Pogromca lwów (Saga o Fjällbace #9) – Camilla Läckberg

Ocena:
7.8/10
Pogromca lwów - okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Camilla Läckberg
  • Cykl: Saga o Fjällbace
  • Tytuł oryginalny: szw. Lejontämjaren
  • Rok wydania w Polsce: 2015
  • Rok wydania w oryginale: 2014
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
  • Tłumaczenie: Inga Sawicka
  • Liczba stron: 448
Opis książkiStreszczenieBohaterowieRecenzja

Pogrmoca lwów

Mroźny styczeń we Fjällbace. Półnaga dziewczynka wędruje samotnie po ośnieżonym lesie. Gdy trafia na drogę, wpada wprost pod rozpędzony samochód, któremu nie udaje się wystarczająco wcześnie zatrzymać. Dziewczynka umiera w szpitalu. Patrik Hedström rozpoczyna dochodzenie, które ujawnia, że zmarła to Victoria, która zaginęła cztery miesięcy wcześniej wracając do domu ze szkółki jeździeckiej. Okazuje się, że została ona również poddana niewyobrażalnemu cierpieniu i wiele wskazuje, że nie jest jedyną ofiarą.

W tym samym czasie Erika Falck próbuje bliżej zapoznać się z pewną, rodzinną tragedią sprzed lat w wyniku, której zginął ojciec rodziny. Aby jak najwięcej się dowiedzieć o tej sprawie odwiedza w więzieniu jego żonę, która została skazana za morderstwo męża. Jednak Erika po tej rozmowie czuje, że kobieta coś przed nią ukrywa…

źródło opisu: własny
źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/

Pogrmoca lwów – Zakończenie

Kto i dlaczego więził Victorię Hallberg? – Victoria była więziona przez około cztery miesiące, jak się okazało, stała za tym Marta oraz Jonas. Przetrzymywali ją w ukrytej piwnicy pod stodołą i tam nad nią się znęcali. Victoria była jedną z kilku ofiar małżeństwa Perssonów, jednak wcześniej nad młodymi kobietami znęcał się ojciec Jonasa – Einar. Wybierał dziewczyny bez żadnej wartości, o które nikt się nie upominał. Jego syn postanowił kontynuować to dzieło, jednak on wraz z Martą wybierali dziewczyny, które ktoś kochał i po których zostawała pustka. Zrobienie marionetki z dziewczyny, która była dla kogoś ważna sprawiało im większą przyjemność. Dodatkowo Victoria nieświadomie obudziła w Marcie dawne wspomnienia. Jej urok polegał na tym, że przypominała Lousie, z którą kiedyś mieszkała w rodzinie zastępczej i z którą miała romans, aż do momentu gdy ta zginęła.

Jak udało się uciec Victorii? – Victoria mogła swobodnie się poruszać po swojej “celi” w piwnicy. Marta oraz Jonas nie wyobrażali sobie, że dziewczyna pozbawiona wzroku, słuchu oraz mowy będzie wstanie samodzielnie się wydostać. A jednak, przez nieuwagę małżeństwo Perssonów nie dostatecznie zamknęło klapę w podłodze co umożliwiło ucieczkę Victorii. Wydostała się ze stodoły i biegła przez ośnieżony las. Tam wpadła prosto pod rozpędzony samochód. Całą sytuację widziała Marta, która gdy tylko zorientowała się, że dziewczyna uciekła rozpoczęła jej poszukiwania jadąc konną.

Czy Marta i Jonas zostali osądzeni za rzeczy, które zrobili? – Nie, obojgu udało się uciec i nie zostali zatrzymani przez policję. Kilka miesięcy po ich zniknięciu, Laila dostała do więzienia kolejną pocztówkę co oznacza, że małżeństwo znalazło nową ofiarę.

Co się stało z pozostałymi zaginionymi dziewczynkami? – pozostałych dziewczyn nigdy nie odnaleziono, jednak znalezione filmy wskazują, że były więzione w piwnicy pod stodołą u Perssonów. Wyjątkiem tutaj jest Minna która jak się okazało nie została porwana, a uciekła z domu i nic groźnego jej się nie stało.

Kto zabił Vladka? – pomimo tego, że do jego morderstwa przyznała się jego żona Laila i ona odsiaduje za to wyrok, to jego mordercą jest jego córka Louise.

Od kogo Laila Kowalski otrzymuje kartki? – Laila przebywając w więzieniu co pewien czas dostaje niepodpisane kartki pocztowe. Są to widokówki z Hiszpanii, jednak stempel pocztowy wskazuje, że zostały wysłane ze Szwecji. Kartki te wysyła Marta aby wzbudzić strach u Laili, Nienawidziła jej oraz jej syna Petera i po śmierci Louise obiecała, że ją pomści. Widokówki wskazywały Hiszpanię bo właśnie tam Peter mieszkał wraz ze swoją nową rodziną. Kartki przychodziły zawsze wtedy gdy Marta wraz z Jonasem porwali kolejną dziewczynkę.

Od kogo i dlaczego Lasse dostaje pieniądze? – na koncie Lassego regularnie pojawiają się wpłaty po pięć tysięcy koron. Otrzymuje je ponieważ szantażuje Martę, którą przyłapał na romansie z nastoletnią Victorią i właśnie od niej lub jej męża Lasse dostaje pieniądze.

Kto włamał się do przychodni Jonasa i ukradł leki? – z przychodni Jonasa, który był weterynarzem zniknęło, kilka leków znieczulających w tym m.in. ketamina. Jonas zgłosił na policję włamanie, jednak jak się okazało to on sam je upozorował aby odsunąć od siebie podejrzenia w sprawie Victorii.

Pogrmoca lwów – Bohaterowie

Ericka Falck – żona Patrika. Zbierając materiały do najnowszej książki, odwiedza w więzieniu Lailę Kowalską, która wiele lat wcześniej przyznała się do zabójstwo swojego męża.

Patrik Hedström – policjant z komisariatu w Tanumshede. Pomimo, że nie jest on jego szefem, to w głównej mierze on odpowiada za prowadzenie śledztwa wyjaśniającego śmierci Victorii Hallberg.

Rodzina Kowalskich – Laila oraz Vladek poznali się w 1964 roku we Fjällbace gdy do miasta przyjechał cyrk Gigantus z Polski. On postanowił porzucić swoje dotychczasowe zajęcie, które wiązało się z ciągłymi podróżami z cyrkiem i pozostał we Fjällbace z Lailą. Początkowo wszystkim im w życiu wychodziło. Gdy tylko pojawiła się możliwość przejęcia warsztatu w Uddevalle skorzystali z niej i tam się przeprowadzili. Pierwsze problemy pojawiły się w 1968 roku gdy rodzi się Louise.

Laila – żona Vladka, jest mu podporządkowana i pomimo tego, że w wielu kwestiach ma inne zdanie niż jej mąż, nie jest wstanie go do niego przekonać i godzi się z tym.

Vladek – cyrkowiec, pogromca lwów. Uważa, że problemy rodzinne nie powinny wychodzić poza drzwi domu, przez co nie godzi się aby Louise zajął się specjalista.

Louise – córka Laily oraz Vladka, od początku sprawiała wrażenie, że “coś jest z nią nie tak”. Pomimo, że od niemowlęcia zachowuje się wyjątkowo spokojnie to nie potrafi odróżnić co jest dobre, a co złe. Przejawia objawy psychopatii. Gdy dorasta staje się coraz bardziej agresywna. Rodzice, którzy nie mogą sobie z nią poradzić traktują ją jak zwierze. Przywiązuje łańcuchem do ściany i każą pić i jeść z miski. Pewnego dnia gdy zostaje w domu sama z ojcem, zabija go. Gdy odkrywa to jej matka postanawia wziąć całą winę na siebie. Następnie Louise zostaje adoptowana przez rodzinę Wallanderów. Tam poznaje Tess, która również przez nich została przygarnięta. Jest to jedyna osoba, z którą Louise rozmawia, to ona ucz ją panować nad własnymi emocjami. Ginie porwana przez prąd w rzece.

Peter – syn Laili i Vladka. Po śmierci ojca oraz osadzeniu matki w więzieniu został adoptowany przez babcię. Gdy miał piętnaście lat została ona zamordowana, oficjalnie ślad po nim zaginął, jednak tak naprawdę został zabrany przez siostrę Laily do Hiszpanii i przez jej rodzinę wychowywany posiadając już nową tożsamość.

Rodzina Hallbergów

Victoria – nastoletnia dziewczyna, to ona została porwana i uwięziona. Uczęszcza do szkoły jeździeckiej Jonasa oraz Marty, z którą miała romans.

Ricky – brat Victorii. Jest przekonany o tym, że jego siostra jest kochanką Jonasa. Po jej zaginięciu znajduje w jej pokoju listy z groźbami, jednak postanawia je zniszczyć aby rodzice nie dowiedzieli się o jej romansie.

Helena – matka Victorii. Wiedziała o tym, że jej córka preferuje kobiety, jednak na jej prośbę nikomu o tym nie mówiła, nawet mężowi.

Markus – ojciec Victorii.

Rodzina Perssonów – Jonas oraz Marta stworzyli szkółkę jeździecką we Fjällbace. Na jej potrzeby zaadoptowali starą stodołę dla krów, która kiedyś była częścią gospodarstwa rodziców Jonasa przez co mieszkają od siebie oddaleni o zaledwie kilkadziesiąt metrów.

Jonas – weterynarz, gdy był młodszy to jego ojciec zmuszał go do obserwowania oraz nagrywania jak ten znęca się nad kobietami.

Marta – żona Jonasa, prowadzi szkółkę jeździecką i uczy młode dziewczyny jazdy konną. Jest oschła w kontaktach ze swoimi uczennicami, często się jej boją. Podobnie zachowuje się wobec swojej córki. Marta skrywa wiele tajemnic, jedną z nich jest to, że w przeszłości nazywała się Tess i w rodzinie zastępczej mieszkała razem z Louise. Podobnie jak ona jest psychopatką. Zadawanie cierpienia innym i strach przed nią sprawia jej radość. Po śmierci Louise postanawia przybrać jej tożsamość i podróżuje w raz z cyrkiem Gigantus. Gdy poznaje Jonasa zostaje Martą. Zafascynował ją od pierwszego kontaktu i to skłonił do znęcania się oraz zabójstw dziewczyn.

Molly – córka Jonasa i Marty. Zdaniem matki jest rozpieszczona i Jonas pozwala jej na zbyt wiele. Jak się okazuje jej biologicznym ojcem jest Einar.

Einar – ojciec Jonasa. Wskutek zaniedbanej cukrzycy musiał mieć amputowane nogi ale jego głos pozostał mocny oraz srogi jak dawniej. Zmuszał nim swoją żonę do posłuszeństwa tak jak kiedyś pięściami. Gardzi nią. W przeszłości zajmował się sprowadzaniem starych samochodów, ich odnawianiem, a następnie sprzedawanie za wyższą cenę. Powodowało to, że często podróżował w poszukiwaniu nowych aut. Dopóki był sprawny porywał oraz znęcał się na kobietami. Jednak wybierał takie, które nikogo nie interesowały po zaginięciu, dzięki czemu nigdy nie został złapany. Swoją chorą fascynacją zaraża syna. W przeszłości również dopuścił się gwałtu na Marcie, w wyniku, którego urodziła się Molly. Gdy tylko dowiedział się o tym Jonas to postanowił zabić ojca wstrzykując mu śmiertelną dawkę jednego z leków.

Helga – matka Jonasa. Zajmuje się domem. Domyśla się co jej mąż robił w przeszłości oraz co obecnie jej syn robi. Jednak pomimo tego postanawia go chronić nawet za cenę swojej wolności oraz życia Marty i Molly.

Tyra Hansson – najbliższa przyjaciółka Victorii. Poznały się pierwszego dnia przedszkola i do tego czasu były nierozłączne. Tyra zauważyła przemianę swojej przyjaciółki w okresie, na krótko przed porwaniem, jednak nie potrafiła wytłumaczyć skąd się ona wzięła.

Ulla – psycholog więzienny.

Pogromca lwów – Recenzja

Jest styczeń. Fjällbacka tonie pod grubą warstwą śniegu. Zdezorientowana nastoletnia dziewczyna biegnie po lesie. Jest ciężko ranna, potyka się, jej oczy przypominają dwie czarne dziury na bladej twarzy. Jej wędrówka kończy się gdy dociera do drogi, tam wpada pod rozpędzony samochód, obrażenia są tak rozległe, że nie udaje jej się uratować. Läckberg powraca i po raz kolejny używa tej samej, śmiercionośnej mieszanki: makabrycznego okrucieństwa, znajomych postaci i niesamowitych zwrotów akcji. Pogromca lwów to tom 9 z serii o Fjällbace, opowiada historię, która zrodziła się w najgłębszej ciemności.


Ericka Falck jest w trakcie pisania nowej książki inspirowanej, rodzinną tragedią sprzed wielu lat, która zakończyła się śmiercią mężczyzny. Mężczyzna ten przybył do Fjällbacki wraz z cyrkiem z Polski. Nowy fascynujący świat, który zadziwia i sprawia, że marzenia mogą się spełnić tym razem jest tłem dla makabrycznych wydarzeń. Ericka nie wierzy, że zbrodni na Pogromcy lwów mogła się dopuścić jego żona, która przyznała się do tego i od wielu lat odsiaduje wyrok. Szuka nowych poszlak i faktów, które mogą dać nowe światło na wydarzenia z 1983 roku. Co ukrywa kobieta?

W tym samym czasie Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanum otrzymują zgłoszenie o wypadku, do którego doszło na jednej z dróg prowadzącej do miasta. Gdy przybywają na miejsce ofiara jest już zidentyfikowana, to Victoria, która zaginęła w drodze do domu ze szkółki jeździeckiej przed czterema miesiącami. Na jej ciele poza śladami wypadku znajdują się też liczne okaleczenia, które musiały powstać przed tym zdarzeniem. Dziewczynka nie ma oczu oraz języka, a niedługo później okażę się, że również jej uszy zostały przekłute. Kto mógł dopuścić się tak niewyobrażalnego okrucieństwa? Policja zdaje sobie sprawę, że nastoletnia Victoria być może nie jest jedyną ofiarą tego szaleńca.

Pogromca lwów to dziewiąta książka napisana przez Camillę Läckberg, w której głównymi bohaterami są Ericka Falck i Patrik Hedström. Ci którzy śledzą tę serię od początku szybko rozpoznają styl i dość prostą strukturę powieści. Wszystko opiera się na poczuciu tajemnicy, poufności, leniwie rozwijająca się akcja, która w pewnym momencie przyśpiesza i stara się dać czytelnikowi jak najwięcej odpowiedzi. Autorka tym razem przedstawia bardzo brutalną historię z gorzkim zakończeniem i przesłaniem, a wszystko dzięki m.in. ostrej narracji, charakterystycznej dla skandynawskich thrillerów.

Wydawca reklamuje tę książkę hasłem, że jest to najbardziej ambitna część serii i wyjątkowo trzeba tutaj się zgodzić z tym hasłem reklamowym. Pomimo tego, że formuła jest ta sama, dla niektórych może wydawać się nudna przez prowadzenie niepotrzebnych wątków obyczajowych, to Camilla uczy się i udoskonala swoje historie.

x