochodzi do śmiertelnego wypadku samochodowego. Jeanette jest jednym ze świadków zdarzenia. Nikomu o tym nie mówi. Musi chronić swój sekret.

Cztery lata później Sandra pracuje jako wolontariuszka w telefonie zaufania. Jedna rozmowa sprawi, że głęboko skrywane tajemnice złączą ze sobą trzy kobiety, które nie wiedziały o swoim istnieniu.

Lilja Sigurdardottir - Klatka - okladka

Klatka

Premiera: 14-sierpnia-2019

Autor: Lilja Sigurdardóttir
Opis: Po wyjściu na wolność Agla robi wszystko, żeby nie trafić z powrotem za kratki. Jednak gdy grupa biznesmenów próbuje wplątać ją w oszustwo, które zakrawa na największe w historii, Agla i jej była nemezis Maria odkrywają, że stawka, jaką jest ich życie, rośnie z przerażającą prędkością.
Sonja musi zmierzyć się z długoletnimi przeciwnikami, a baron narkotykowy Ingimar robi wszystko, aby chronić swoje przestępcze imperium.

Lipiec 2019

Jens Lapidus - Top dogg - okladka

Top dogg

Premiera: 17-lipca-2019

Autor: Jens Lapidus
Opis: Tajemnicza grupa wpływowych mężczyzn przez dziesięciolecia wykorzystywała seksualnie nastolatki, brutalnie uciszając każdego, kto tylko spróbował ją zdemaskować.
W trzeciej części cyklu o osobliwych partnerach, eksgangsterze Teddym i adwokatce Emelie, sprawa siatki powraca i zyskuje na aktualności. Utworzona przez policję specjalna jednostka ma za zadanie odkryć, kto należał do szajki, ale śledztwo utyka w martwym punkcie. Do tego jedyna z wykorzystywanych kobiet, która zgodziła się zeznawać, zostaje zamordowana…

Czerwiec 2019

nóz - jo nesbo - okładka

Nóż

Premiera: 17-lipca-2019

Autor: Jo Nesbø
Opis: Harry Hole znów jest na dnie. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia został wyrzucony z domu przez swoją żonę Rakel. W pracy otrzymuje jedynie zadania na poziomie szeregowego policjanta, a do tego alkohol… Kiedy budzi się z pijackiego otępienia, nie pamięta nic co wydarzyło się poprzedniej nocy. Czy ślady krwi na jego dłoni są jedynie efektem walki z barmanem? A może zrobił coś znacznie gorszego? Podczas gdy próbuje dojść do siebie, otrzymuje wiadomość, która zmieni jego życia. Z rozciętą szyją oraz dwoma ranami w brzuchu, zostało znalezione ciało kobiety.

Maj 2019

Michael Hjorth, Hans Rosenfeld - Najwyższa sprawiedliwość

Najwyższa sprawiedliwość

Premiera: 15-maja-2019

Autor: Michael Hjorth, Hans Rosenfeld
Opis: “Najwyższa sprawiedliwość” to szósta część bestsellerowego cyklu z Sebastianem Bergmanem, policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw.
Vanja prowadzi w Uppsali śledztwo w sprawie serii brutalnych gwałtów. Gdy jedna z ofiar ginie, na miejsce wezwana zostaje Krajowa Policja Kryminalna, a wkrótce – również Sebastian Bergman. By złapać gwałciciela, który terroryzuje miasto, zespół musi zapomnieć o konfliktach i osobistych niesnaskach.
Wkrótce śledczy odkrywają, że ofiary nigdy nie są przypadkowe…

Kwiecień 2019

Lars Lenth - Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków - okladka

Mężczyźni, którzy nienawidzą wilków

Premiera: 24-kwietnia-2019

Autor: Lars Lenth
Opis: Nowa gwiazda wśród norweskich autorów kryminałów Wciągająca powieść o dzikiej przyrodzie i równie dzikiej naturze człowieka W norweskich lasach ginie kobieta zagryziona przez wilki. W ostatniej chwili ratuje swojego 5-letniego syna, sadzając go wysoko na gałęzi drzewa. Chłopca przynosi do miasteczka tajemniczy mężczyzna, informując tym samym mieszkańców o pierwszym od ponad 200 lat ataku wilków…

Między obrońcami praw zwierząt a lokalną społecznością wybucha medialny spór. W walce o swoje często sięga się do środków znajdujących się daleko poza prawem.

Złota klatka - Camilla Läckberg - Okładka

Złota klatka

Premiera: 11-kwietnia-2019

Autor: Camilla Läckberg
Opis: Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Faye ma wszystko – idealny mąż, ukochana córka i luksusowy apartament w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Sztokholmu. Ale mroczne wspomnienia z dzieciństwa w Fjällbace, nie dają o sobie zapomnieć. Kiedyś była silną i ambitną kobietą ale oddała to wszystko by zadowolić swojego despotycznego męża.

Kiedy ją oszukuje, świat Faye rozpada się na kawałki. Jest całkowicie zdruzgotana i załamana. Zostaje z niczym. Dopiero pragnienie dokonania okrutnej zemsty, pozwolą jej odnaleźć swoją nową drogę. Jednak zanim do tego dojdzie czeka ją dużo wysiłku… ale warto, bo kobieca zemsta jest wyjątkowo piękna i brutalna…

Mari Jungstedt - Druga twarz - okladka

Druga twarz

Premiera: 11-kwietnia-2019

Autor: Mari Jungstedt
Opis: Komisarz Anders Knutas wraz z Karin Jacobsson tym razem starają się rozwikłać tajemniczą śmierć przykładnego męża i ojca, który zostaje znaleziony w sypialni rodzinnego domku letniego. Okoliczności jego śmierci wskazują na morderstwo o podłożu seksualnym. Czy policja ma do czynienia ze zgonem autoerotycznym?

W toku dochodzenia dochodzi do podobnego przypadku śmiertelnego. Ślady prowadzą między innymi do klubu dostępnego dla wtajemniczonych, którego motywem przewodnim jest bondage i zaawansowane erotyczne zabawy.

Lina Bengtsdotter - Obca. - okladka

Obca

Premiera: 3-kwietnia-2019

Autor: Lina Bengtsdotter
Opis: Kiedy Paul, najlepszy przyjaciel nastoletniej Franceski, umiera, dziewczyna nie umie się z tym pogodzić: ucieka w alkohol i samookaleczanie się. W końcu zostaje zmuszona do przerwania nauki w elitarnej szkole z internatem.

Do dziewczyny powracają niepokojące wspomnienia z wieczoru, w którym Paula znaleziono martwego. Jest przekonana, że jej przyjaciel nie popełnił samobójstwa. Nikt jednak nie chce jej słuchać. Francesca zrobi jednak wszystko, by dowiedzieć się prawdy. Jak daleko posunie się w swoich poszukiwaniach?

Ponad dwadzieścia lat później inspektor kryminalna Charlie Lager, będąc w samym środku skomplikowanego śledztwa, przypadkiem dowiaduje się o nastolatce o imieniu Francesca, która niegdyś zaginęła w okolicach jej rodzinnego Gullspång. Jest w tej nierozwiązanej sprawie coś, co nie daje Charlie spokoju.

Premiery i zapowiedzi, to lista zbliżających się publikacji na naszym rynku wydawniczym. Jest to spis książek kryminalnych, sensacyjnych i thrillerów skandynawskich autorów, których premiera będzie mieć miejsce w najbliższym czasie lub też już ją miała. Znajdują się tutaj tytuły najpopularniejszych autorów z północy Europy oraz tych pisarzy, którzy dopiero debiutują powieścią kryminalną.
Znajdujące się tutaj opisy książek pochodzą najczęściej z oficjalnych materiałów promocyjnych danego tytułu. Podobnie jest z zdjęciami okładek. Wszelkie prawa należą do wydawnictwa danego tytułu.