Ofiara losu (Saga o Fjällbace #4) – Camilla Läckberg

Ocena:
7.4/10
Ofiara Losu - okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Camilla Läckberg
  • Cykl: Saga o Fjällbace
  • Tytuł oryginalny: szw. Olycksfågeln
  • Rok wydania w Polsce: 2010
  • Rok wydania w oryginale: 2006
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
  • Tłumaczenie: Inga Sawicka
  • Liczba stron: 448
Opis książkiStreszczenieBohaterowieRecenzja

Ofiara losu – Opis kaiżki

Na komisariacie w Tanumshede pojawia się nowa policjantka – Hanny Kruse. Już pierwszego dnia musi zbadać śmiertelny wypadek samochodowy. Sprawa wydaje się oczywista – kierowca pod wpływem alkoholu zjechał na pobocze i uderzy w drzewo. Jednak rodzina ofiary twierdzi, że ona nigdy nie brała alkoholu do ust. Podejrzeń nabiera również Patrik Hedström, a dodatkowe pytania powstają po sekcji zwłok. W między czasie, w mieście kręcony jest reality show dla młodzieży „Fucking Tanum”. Jego uczestnicy robią wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę przez co przysparzają kłopotów miejscowej policji oraz mieszkańcom. Jednak sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy jedna z uczestniczek reality show zostaje znaleziona martwa w koszu na śmieci… Czy upozorowana śmierć Marit Kaspersen ma jakiś związek z morderstwem Barbie – uczestniczki „Fucking Tanum”?

Czwarta część sagi kryminalnej szwedzkiej psiarki Camilli Läckberg. Tym razem Patrik Hedström stoi przed jednym z największych wyzwań w swojej karierze. Jednak nie tylko praca spędza mu sen z powiek, ale również problemy związane z przygotowaniami do ślubu z Eriką.

źródło: własne
źródło okładki: https://czarnaowca.pl

Ofiara losu – Zakończenie

W jaki sposób zginęła Marit Kaspersen? – samochód Marti zjechał z drogi, stoczył się ze skarpy, a następnie uderzył w drzewo. W chwili śmierci w jej krwi znajdowało się 6,1 promila alkoholu, co świadczyło, że w bardzo krótkim czasie wypiła butelkę wódki. Ślady na jej ciele, szczególnie przy ustach, wskazywały jednak, że ktoś zmusił ją do wypicia takiej ilości alkoholu, a następnie wsadził do własnego samochodu i upozował wypadek.

Kto i dlaczego zmordował Marit Kaspersen? – mordercą Marit okazał się Lars Kruse. Jego motywem była chęć zemsty za stratę opiekunki – Sigrid Jansson – gdy wraz z siostrą byli jeszcze małymi dziećmi. Sigrid Jansson zginęła w wypadku samochodowym, którego sprawcą był pijany kierowca. Chęć zemsty rodzeństwa spowodowała, że ich ofiarami były osoby, które również dopuściły się tego typu przestępstw pod wpływem alkoholu.

Kto i dlaczego zamordował Barbie? – Barbie czyli Lillemor Persson została zamordowana ponieważ rozpoznała Larsa Kruse, który zabił jej ojca, gdy ta miała dziesięć lat. Jednak Barbie nie była wstanie sobie przypomnieć skąd zna tę twarz, dlatego też nikomu tego nie zgłosiła, jedynie zapisała to w swoim pamiętniku, który najpierw trafił do prasy, a następnie do policji.

Jaki związek mają wyrwane kartki z “Jasia i Małgosi”, które są pozostawione przy ciałach ofiar? – kartki z baśni “Jaś i Małgosia” symbolizują parę bohaterów – Hannę i Larsa Kruse, którzy również są rodzeństwem. W dzieciństwie ich opiekunka, która była dla nich matką czytała im tę baśń.

Kim jest tytułowa “Ofiara losu”? – tytułową Ofiarą losu jest Lars Kruse. Nazwała go tak Sigrid Jansson ponieważ ciągle coś upuszczał, przewracał, rozbijał. Podczas jednej z rozmów z nim dodała, że Ofiara losu nie może wyjść na świata ponieważ stało by się coś strasznego.

Ofiara los – Bohaterowie”

Erika Falck – zajmuje się domem, opiekuje córką Mają oraz dwójką dzieci swojej siostry Anny, która walczy z depresją. Poza tym, sen z powiek spędzają jej przygotowania do ślubu z Patrikiem.

Patrik Hedström – główny bohater książki. To na jego barkach w głównej mierze spoczywa śledztwo w sprawie zamordowania Marit Kaspersen oraz Barbie.

Hanna Kruse – nowa policjantka w komisariacie w Tanumshede, która zastąpiła zwolnionego dyscyplinarnie Ernsta. Pojawia się w momencie gdy doszło do wypadku, w którym zginęła Marit, przez co w raz z Patriakiem udaje się na miejsce zdarzenia. Jest bratem Larsa, w dzieciństwie zostali porzucenie przez swoją matkę Heddę i zaopiekowała się nimi Sigrid Jansson. Sigrid przetrzymywała ich w zamknięciu nie pozwalając opuścić domu, w który mieszkali tłumacząc, że na zewnątrz czai się zło, a ona musi ich przed nim strzec. Zarówno Hanna jak i Lars akceptowali to, jednak pewnego dnia namówili Sigrid na przejażdżkę samochodem, która skończyła się tragicznie. W wyniku wypadku, Sigrid Jansson zginęła, a rodzeństwo od tego momentu tułało się między rodzinami zastępczymi. Gdy wraz z bratem zostali zdemaskowani popełnia samobójstwo.

Lars Kruse – partner Hanny, a jak później się okazuje, również jej brat bliźniak. Jest psychologiem, który opiekuje się bohaterami programu Fucking Tanum. To on jest mordercą Marit Kaspersen, Lillemor Persson oraz czwórki innych osób. Wszystkie jego ofiary (poza Lillemor Persson) łączy jedno – w przeszłości pod wpływem alkoholu prowadziły samochód i doprowadziły przez to do śmierci innego człowieka. Podobnie jak jego siostra, również i on popełnia samobójstwo.

Marit Kaspersen – kobieta, która zginęła w wypadku. Była matką Sofie, żyła w nieformalnym związku z Kerstin, wcześniej jej mężem był Ola Kaspersena. W przeszłości, kierując samochodem pod wpływem alkoholu, spowodowała wypadek śmiertelny.

Kerstin – partnerka Marit, która mocno naciska na nią, aby ujawniły swój związek przed innym. Jednak Marit w obawie o swoją córkę nie chce tego zrobić.

Ola Kaspersena – mąż Marit.

Sofie – córka Marit oraz Ola Kaspersena. To ona dostarcza policjantom z Tanumshede artykuł z gazety, która wprowadza śledztwo na nowe tory.

Lillemor Persson (Barbie) – jedna z uczestniczek Fucking Tanum. Z wyglądu przypomina lalkę Barbie stąd jej pseudonim. Została zamordowana, a następnie jej ciało wrzucono do kosza na śmieci. W wieku dziesięciu lat jej ojciec również został zamordowany.

Anna – siostra Eriki, która została uniewinniona z zarzutu morderstwa Lucasa. Sąd przyznał jej rację, że działała w afekcie. Po rozprawie sądowej zamieszkuje wraz z dwójką swoich dzieci z Eriką i Patrikiem. Jest w ciężkiej depresji, dopiero wizyta Dana i spotkania z nim, powodują że odżywa. Aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do ślubu siostry.

Ofiara losu – Recenzja

Czwarta książka Camilli Läckberg, gdzie bohaterami są ponownie Erika Falk oraz Patrik Hedström. Zawiera ona większość cech, które sprawiły, że poprzednie trzy części okazały się sukcesem, nie tylko w Szwecji. Jednak czy i tym razem się udało?

Podstawą całej serii jest relacja Eriki z Patrikiem, którzy poznali się w pierwszej powieści. Mieszkają razem, wspólnie wychowują swoją małą córeczkę Maję i wkrótce zostaną małżeństwem. Innym motywem, który przewija się w każdej części sagi o Fjallbace są przygody siostry Eriki – Anny. Ofiara przemocy domowej, które po wydarzeniach z końca trzeciej powieści popada w depresję, przez co wraz z dwójką swoich dzieci mieszka z siostrą. Kolejny czynnik, który łączy wszystkie części sagi, to posterunek policji w Tanumshede. To tutaj śledzimy losy Patrika i jego kolegów, którzy próbują rozwiązać kolejne, tajemnicze morderstwa.

„Ofiara losu” rozpoczyna się gdy Patrik Hedström wraz z nową policjantką Hanną zostają wezwani do zdarzenia, które jak szybko się okazało nie było zwykłym wypadkiem samochodowym. Dodatkowo w mieście odbywa się telewizyjny reality show, który przysparza wiele problemów zarówno mieszkańcom jak i policji. Jego uczestnicy chcąc na siebie zwrócić uwagę upijają się do nieprzytomności, czy też wszczynają bójki. Ostatecznie jedna z bohaterek tego reality show zostaje zamordowana, co powoduje olbrzymie zainteresowanie wśród mediów, a policjantom z Tanumshede przysparza kolejnych kłopotów.

To co różni czwartą część sagi o Fjallabce od trzech poprzednich to zdecydowanie większa liczba wątków obyczajowych. Co prawda znakiem rozpoznawczym Camilli Läckberg jest mocne osadzenie historii w życiu codziennym bohaterów, jednak w „Ofierze los” było tego dla mnie za dużo. I tak śledzimy losy Anny, która po jednym spotkaniu z przyjacielem Eriki praktycznie zostaje wyleczona z depresji. Następnie obserwujemy przygotowania do ślubu Eriki i Patrika, co wiążę się z różnego rodzaju perypetiami, jak np. wybór sukni ślubnej, problem z wagą Panny Młodej czy ciężkie rozmowy z przyszłą teściową. Poza tym w książce jest również pokazany wątek miłosny szefa komisariatu Mellberg, który niestety nie kończy się dla niego zbyt dobrze… No i oczywiście przygody uczestników „Fucking Tanum”. Ich wzajemne relacje, a przede wszystkim kłótnie, całkowity brak zahamowań przed tym, żeby stać się popularnym. To wszytko w tej książce znajdziemy, a gdzie jest wątek kryminalny?

Co prawda cała historia zaczyna się dość ciekawie, upozorowany wypadek samochodowy, następnie śmierć jednej z uczestniczek, jednak akcja posuwa się tak powoli, że czasami miałem wrażenie, że wątek ten jest tak naprawdę drugorzędny. Samo rozwiązanie jest również dość ciekawe i moim zdaniem nie takie oczywiste. Jednak akcja powieści tak naprawdę rozpoczyna się dopiero od ok. trzy setnej strony.

W moim odczuciu jest to jak na razie najsłabsza część sagi o Fjallabce. Jeżeli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z tą serią od niej, to szczerze odradzam. Są zdecydowanie lepsze książki z tej serii jak np. poprzednia część, czyli „Kamieniarz”. Jeżeli jednak czytałeś poprzednie trzy części i nie raziły Cie wątki obyczajowe, a wręcz powodowały, że chętniej sięgałeś po lekturę, to bardzo możliwe, że i “Ofiara losu” przypadnie Ci do gustu.

x