Fabrykantka aniołków (Saga o Fjällbace #8) – Camilla Läckberg

Ocena:
7.4/10
Fabrykantka aniołków - okladka

Dane szczegółowe

  • Autor: Camilla Läckberg
  • Cykl: Saga o Fjällbace
  • Tytuł oryginalny: szw. Änglamakerskan
  • Rok wydania w Polsce: 2012
  • Rok wydania w oryginale: 2011
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
  • Tłumaczenie: Inga Sawicka
  • Liczba stron: 492
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Fabrykantka aniołków

W Wielkanoc 1974 roku z wyspy Valö niedaleko Fjällbacki znika bez śladu rodzina. Policjanci, którzy poprzez tajemniczy telefon zostali wezwanie na miejsce, znajdują pięknie nakryty świąteczny stół oraz… roczną Ebbe. Po wielu latach, już jako dorosła kobieta, postanawia wraz ze swoim mężem wrócić na wyspę aby wyremontować ten były ośrodek dla trudnej młodzieży, który niegdyś twardą ręką prowadził jej ojciec. Jednak plany te utrudnia tajemniczy pożar, który wybucha w remontowanym budynku. Również ślady krwi znalezione pod zerwaną podłogą sugerują, że nie wszystko zostało odkryte przed ponad trzydziestoma laty. Czy pożar oraz próba postrzelenia Ebby mają związek z wydarzeniami z przeszłości?

Ósma część sagi o Fjallbace, w której nie tylko Patrik Hedström będzie próbował rozwikłać sprawę ale również jego żona Erika, która w sekrecie przed mężem będzie zbierać materiały do swojej powstającej książki o wydarzeniach na wyspie Valö.

źródło opisu: własny
źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/

Fabrykantka aniołków – Zakończenie

Co wydarzyło się w Wielką Sobotę 1974 roku na Valö? – Rune, który trzymał rewolwer w ręku chciał porozmawiać ze swoim synem Claesem o znalezionych zdjęciach, na których byli nadzy wychowankowie ośrodka. Ten z obojętną miną milczał i gdy tylko nadarzył się okazja, wyrwał rewolwer z dłoni ojca i wystrzelił w jego kierunku. Następnie wycelował broń w malutką Ebbe, która nie przestawała płakać. Gdy mały Johan zorientował się co zamierza zrobić ruszył w jego stronę, jednak w połowie drogi został trafiony przez brata. Zapadła cisza. Percy próbował przekupić Claesa obiecując mu pieniądze za uwolnienie pozostałych osób na co on zareagował tylko śmiechem. Po chwili odezwał się w kierunku Leona zarzucając mu romans z jego macochą. Annelie na chwile zapomniała o strachu i krzyknęła w kierunku Leona. Claes wycelował rewolwerem i zabił ją strzałem w skroń. Ebba znów zaczęła płakać, a Inez nie mogła jej uspokoić. Claes ponownie wycelował w małą dziewczynkę, chciał oddać strzał ale zabrakło mu naboi. W tym momencie rzucił się na niego Leon, szybko dołączyli do niego Percy, John oraz Josef. Ten ostatni w pewnym momencie przyłożył nóż do jego gardła i mu je podciął. Następnie ciała czwórki (Rune, Clasea, Johana oraz Annelie) zostały ukryte w trudno dostępnym pomieszczeniu w piwnicy tak aby nikt ich nie znalazł. W raz z ciałami ukryto zdjęcia oraz broń. Następnie Inez za namową Leona Kreutza, swojego kochanka, wzięła paszport Annelie i dzięki pomocy jego ojca udało jej się wyjechać z kraju.

Kto i dlaczego próbował podpalić dom na Valö oraz kto strzelał do Ebby? – osobą, która podłożyła ogień w domu na Valö oraz strzelała do Ebby gdy ta była w kuchni okazał się Mårten. Jak sam mówi chodziło mu o to aby żona, która po śmierci ich syna stała się dla niego oschła i traktowała go z dystansem zrozumiała, że go potrzebuje i potrafi ją chronić.

Jak zginęła Laura? – jednego z listopadowych dni, Laura, matka Inez przebywała na Valö. W nocy, gdy wyszła do toalety usłyszała, że ktoś chodzi po domu. Chcąc sprawdzić kto to, wyszła na zewnątrz. Tam spotkała jednego z chłopaków mieszkających w ośrodku, najprawdopodobniej Claesa. Następnego dnia jej ciało zostało znalezione niedaleko domu, a lekarz uznał, że śmierć nastąpiła w wyniku zatrzymania akcji serca. Inez miała wątpliwości czy śmierć matki nastąpiła z naturalnych przyczyn.

Od kogo Ebba dostaje co roku kartkę na urodziny? – Ebba co roku z okazji urodzin, dostaje na adres rodziców w Geöteborgu kartkę z życzeniami podpisaną jedynie inicjałem G. Jak się okazuje, kartki wysyła Gösta, który w 1974 był jednym z policjantów prowadzących śledztwo w sprawie zaginięcia rodziny Elvanderów na Valö. Przez kilka miesięcy po tych wydarzeniach, Gösta wraz z żoną opiekował się małą Ebby, aż do momentu gdy trafiła ona do rodziny zastępczej. Jednak ostatnią kartkę, z groźbami, wysłał jej Mårten.

Kto wpłacała na konto bankowe Ebby pieniądze, aż do jej osiemnastych urodzin? – pieniądze wpłacała jej matka Inez, która uciekła z kraju i zostawiła swoją córkę na Valö.

Kto włamał się do domu Patrika i Eriki? – był to John Holm lub któryś z jego współpracowników. Chciał w ten sposób odzyskać skradzione przez Erikę notatki.

Jak zginęło dziecko Vincent? – na początku grudnia gdy zarówno Ebba jak i Mårten mieli dużo obowiązków wywiązała się miedzy nimi kłótnia o to kto ma odwieść Vincenta do żłobka. Pierwotnie miał to zrobić jego ojciec jednak nagły telefon z pracy wymusił zmianę planów. Ebba po raz kolejny poczuła, że obowiązki Mårtena są w ich domu ważniejsze i załamała się. Płacząc w łazience słyszała jak jej syn uderza w drzwi jednak nie reagowała chcąc przez moment pobyć sama. Po kilku minutach hałas ustał i gdy wychodziła z ubikacji usłyszała przeraźliwy huk oraz krzyk swojego męża. Gdy wyszła na zewnątrz zobaczyła Vincenta leżącego za samochodem, wiedziała już, że nie żyje.

Czym jest “Gimle”? – jest to projekt, który miał doprowadzić do zamachu terrorystycznego w Sztokholmie i rzucić fałszywe oskarżenia w stronę imigrantów. Za pomysłem tym stała partia Szwedzkich Demokratów z Johnem Holmem na czele. Miała pomóc jego ugrupowaniu zdobyć dodatkowe punkty procentowe na anty imigranckiej retoryce.

Fabrykantka aniołków – Bohaterowie

Erika Falck – żona Patrika. Z pomocą Gösty, a w tajemnicy przed swoim mężem, próbuje zebrać jak najwięcej informacji o wydarzeniach na Valö z 1974 roku, które później chce wykorzystać w napisaniu książki.

Patrik Hedström – Policjant z komisariatu w Tanum. To on w głównej mierze odpowiada za śledztwo w sprawie tajemniczych wydarzeń na Valö.

Małżeństwo Mårtena oraz Ebby Stark – po stracie syna Vincenta postanawiają wrócić z Göteborga do Fjällbacki i wyremontować stary, zniszczony ośrodek kolonijny na wyspie Valö, który kiedyś należał do jej rodziców. Ma im to pomóc w uporaniu się z żałobą.

  • Mårten Stark – po śmierci Vincenta czuje, że wraz z żoną oddalają się od siebie. Próbuje temu zapobiec. Gdy jednak zauważa, że nie przynosi to skutków popada w szaleństwo i zaczyna obarczać Ebbe o to, że przez nią zginął ich syn. Przywołuje przy tym historię jej krewnej– Fabrykantki Aniołów – która zabijała małe dzieci.
  • Ebba Stark (Elvander) – córka Rune Elvandera. Ocalała z tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w 1974 roku na Valö. Po śmierci syna ma problemy aby wrócić do normalnego życia. Zajmuje sie wytwarzaniem małych aniołków, które najczęściej trafiają do innych osób, które straciły dziecko.

Osoby, które znajdowały się na wyspie w Wielką Sobotę 1974 roku

  • Leon Kreutz – po wypadku samochodowym, z którego uratowała go żona Ia, porusza się na wózku inwalidzki oraz ma poparzoną część twarzy. W 1974 roku był uważany za przywódcze całej piątki. To głównie on rozmawiał wtedy z policją.
  • Sebastian Mansson – jest wyjątkowo bogaty jednak w swym stylu dość pretensjonalny. Zajmuje się finansami, pomaga przy realizacji projektu muzeum, za którym stoi Josef.
  • John Holm – polityk, jeden z przywódców nacjonalistycznej i ksenofobicznej partii Szwedzkich Demokratów.
  • Percy von Bahrn – szwedzki arystokrata. Popadł w problemy finansowe, które mogą się skończyć utratą rodzinnego pałacu. Dodatkowo żaden bank nie chce mu udzielić pożyczki przez co musi prosić o pomoc Sebastiana.
  • Josef Meyer – był Żydem i jako jedyny z piątki nie miał bogatych krewnych. Powrócił do Fjällbacki aby wybudować Muzeum Żydów, które ma powstać m.in. z datków.
  • Rune Elvander – dyrektor szkoły, dawny wojskowy. Stworzył szkołę dla chłopców z zamożnych rodzin, których rodzice oczekiwali wysokiego poziomu nauczania w połączeniu z surową dyscypliną. Jego drugą żoną była Inez. Poza Ebbą, miał trójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa. Dziewiętnastoletniego syna Clasea, szesnastoletnią córkę Annelie i dziewięcioletniego Johana. Cała czwórka jego dzieci znajduje się na wyspie w Wielką Sobotę 1974 roku.
  • Inez Elvander – gdy miała trzy lata zmarł jej ojciec i była wychowywana przez Nanę oraz matkę Laurę, z którą nie miała najlepszych relacji. Była macochą dla Clasea, Annelie oraz Johana. Dwójka pierwszych dzieci ją nienawidziła, Johan za to często, chętnie jej pomagała w domowych obowiązkach pomimo swojego młodego wieku. Udało jej się ujść z życiem z tragicznych wydarzeń na Valö. Dzięki pomocy ojca Leona uciekła z kraju, a następnie wzięła ślub z samym Leonem. Za granicą używała fałszywego imienia Ia.

Helga Svensson – Fabrykanta Aniołów. Została ścięta w 1909 roku za morderstwo ośmiorga dzieci, które następnie jej mąż zakopywał w piwnicy. On również został skazany na karę śmierci.

Dagmar – córka Fabrykantki Aniołów. Przez całe życie musiała żyć z tym piętnem i zmagać się z nieprzychylnym traktowaniem przez innych. Podczas pracy jako pokojówka poznała Hermanna Göringa. Z ich romansu narodziła się Laura. Jednak Göring po jednej nocy zostawił Dagmar. Ta resztę życia spędziła na szukaniu swojego kochanka. Spowodowało to, że popadła w alkoholizm i ostatecznie wylądowała w Szpitalu Psychiatrycznym. Nie wiadomo w jaki sposób zmarła.

Laura Blitz – córka Dagmar oraz matka Inez. To ona zaproponowała swoje córce aby wyszła za mąż za Runego Elvandera.

Fabrykantka aniołków – Ciekawostki

W książce występuje postać Hermanna Göringa, wiele faktów w niej opisanych jest zgodnych z prawdą. Jak np. to że Göring podczas I Wojny Światowej był zasłużonym pilotem Luftstreitkräfte, a w 1922 roku poślubił szwedzką Baronową. Rok później po nieudanym puczu w wyniku, którego Adolf Hitler został aresztowany, przeniósł się wraz z żoną do Szwecji gdzie faktycznie był leczony w klinice psychiatrycznej w Langbro, a głównym powodem było uzależnienie od narkotyków. W 1927 powrócił do Niemiec ale już bez swojej żony, która chorowała i zmarła w 1931 roku. Nie prawdą natomiast jest, że Herman Göring miał nieślubne dziecko z pokojówką.

W książce kilkakrotnie pada stwierdzenie wg. którego morderstwa z 1974 roku na Valö zostały przedawnione i odpowiedzialni za nie nie mogą ponieść konsekwencji. Obecnie taka sytuacja nie miała by miejsca ponieważ od 2010 roku w Szwecji obowiązuje prawo wg. którego zabójstwa nie ulegają przedawnieniu. Sama historia ma miejsce najprawdopodobniej w 2010 roku ponieważ książka została wydana w 2011, dlatego już wtedy to prawo nie obowiązywało.

Valö

Wyspa Valö, źródło: http://www.paddelkartan.se/

Ośrodek kolonijny w Valö istnieje naprawdę i jak mówi autorka zajmuje on szczególnie miejsce w historii Fjällbacki, a sama Camilla Läckberg spędziła w nim wiele letnich obozów. Dzisiaj w tym miejscu mieści się schronisko oraz restauracja z pięknym widokiem na Fjällbacke.

x