Camilla Läckberg

camilla_lackberg

Dane personalne

  • Data urodzenia: 30 sierpnia 1974
  • Miejsce urodzenia: Fjällbaca (Szwecja)
  • Język: Szwedzki
Social:

Biografia

Szwedzka autorka powieści kryminalnych. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, ukazały się w ponad 60 krajach i trafiły na listę bestsellerów nie tylko w jej rodzimej Szwecji. Przez wielu uznawana za Królową Europejskiego kryminału. Znana przede wszystkim z Sagi o Fjällbace, gdzie głównymi bohaterami są pisarka Erika Falck, oraz policjant Patrik Hedström. Jedna z najbardziej popularnych przedstawicielek nurtu Nordic noir w literaturze.


Przejdź do:

Debiut literacki

Urodziła się w 1974 roku w małej, rybackiej miejscowości, położonej na zachodnim wybrzeżu Szwecji – Fjällbace. Już jako dziecko przejawiała talent do pisania. W wieku pięciu lat napisała swoją pierwszą książkę. Pomimo tak młodego wieku, już wtedy była zainteresowana tą ciemniejszą stroną ludzkiej natury. „Święty Mikołaj” był porywającą i mrożącą krew w żyłach opowieścią.

Pomimo talentu do pisania zdecydowała się pójść na studia związane z ekonomią oraz prawem handlowym przy Uniwersytecie w Göteborgu. Tuż po ich skończeniu wyjechała do Sztokholmu, aby rozpocząć pracę w wyuczonym zawodzie. Jednak nie dawała ona jej tyle satysfakcji ile by oczekiwała, dlatego rodzina postanowiła jej w ramach prezentu gwiazdkowego sfinansować kurs pisania przy renomowanym stowarzyszeniu Ordfront. To podczas tego kursu Camilla Läckberg rozpoczęła pisanie książki, która jak później się okazało była jej debiutem literackim.

Księżniczka z lodu pojawiła się na półkach księgarni w 2003 roku (pierwsze polskie wydanie ukazało się 2009). To jej opiekun podczas kursu pisania zaproponował, aby akcję powieści umieściła w miejscu, które doskonale zna. To spowodowało, że czytelnicy poznali jej rodzimą Fjällbacke.

Dzięki doświadczeniu związanym z marketingiem, zdobytym podczas studiów, Camilla wiedziała jak ważny jest kontakt z czytelnikami. We wczesnych latach swojej kariery pisarskiej odwiedziła większość liczących się księgarni w Szwecji. Podczas spotkań notowała przemyślenia swoich czytelników i próbowała im wyjść na przeciw. To właśnie ta ciężka praca stoją u podstaw jej sukcesu.

Do 2006 roku była najchętniej kupowaną szwedzką autorką. Rok później została współgospodarzem programu o książkach w szwedzkiej TV4. Spotykała się tam ze znanymi osobami i prowadziła rozmowy o tym co aktualnie czytają. W 2013 roku miała miejsce premiera filmu opartego na jej piątej powieść – Niemiecki bękart. Poza książkami kryminalnymi Läckberg znana jest również jako autorka książek kulinarnych, oraz książki dla dzieci.

Życie prywatne

Poza pisaniem Camilla jest współwłaścicielem firmy jubilerskiej Sahara Silver oraz wraz ze szwedzkim muzykiem Pelle Nylén rozwinęła wytwórnię muzyczną, która skupia się na tworzeniu muzyki dla wytwórni filmowych i telewizyjnych oraz stacji radiowych, branży reklamowej i artystów.

Autorka Czarownicy angażuje się również mocno w działalność charytatywną. Od wielu lat pomaga w spełnianiu dziecięcych marzeń w programie „Min Stora Dag”. Od 2012 roku jest ambasadorem szwedzkiej Fundacji Dzieciątka Jezus, gdzie aktywnie uczestniczy w zbieraniu funduszy.

W 2012 roku wystąpiła w szwedzkiej edycji programu „Taniec z Gwiazdami”, w którym zajęła czwarte miejsce. Ma czworo dzieci. Obecnie jest związana z zawodnikiem MMA oraz modelem Simonem Sköldem, który jest od niej o 13 lat młodszy. W sierpniu 2016 urodziła się ich córka.

źródło:
1. http://www.camillalackberg.com/camilla-lackberg/
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Camilla_L%C3%A4ckberg
x