Latarnik (Saga o Fjällbace #7) – Camilla Läckberg

Ocena:
7.6/10
latarnik - okladka

Dane szczegółowe

  • Autor: Camilla Läckberg
  • Cykl: Saga o Fjällbace
  • Tytuł oryginalny: szw. Fyrvaktaren
  • Rok wydania w Polsce: 2011
  • Rok wydania w oryginale: 2009
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
  • Tłumaczenie: Inga Sawicka
  • Liczba stron: 496
Opis książkiStreszczenieBohaterowieRecenzja

Latarnik

Pewnego, letniego wieczoru, kobieta zabiera swojego syna z domu i ucieka na wyspę Gråskär położoną niedaleko Fjällbacki. Kilka dni później, we własnym mieszkaniu, zostaje znaleziony martwy, szef lokalnego wydziału finansów – Mats Sverin. Był on powszechnie lubiany i mógł się poszczycić nieskazitelną opinią. Sprawia trafia do policjantów na komisariacie w Tanumshede. Patrik Hedström musi prześwietlić przeszłość Matsa co jak się okazuje wcale nie musi być tak proste. Szybko jednak okazuje się, że na kilka godzin przed śmiercią odwiedził on Gråskär, zwaną przez mieszkańców Wyspą Duchów. Czy wyspę naprawdę nawiedzają zmarli? Jakie kryje tajemnice i czy ma związek ze śmiercią szefa wydziału finansowego?

Siódma część sagi o Fjällbace, która tym razem porusza problem przemocy domowej wobec kobiet i sposobem w jaki państwo Szwedzkie stara się tym kobietom pomóc. Camilla Läckberg pokazuje nieudolność całego systemu i zwraca uwagę, że jeżeli kobieta chce uciec od swojego oprawcy to musi do tego wykorzystywać nie do końca zgodne z prawem metody.

źródło opisu: własny
źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/

Latarnik – Zakończenie

Kto zabił Matsa Sverina? – mordercą Matsa jest Annie. Mats, który przybył na Gråskär aby odwiedzić swoją miłość z dawnych lat, znajduje u niej w domu torebkę z kokainą, następnie zagląda do pokoju, w którym miał spać jej syn i znajduje go martwego. Mats postanawia, że trzeba szybko działać i jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby o tym. Razem z Annie płyną na ląd, a następnie jadą do mieszkania Matsa. To tam Annie wyciąga pistolet i zabija mężczyznę. Robi to ponieważ chce ratować iluzję, w której żyje od śmierci Fredrika i nie chce żeby jej odebrano syna.

Kto zamordował Fredrik? – Frederik został zamordowany przez swoją żonę Annie. Zrobiła to ponieważ mąż chciał ją zostawić oraz odebrać prawa rodzicielskie nad synem. Głównym powodem dla którego Fredrik chciał to zrobić, była kochanka. Jednak aby jego syn pozostał z nim, musiał do tego wykorzystać fakt, że Annie była uzależniona od kokainy. Sam Fredik nie stronił od alkoholu i narkotyków. Annie, która wystrzeliła w męża cały magazynek nie była świadomego tego, że obok niego leży ich syn. Kule dosięgły nie tylko Frederika ale również i Sama, który zmarł na miejscu.

Kto pobił Mattsa kilka lat przed śmiercią i dlaczego? – Matts utrzymuje, że został pobity przez grupę nastolatków, takie składa zeznania policji oraz w taki sposób wyjaśnia tę sprawę w pracy. Jednak tak naprawdę został pobity przez byłego męża Madeleine oraz jego gang.

Do kogo należał woreczek z kokainą znaleziony przed domem Matsa? – w koszu na śmieci, przed domem Matsa, grupa młodych chłopców znajduje woreczek, który jak się okazuje zawiera kokainę. Badania wykazują, że znajdują się na nim odciski palców mężczyzny. Początkowo policja łączy to z handlem narkotykami oraz gangiem motocyklowym. Jeden woreczek należał do Annie, Mats znalazł go w jej domu na Wyspie Duchów i zabrał aby wyrzucić go.

Z kim rozmawia Annie na Wyspie Duchów? – rozmawia z Emelie oraz jej synem, którzy zginęli na wyspie w 1875 roku.

Jak kończy się historia Emelie, Karla i Juliana? – pewnego dnia, podczas zabawy na wyspie, syn Emelie i Karla (tytułowy latarnik) zranił się. Matka nie wiedząc jak pomóc chłopcu postanowiła pójść do latarni i poprosić o pomoc Karla. Nigdy wcześniej tego nie robiła i nie odwiedzała swojego męża oraz jego przyjaciela w miejscu pracy. Gdy dotarła do jednego z pokoi latarni nakryła Karla oraz Juliana razem w łóżku. Była zszokowana tym widokiem i wiedziała, że mężczyźni będą chcieli ją zabić aby tylko nie wyjawiła nikomu prawdy o nich. Uciekając przed nimi znalazła się w wodzie. Emelie, która nie potrafiła pływać zaczęła tonąć wraz ze swoim synem. Mężczyźni, którzy ją gonili również nagle znaleźli się pod wodą. Jednak Emelie nie widziała już czy to wir ich wciąga czy ktoś inny. Ciał czwórki nigdy nie odnaleziono.

Jakie nieprawidłowości zauważył Mats w finansach przy budowie Badis? – pomimo tego, że Mats nikomu o tym nie powiedział to miał świadomość, że nie wszystko odbywa się tak jak powinno przy budowie Badis. Pomimo tego, że na koncie znajdowały się pieniądze to jednak nie były opłacane rachunki za materiały potrzebne do budowy oraz pieniędzy nie dostawali wykonawcy. Sprawa wyszła na jaw dopiero po oddaniu do użytku Badis gdy na koncie nie było żadnych pieniędzy. Zostały one ukradzione przez Andersa wraz ze swoją siostrą Vivianne przy czym jej udało się uciec, a mężczyzna pozostał aby po odsiedzeniu wyroku w więzieniu resztę życia spędzić ze swoją nową miłością.

Czym zajmuje się Fristad? – jest to organizacja pomagająca kobietom, ofiarom przemocy w rodzinie. Nieoficjalnie również zajmuje się pomoc w ucieczce tym kobietom, tak aby rozpoczęły całkiem nowe życie, najczęściej zagranicą np. w Dani. Dla Fristad pracuje Mats Sverin gdy mieszka w Göteborgu i tam właśnie poznaje Madeleine.

Latarnik – Bohaterowie

Erika Falck – po wypadku samochodowym oraz urodzeniu bliźniąt próbuje dojść do siebie oraz pomóc swojej siostrze w odzyskaniu pełnej formy zarówno tej fizycznej jak i psychicznej. Poza tym zgłębia tajemnice Gråskär.

Patrik Hedström – mąż Eriki oraz policjant z komisariatu w Tanum. To w głównej mierze na nim spoczywa dowodzenie komisariatem oraz rozwiązanie sprawy morderstwa Matsa Sverina.

Mats Sverin – szef wydziału finansowego w Tanum. Zanim powrócił w rodzinne strony, mieszkał w Göteborgu gdzie został dotkliwie pobity, jednak nie to było powodem jego powrotu do Fjällbacki. W Göteborgu pracuje dla w Fristad – organizacji pomagającej kobietom, które doznały przemocy domowej. To tam poznaje Madeleine i w niej się zakochuje. Kobieta jednak jest zmuszona opuścić Szwecję, gdy Mats się o tym dowiaduje wraca do Fjällbacki i stara się rozpocząć nowe życie.

Annie Wester – żona Fredrika, poznajemy ją w chwili gdy wyjeżdża, ze Sztokholmu i jedzie na wyspę Gråskär. Tam zamieszkuje wraz ze swoim synem.

Madeleine – żona Stefana, ofiara przemocy domowej. Dzięki pomocy organizacji Fristad udaje jej się uciec przed mężem ze Szwecji do Dani. Zanim jednak opuściła Szwecję wiążę się z Matsem.

Signe i Gunnar – rodzice Matsa. Gunnar gdy dowiaduje się o możliwym związku Matsa z narkotykami, popełnia samobójstwo.

Fredrik – mąż Annie. Oficjalnie był importerem wina, jednak główne dochody czerpał z działalności przestępczej. Z zewnątrz elegancki mężczyzna, chętnie zapraszany na przyjęcia z arystokratami i biznesmenami. W momemncie narodzin syna uważa, że znalazł się na drugim planie u Annie. Zaczął stosować wobec niej przemoc chociaż już i przed narodzinami Sama mu się to zdarzało.

Stefan Ljungberg – mąż Madeleine, członek gangu motocyklowego. To on jest odpowiedzialny za pobicie Matsa w Göteborgu. To również przez niego jego żona musi uciekać z kraju wraz ze swoimi dziećmi. Gdy Stefan dowiaduje się gdzie przebywa jego żona, porywa ją, a następnie zabija.

Latarnik – Recenzja

“Latarnik” to nie jest historia o duchach jak może się wydawać po przeczytaniu pierwszych stron lub opisu tej książki. To historia o cierpieniu oraz opowieść o matkach i ich dzieciach, które są ofiarami przemocy domowej.


Gråskär nazywany jest przez mieszkańców Fjällbacki “Wyspą Duchów”, a wszystko przez plotki, które krążą w okół tego miejsca, mówiące że zmarli na tej wyspie nie mogą się z niej wydostać. To właśnie tam Annie Wester zabiera swojego syna i ucieka. Do końca nie wiemy przed czym lub kim, wiemy tylko, że coś złego stało się z jej mężem i być może ktoś będzie chciał i ją dopaść. Mieszkańcy Fjällbacki i okolic jednak nie mają czasu aby zainteresować się nagłym pojawieniem dawnej sąsiadki. Żyją własnymi problemami, a jest nim zabójstwo szefa wydziału finansowego gminy. Mats Sverin, który mógł się poszczycić nieskazitelną opinią został zamordowany we własnym mieszkaniu. Jedynym tropem, na który początkowo wpada Patrik Hedström jest jego pobicie, które miało miejsce kilka miesięcy wcześniej gdy mieszkał jeszcze w Göteborgu. Szybko również okazuje się, że Mats pracował dla organizacji, której zadaniem była pomoc kobietom, które padły ofiarą przemocy domowej.

Poza głównym wątkiem Camilla Läckberg opowiada nam również historię, której akcja dzieje się około 1870 roku. Bohaterami niej są głównie Emelie, Karl (tytułowy latarnik) oraz Julian. Przybywają oni na wyspę (początkowo tylko Emelie oraz Karl) i w tym momencie rozpoczyna się koszmar kobiety. Początkowo wydaje się, że tylko miejsce akcji, czyli Gråskär, łączy obie historię. I jak to zazwyczaj bywa u tej autorki, te krótkie nawiązania do przeszłości są wyjątkowo ciekawe.

To co jest dla mnie problemem tej książki to skrótowść wielu wątków. Läckberg porusza ich wiele (historia Annie, śmierć Matsa, ucieczka Madeleine do Dani, afera finansowa w gminie, gang motocyklowy), których w żaden sensowny sposób, niestety, nie łączy ze sobą. Niby wszystko ma ze sobą jakiś związek ale jest to mocno naciągnę. Wydaje się, że autorka nie miała pomysłu na rozwinięcie historii, a szkoda bo przecież do cienkich książek “Latarnik” nie należy.

Dla mnie jest to jedna ze słabszych części Sagi o Fjallbace, jednak dla fanów tej serii będzie to kolejna ciekawa przygoda, bo to trzeba oddać tej książce, że czyta się ją ją przyjemnie i szybko.

x