Złota klatka – Camilla Läckberg

Ocena:
7.0/10
Złota klatka - Camilla Läckberg - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Camilla Läckberg
  • Tytuł oryginalny: szw. En bur av guld
  • Rok wydania w Polsce: 11 kwietnia 2019
  • Rok wydania w oryginale: 11 kwietnia 2019
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
  • Tłumaczenie: Inga Sawicka
  • Liczba stron: 400
Opis książkiStreszczenieOpracowanieBohaterowieCiekawostki

Złota klatka

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Faye ma wszystko – idealny mąż, ukochana córka i luksusowy apartament w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Sztokholmu. Ale mroczne wspomnienia z dzieciństwa w Fjällbace, nie dają o sobie zapomnieć. Kiedyś była silną i ambitną kobietą ale oddała to wszystko by zadowolić swojego despotycznego męża.

Kiedy ją oszukuje, świat Faye rozpada się na kawałki. Jest całkowicie zdruzgotana i załamana. Zostaje z niczym. Dopiero pragnienie dokonania okrutnej zemsty, pozwolą jej odnaleźć swoją nową drogę. Jednak zanim do tego dojdzie czeka ją dużo wysiłku… ale warto, bo kobieca zemsta jest wyjątkowo piękna i brutalna…

Złota klatka to nowa książka Camilli Läckberg wydana w kwietniu 2019 roku, która ma być początkiem nowej serii. Ten trzymający w napięciu thriller psychologiczny opowiada o nieustraszonej kobiecie, która była oszukiwana, upokarzana i zdradzana dopóki nie przejęła losu we własne ręce. To dramatyczna opowieść o kłamstwie, odkupieniu i zemście.

źródło opisu: własny
źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/

Złota klatka – Streszczenie

CZĘŚĆ I

Obecnie

Główna bohaterka czeka na powrót swojego męża, który przebywał przez kilka dni na delegacji. Czekając na niego wraca wspomnieniami do różnych sytuacji, które miały miejsce w przeszłości. Na pozór wszystkie z nich wiążą się ze szczęściem jak np. wspólne wakacje. Ale za każdą z nich kryje się kłótnia, którą przykrywa fałszywy uśmiech na fotografiach. Postanawia przejrzeć komputer męża aby dowiedzieć się jakie strony z pornografią ostatnio oglądał. We wszystkich filmach występują młode dziewczyny, często ucharakteryzowane uczennice. Faye chcąc zaspokoić fantazję męża przebiera się w taki strój aby spełnić fantazję męża. Gdy ten wraca do domu, kobieta prowokuje go swoim zachowanie. To ostatni raz gdy uprawiają ze sobą seks jako mąż i żona.

Faye po odwiezieniu córki do znajomych, chce spędzić popołudnie z Jackiem. Ten jest jednak zajęty przeglądaniem prasy ekonomicznej i albo ją ignoruje, albo podważa kompetencje żony w tej dziedzinie. Ta pomimo świetnej znajomości tematu woli przytakiwać mężowi, żeby go nie denerwować. Kobieta ciągle mu ulega w każdej dziedzinie życia. Musi wysłuchiwać ciągłych pretensji pod swoim adresem.

Jej najbliższa przyjaciółka, Chris Nydahl, zwraca jej na to uwagę, Faye jednak nie chce słuchać. Uważa, że jest szczęśliwa ponieważ ma kochającego męża i córkę. Dochodzi między nimi do kłótni.

Spóźniający się okres powoduje, że Faye postanawia zrobić test ciążowy. Wynik jest pozytywny. Entuzjazm kobiety szybko ochładza jej mąż, który każe żonie usunąć ciąże. Ta nie mając nic do powiedzenia, zgadza się na to. Jednak musi to zrobić sama, ponieważ Jack nie zjawia się w klinice aborcyjnej. O pomoc musi prosić swoją przyjaciółkę, z którą godzi się.

Faye postanawia wybrać się z córką, na kilka dni na południe Szwecji. Entuzjastycznie na ten pomysł reaguje Jack. Jednak podczas podróży kobieta gubi komórkę, w dodatku Julianne zaczyna chorować. To wszystko powoduje, że musi wrócić z córką do domu. Gdy do niego dociera odkrywa, że mąż ją zdradza. Przyłapała go razem z kochanką, w ich sypialni. Początkowo Faye wini tylko siebie za zdradę. Obiecuje, że będzie mu poświęcać więcej czasu. Ten jednak postanawia się z nią rozejść. Wyrzuca ją z domu, w dodatku nie daje żadnych pieniędzy, które kobiecie się należą za pomoc w początkach Compare. Faye została po raz kolejny upokorzona w swoim życiu. Zostaje bez niczego.

Sztokholm 2001 roku

Matylda opuszcza rodzinną Fjalbackę i wyjeżdża do Sztokholmu. Mając tylko 15 000 koron ze sprzedaży domu. Jest zmuszona wieść oszczędny tryb życia. Jednak nie przeszkadza jej to. Jedyne czego pragnie to porzucić swoją mroczną przeszłość, która wiąże się dla niej jedynie z cierpieniem i upokorzeniem. Chce zmienić swoje życie. Zaczyna powoli cieszyć się nim. Podczas jednego z wyjść na miasto poznaje DJ Viktora. Już pierwszej nocy lądują ze sobą w łóżku.

Gdy budzi się rano, jest przekonana, że był to jednorazowy numer i nigdy więcej nie spotka już muzyka. Ku jej zdziwieniu, ten ponownie ją zaprasza na wieczór do klubu gdzie akurat będzie występował. Tam Matylda robi wszystko aby ponownie wylądować u niego w łózko. Nie podoba to się jednej ze znajomych Viktora, która ją atakuje wylewając na jej głowę drinka. Matylda znowu czuje się upokorzona ale nie ma to już dla niej znaczenia. Ma Viktora w dodatku dostaje się do prestiżowej szkoły wyższej. Te wydarzenia powodują, że definitywnie postanawia zerwać z przeszłością, a na dowód tego zaczyna używać swojego drugiego imienia – Faye.

W Handelshögskolan odbywają się otrzęsiny, które w głównej mierze polegają na upokarzaniu kobiet. To właśnie wtedy Faye poznaje swoją najlepszą przyjaciółkę Chris Nydahl. Tego samego dnia, za jej namową, trafią do jednego klubów. Tam po raz pierwszy spotyka swojego przyszłego męża. Robi na niej olbrzymie wrażenie.

To wydarzenie powoduje, że uczucie kobiety do Viktora osłabło, zaczęła się od niego odsuwać i unikać. W końcu dojrzała do decyzji aby się z nim rozejść. Gdy mężczyzna dowiaduje się o tym, załamuje się. Prosi ją o ostatnią, wspólną noc. Faye godzi się, jednak podczas niej jej były chłopak odnajduje w jej torebce notatnik. Notatnik, w który ma zapisane wszystkie wspomnienia z przeszłości. Mężczyzna grozi, że przekaże te informacje policji. Faye nie może do tego dopuścić, dlatego gdy tylko pijany Viktor zasypia, wznieca pożar, w wyniku którego mężczyzna ginie.

Po wielu dniach milczenia, Faye doczekała się telefonu od Jacka. Proponuje aby jeszcze tego wieczoru, wylecieli do Barcelony i tam wspólnie spędzili kilka dni. Młoda kobieta bez zastanowienia godzi się. Na miejscu czuje, że z każdą chwilą jest w Jacku coraz bardziej zakochana.

Jackowi oraz Henrikowi brakuje pieniędzy na dalszy rozwój firmy. Są w tak trudnej sytuacji, że nie mają pieniędzy nawet na rachunki telefoniczne. Z pomocą przychodzi Faye, która proponuje, że przerwie studia i zacznie pracować, tak aby znaczną część pensji oddawać in. Pół roku później Compare, staje się jedną z lepiej prosperujących firm telemarketingowych w Szwecji.

CZĘŚĆ II

Obecnie

Faye po wyprowadzeniu się z apartamentu Jacka, zamieszkuje u Chris. Próbuje od swojego męża otrzymać pieniądze, które pomogły by jej w nowym starcie, ten jednak broni się podpisaną intercyzą i oferuje jedynie kilka tysięcy koron na wynajęcie mieszkania. Kobieta popada w coraz większy marazm i depresję.

Po kilku tygodniach, udaje jej się powoli stawać na nogi. Rośnie w niej coraz większe pragnienie zemsty. Rozpoczyna wynajem nowego mieszkania. Jego właścicielką jest starasz kobieta, Kerstin Tellermark. Szybko się z nią zaprzyjaźnia i dowiaduje się, że również ona ma za sobą ciężkie chwile. Przez lata była zdradzana oraz wykorzystywana przez męża, który teraz przebywa w domu opieki po przebytym udarze.

Główna bohaterka postanawia założyć własną firmę, która będzie zajmować się wyprowadzaniem psów. Podczas spacerów z nimi ma wystarczająco dużo czasu aby obmyślać plan zemsty. Gdy mówi o nim Kerstin, ta postanawia pomóc jej w jego realizacji.

Aby zemsta mogła się ziścić, Faye musi przede wszystkim udowodnić byłemu mężowi, że jest wstanie odnieść sukces bez niego. W ten sposób tworzy firmę, która będzie produkować kosmetyki i perfumy. Pomysł polega na tym aby była ona posiadaczką 51% jej udziałów, a pozostałe 49% należało do innych kobiet. Pierwsza z nich jest Chris.

Jednak po obiecującym początku, kolejne rozmowy z potencjalnymi inwestorkami, nie przynoszą efektów. Zapał Faye gaśnie. Sytuację odmienia gdy w biznes postanawia zainwestować multimilionerka Irene Ahrnell. Dodatkowo Chris udaje się zaangażować w projekt znane influancerki z mediów społecznościowych.

CZĘŚĆ III

Obecnie

Minęły trzy lata od rozwodu z Jackiem. Projekt Revenge okazał się olbrzymim sukcesem. Firma była warta ponad półtora miliarda koron szwedzkich. Jednak była to dopiero pierwsza część zemsty. Kolejna polegała na skompromitowaniu byłego męża. Aby tego dokonać potrzebowała dostępu do jego prywatnego laptopa. Niezbędny do tego okazał się informatyk z firmy, który przekazał jej keylogger, czyli oprogramowanie rejestrujący każdy krok użytkownika. W ten sposób Faye udało się zdobyć hasła do laptopa jak i poczty.

Faye podczas spotkania z najlepszą przyjaciółką, dowiaduje się od niej, że ta po raz pierwszy w życiu jest naprawdę zakochana. Niestety druga informacja, którą ma do przekazania nie jest pozytywna. U Chris zdiagnozowano wyjątkowo złośliwego raka szyjki macicy.

Fjallbacka – wtedy

Faye wspomina swoje dzieciństwo, które wiąże się z ciągłym terrorem ojca. Znęcał się on nad swoją rodziną, co ostatecznie doprowadziło do samobójstwa Sebastiana, brata Faye. Wspomina również obojętnych sąsiadów, którzy pomimo tego, że doskonale wiedzieli o przemocy domowej w jej rodzinie, to nigdy nie reagowali. Po samobójstwie Sebastiana, ojciec stał się jeszcze bardziej agresywny. Kilka tygodni później dochodzi do zaginięcia matki Faye. Pomimo, że jej ciało nie zostało odnalezione, policja twierdzi, że kobieta została zamordowana przez swojego męża, który niedługo potem zostaje za to skazany.

Obecnie

Podczas imprezy urodzinowej Julianne, Faye chce zagrać pliki z laptopa Jacka. Gdy jest w jego gabinecie ten ją nakrywa ale jest pewny, że jego była żona pragnie z nim seksu. Ona nie chcąc ujawnić prawdziwego powodu, dla którego znalazła się w tym pomieszczeniu, prowokuje go swoim ciałem.

Zdobyte materiały przekazuje dziennikarce. Opinia publiczna dowiaduje się jak Jack zachęca pracowników do oszukiwania starszych ludzi i zabierania im pieniędzy. Wybucha skandal. Akcje Compare każdego dnia są na coraz niższym poziomie. W końcu dochodzą do takiego poziomu gdy Faye jest wstanie kupić 51% akcji spółki. W końcu zostaje większościowym udziałowcem i to do niej należy decydujący głos co do przyszłości firmy. A przyszłość wiąże się z pozbawieniem Jacka dyrektorskiego stanowiska.

Chris przegrywa walkę z nowotworem i umiera. W coraz lepszym stanie jest natomiast mąż Kerstin. Planowany jest jego powrót do domu. Starsza kobieta bardzo to przeżywa, boi się, że koszmar sprzed lat wróci. Dlatego Faye postanawia go odwiedzić w domu opieki i tam niezauważona go zabija.

Faye znów uzyskuje dostęp do laptopa męża, odkrywa na nim folder, w którym znajdują się nagie zdjęcia ich córki. Kobieta wpada niewyobrażalną złość. Planuje ostatecznie pozbyć się Jacka z swojego i córki życia. Pozoruje zabójstwo Julianne tak aby wszystkie dowody wskazywały na to, że mordercą jest jej były mąż. Ona w tym czasie podaje mu środki usypiające tak aby nic nie pamiętał. Plan się udaje, Jack zostaje skazany na karę pozbawienia wolności, a Faye wraz z córką, Kerstin oraz swoją matką, która jak się okazuje żyje, wyjeżdżają na stałe nad Morze Śródziemne.

Złota klatka – Zakończenie

Dlaczego Faye zapragnęła zemsty? – Ponieważ odkryła, że mąż ją zdradza. Po tym wydarzeniu zrozumiała, że jej życie polegało na ciągłym okłamywaniu się, poświęciła je dla mężczyzny, dla którego nic nie znaczyła.

Na czym miała polegać zemsta? – Chce zniszczyć i upokorzyć Jacka, tak jak to on jej zrobił. Chciała mu odebrać to co najbardziej kocha i to nad czym pracował przez wiele lat, czyli Compare. Aby tego dokonać musi zostać większościowym akcjonariuszem firmy na czele, której stoi Jack. Gdy to jej się udaje, postanawia go z niej usunąć. Jednak zanim do tego dojdzie, zdobywa kompromitujące go materiały co powoduje, że akcje Compare dynamicznie tracą na wartości, a Jack zostaje skompromitowany przed całą Szwecją.

Co wydarzyło się w dzieciństwie Faye? – Mieszkając we Fjallbace, Faye, jej matka oraz brat byli terroryzowani przez ojca. Znęcał się on nad nimi fizycznie oraz psychicznie. Właśnie z tego powodu Sebastian popełnił samobójstwo. O wszystkim wiedzieli sąsiedzi, nauczyciele oraz przedstawiciele innych służb, jednak nikt, nigdy nie interweniował. Wręcz przeciwnie, wielokrotnie Faye była obiektem kpin z tego powodu.

Czy Julianne została zamordowana? – Policja jest pewna, że pomimo braku zwłok, dziewczynka została zamordowana przez jej ojca. Mają na to wskazywać dowody – plamy krwi, ślady w bagażniku samochodu Jacka czy GPS. Jednak jej morderstwo zostało zaaranżowane przez Faye.

Dlaczego Faye upozorowała zabójstwo córki? – Ponieważ odkryła na komputerze swojego byłego męża, materiały pedofilskie, na których znajdowała się ich córka. Wtedy zrozumiała, że nie może dopuścić aby kiedykolwiek Julianne miała jeszcze kontakt z tym mężczyzną.

Czy matka Faye nie żyje? – Podobnie jak w przypadku zaginięcia Julianne, matka Faye również została uznana za zamordowaną, pomimo nie odnalezienia nigdy ciała. Jej śmierć zostało upozorowana aby jej mąż, który znęcał się przez wiele lat nad rodziną, trafił do więzienia.

Co się stało z Faye po zatrzymaniu Jacka? – Kobieta, razem ze swoją córką, Kerstin oraz matką, zamieszkała nad Morzem Śródziemnym, skąd śledziła proces byłego męża.

Złota klatka – Bohaterowie

Faye (Matylda) – Główna bohaterka powieści. Kiedy ją poznajemy ma trzydzieści dwa lata, inteligentna, atrakcyjna kobieta. Jej pierwsze imię to Matylda, jednak po przemianie, która w niej zaszła po przeprowadzce do Sztokholmu, postanowiła je porzucić. Jest skrajnie uległa wobec swojego męża. Właśnie z jego powodu nie ukończyła prestiżowych studiów, gdy musiała rozpocząć pracę aby utrzymać go i jego firmę. W dzieciństwie, żyła pod ciągłym terrorem ojca, który znęcał się fizycznie oraz psychicznie nad rodziną. To właśnie te wydarzenia ukształtowały ją w największym stopniu.

Jack Adelheim – Mąż Faye mający arystokratyczne korzenie. Jednak pochodzenie częściej mu przeszkadzało w budowaniu pozycji niż pomagało z powodu alkoholizmu ojca. Przystojny, pewny siebie. Ludzie uwielbiają przebywać w jego towarzystwie. Nie potrafi dochować wierności, wielokrotnie zdradza swoją żonę jak i kolejną partnerkę. Uzależniony od seksu.

Julianne – Córka Faye oraz Jacka. Po ich rozstaniu opiekę nad nią sprawuje matka, ojciec widuje ją tylko w weekendy.

Chris Nydahl – Najbliższa przyjaciółka Faye, którą poznała podczas studiów na Handelshögskolan. Posiada sieć salonów fryzjerskich Queen, której wiodącą ideą jest to, że każda kobieta zasługuje, by poczuć się jak królowa. Ma stały felieton w “Elle” gdzie pisze o kobiecej przedsiębiorczości. Regularnie pojawia się w telewizji śniadaniowej. Walczy z nowotworem szyjki macicy.

Henrik Bergendahl – Przyjaciel Jacka, z którym stworzył Compare. Pochodzi z robotniczej rodziny, z przedmieść Sztokholmu. Przystojny na swój plebejski sposób, wręcz uosobienie człowieka z awansu społecznego. Wielokrotnie zdradza swoją żonę Alice.

Alice Bergendahl – Żona Henrika oraz znajoma Faye. Główna bohaterka nie przepada za nią, uważa że jest kolejną kobietą bez ambicji, która jest wstanie zrezygnować z własnego życia, zainteresowań czy ambicji na rzecz swojego bogatego męża. Z czasem ich relację się ocieplają.

Kerstin Tellermark – Starsza kobieta, od której Faye wynajmuje mieszkanie po odejściu od Jacka. Obie kobiety zaprzyjaźniają się i stają się sobie bliskie głównie przez wspólne doświadczenia. Podobnie jak Faye, również Kerstin była wykorzystywana i zdradzana przez swojego męża, Ragnara, który po udarze przebywa w domu opieki.

Irene Ahrnell – Kluczowa inwestorka, dzięki której powstała linia kosmetyków Revenge. To ona zainwestowała niezbędne do uruchomienia projektu pieniądze.

Ylva Lehndorf – Kochanka Jacka, a następnie jego partnerka, która spodziewa się z nim dziecka.

Sebastian – Brat Faye, który z powodu terroru ojca popełnia samobójstwo wieszając się na pasku w garderobie. Miał wtedy kilkanaście lat.

Viktor – Muzyk grający w klubie, z okresu kiedy Matylda przeprowadziła się do stolicy. Zakochuje się w niej.

John Descentis – Ulubiony wykonawca Jacka. Od kilku lat przeżywa pasmo niepowodzeń i pojawiał się głównie w skandalizujących pismach w związku z nieudanymi romansami, bankructwami i żenującymi migawkami z życia celebrytów.

Johan Sjölander – Partner Chris, z którą chce się ożenić. Nauczyciel Szwedzkiego w liceum.

Johanna – Opiekuna Julianne gdy Faye mieszkała jeszcze z Jackiem.

Złota klatka – Ciekawostki

  • ulubioną bajką Julianne, jest disneyowska “Kraina lodu“, to również ulubiona bajka Mai – najstarszej córki Eriki i Patrika z sagi o Fjällbace,

x