Syrenka (Saga o Fjällbace #6) – Camilla Läckberg

Ocena:
7.8/10
syrenka - okladka

Dane szczegółowe

  • Autor: Camilla Läckberg
  • Cykl: Saga o Fjällbace
  • Tytuł oryginalny: szw. Sjöjungfrun
  • Rok wydania w Polsce: 2011
  • Rok wydania w oryginale: 2008
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
  • Tłumaczenie: Inga Sawicka
  • Liczba stron: 488
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Syrenka

W Fjällbace bez śladu ginie mężczyzna – Magnus Kjellner. Pomimo intensywnego śledztwa prowadzonego przez Patrika Hedströma i jego kolegów z komisariatu w Tanumshede, nie udaje się nawet ustalić czy zaginiony jeszcze żyje. Kilka miesięcy później wszystko staje się jasne. Przykładny ojciec rodziny, który nie miał wrogów zostaje znaleziony martwy, w jeziorze skutym lodem. Dodatkowo jeden z jego najbliższych przyjaciół – pisarz Christian Thydell – otrzymuje anonimowe listy z pogróżkami. Wschodząca gwiazda literatury, autor „Syrenki” prosi o pomoc Erikę Falck, która pokazuje listy Patrikowi Hedströmowi. Ten szybko orientuje się w jak wielkim niebezpieczeństwie jest pisarz, i że sprawa morderstwa Magnusa Kjellnera ma związek z groźbami. Gdy znalezione zostają kolejne zwłoki, policja wpada na trop. Po raz kolejny, aby rozwikłać tajemnicę będziemy musieli się wybrać w przeszłość…

Kolejna część wyjątkowo popularnej serii o Fjällbace. Wydana w 2008 roku w Szwecji od razu stała się najchętniej czytaną powieścią kryminalną.

źródło opisu: własny
źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/

Syrenka – Zakończenie

Kto zabił Magnusa Kjellnera i dlaczego? – zwłoki Kjellnera zostały wyłowione z rzeki trzy miesiące od jego zaginięcia. Na jego ciele były widoczne liczne rany cięte, które świadczył o tym, że jego śmierć nie była przypadkowa. Kolejnym dowodem wskazującym na zabójstwo, było znalezienie podczas sekcji zwłok łusek ryby w ranach, co świadczyło o tym, ze morderca mógł używać noża rybackiego do ich zadania. Jego mordercą okazał się Christian Thydell. Cierpiał on na chorobę psychiczną, której jednym z objawów była podwójna osobowość. Thydell chcąc zemścić się za to co spotkało Alice w młodości zabił Magnusa, a następnie próbował zamordować inne osoby, które były obecne przy tragicznym wydarzeniu z przeszłości (zostało ono opisane poniżej).

Jaką tajemnicę skrywał Christian? – w wieku trzech lat, Christianowi zmarła matka, która chorowała na shozofrenie. Przez tydzień znajdował się w jednym mieszkaniu z jej zwłokami nie mogąc zrozumieć co się z nią stało. Dopiero zapach rozkładających się zwłok zaalarmował sąsiadów, którzy znaleźli go wycieńczonego. Po tych wydarzeniach trafił do rodziny Ragnara i Iréne, którzy mieli go adoptować. Przeciągające się formalności oraz przyjście na świat Alice, spowodowały, że ostatecznie nie został on adoptowany, a jedynie zamieszkał z nimi. Jednak od przyjścia na świat Alice, wszystko się dla niego zmieniło. Iréne, która do tej pory uważała go za największy skarb, przestała się nim interesować oraz była oschła w stosunku do niego. Cała swoją miłość skierowała ku swojej córce. Christian, który był zazdrosny i obwiniał Alice za brak zainteresowania ze strony XXX pewnego wieczoru próbował utopić ją podczas kąpieli. Dziewczynka przestała oddychać, jednak w ostatniej chwili uratował ją ojciec. Brak tlenu spowodował nieodwracalne uszkodzenie mózgu. Wraz z kolejnymi latami Alice polubiła Christiana, a i ona jemu coraz mniej przeszkadzała m.in. przez to, że przez swoją niepełnosprawność intelektualną była spokojniejsza. Jednak gdy Christian miał 18 lat doszło do tragicznego wydarzenia, które pozostawiło na nim piętno. Podczas jednej z imprez pijany Erik, Magnus oraz Kenneth zgwałcili Alice na jego oczach i to właśnie na niego padły podejrzenia rodziców dziewczyny. Spowodowało to, że w wieku 18 lat musiał się wyprowadzić z domu i nigdy nie miał już kontaktu z Ragnarem i YYY. Kilka lat później poznał kobietę, w której się zakochał, była to Maria Sjöström. Jednego jego szczęśliwy związek z nią przerwała jej morderstwo. Od tego momentu Christian miał silne poczucie winy za to co zrobił w przeszłości. Było ono tak silne, że stał się on obiektem nienawiści wobec samego siebie. Rozdzielił się na dwie osoby: Christiana, który próbował zapomnieć i żyć normalnym życiem, i Syrenkę albo Alice, która nienawidziła Christiana i pomagała mu dźwigać poczucie winy.

Od kogo i dlaczego Christian Thydell (oraz Erik i Kenneth) otrzymują pogróżki? – Christian sam wysyłał pogróżki do siebie oraz jego znajomych. Choroba psychiczna, na którą cierpiał (schizofrenia oraz dysocjacyjne zaburzenie osobowości) powodowała, że nie miał świadomości tego, że on jest autorem tych listów.

Kto włamał się do mieszkania Christiana i pomalował ścianę w pokoju dziecięcym oraz kto próbował zabić Kennetha? – był to Christian, który z powodu choroby psychicznej nie był wstanie kontrolować swojego zachowania.

Kim jest chłopak, którego historię poznajemy na początku każdego rozdziału? – młodym chłopakiem, którego historię poznajemy jest oczywiście Christian Thydell.

Kto zabił Marię Sjöström i jej dziecko gdy Christian mieszkał w Göteborgu? – zabójczynią okazała się Alice, która najpierw utopiła w wannie dziecko Marii, a następnie ją samą. Zrobiła to ponieważ uważała, że przez nie straciła Christiana. Policja nigdy nie wykryła sprawcy tego podwójnego morderstwa.

Do kogo należy niebieska sukienka? – należała ona do miłości Christiana, czyli do Marii Sjöström.

Jak zginął Christian – Christian, który cierpiał na zaburzenia psychiczne popełnił samobójstwo, a “zmusił” go do tego jego wewnętrzny głos, którym była Syrenka. Uważał, że tylko dzięki temu będzie mógł uratować swoje dzieci i miał rację…

Kim jest tytułowa Syrenka? – Syrenka to nie tylko tytuł książki, którą napisał Christian. Tak również była określana Alice przez swoją matkę, a to dzięki temu, że bardzo dobrze pływała. Syrenka to również druga osobowość Christiana, która nie daje mu zapomnieć o przeszłości.

Kto odwiedza żonę Kennetha tuż przed jej śmiercią? – jest to Christian, a raczej jego druga osobowość czyli Syrenka. W przebraniu kobiety odwiedza ją i wyjawia straszną prawdę o jej mężu, który ok. 20 lat wcześniej zgwałcił Alice.

Jakie obrażenia odniosła Erika oraz Anna w wypadku samochodowym? – na ostatnich stronach książki samochód, który prowadzi Erika Falck zderza się z autem Louise. Dopiero w kolejnej części poznajemy więcej szczegółów na temat tego zdarzenia. W wyniku niego Anna straciła swoje dziecko i przez kilka miesięcy znajdowała się w szpitalu, natomiast Erika wyszła z wypadku bez większych obrażeń. Jednak wypadek spowodował, że musiała wcześniej urodzić swoje bliźnięta, które przez to musiały dłużej przebywać w szpitalu. Poza tym nic im nie dolegało.

Syrenka – Bohaterowie

Erika Falck – żona Patrika, bliska przyjaciółka Christiana, m.in. dzięki temu zdobywa informację, których nie mogła uzyskać policja. Jest po raz drugi w ciąży, spodziewa się bliźniaków. Pod koniec książki, samochód, którym kierowała Erika ma wypadek. Jednak na ile jest on poważny dowiadujemy się w kolejnej części Sagi o Fjällbace.

Patrik Hedström – policjant, głównodowodzący śledztwem w sprawie zaginięcia oraz zabójstwa Christiana. W ostatnim rozdziale dowiadujemy się, że miał zawał serca i trafił do szpitala.

Magnus Kjellner – to on zaginął trzeciego listopada i słuch po nim zaginął. Po trzech miesiącach od tej daty, został znaleziony martwy w skutej lodzie rzece. Jest bliskim znajomym Christiana, znają się z nim jeszcze z czasów licealnych. W młodości brał udział w gwałcie na Alice, jednak z powodu swojego upojenia alkoholowego nie był tego świadomy.

Cia Kjellner – żona zaginionego Magnusa, ma z nim dwójkę dzieci, Ludviga i Elin.

Christian Thydell – pisarz, pracuje w bibliotece. Od półtora roku dostaje pogróżki (jak się później okazuje, on sam jest ich autorem). Jego przeszłość, dokładniej opisałem w podpunkcie “Jaką tajemnicę skrywał Christian?”.

Sann – żona Christiana dziesięć lat od niego młodsza. Nic nie wie o przeszłości swojego męża, nie zauważa również jego problemów psychicznych.

Alice Lissander – córka Ragnara i Iréne. Przez swoje problemy nie jest wstanie samodzielnie o siebie zadbać (więcej szczegółów o problemach Alice w podpunkcie “Jaką tajemnicę skrywał Christian?”.

Erik Lind – bogaty właściciel firmy budowlanej. Jest znajomym Christiana od czasów liceum, jednak początkowo znęcał się nad nim. To właśnie Erik rozpoczął gwałt na Alice, a następnie zmusił do niego Kennetha i Magnusa. Gdy dowiaduje się, że jego kochanka Cecilia jest w ciąży, postanawia od niej oraz rodziny uciec.

Louise Lind – żona Erika, ma problemy z alkoholem. Jest świadoma tego, że była wielokrotnie zdradzana przez męża jednak poziom życia, który dzięki niemu ma, nie pozwala jej odejść. Gdy dowiaduje się, że Cecilia jest z nim w ciąży postanawia się zemścić na Eriku.

Kenneth Bengtsson – jeden z czwórki przyjaciół. Prowadzi firmę razem z Erikiem, chociaż jest on przez niego nietraktowany z szacunkiem. Jego żona umiera na raka, chwilę przed jej śmiercią odwiedza ją tajemniczy gość, który wyjawia jej prawdę o gwałcie, którego dopuścił się Kenneth na Alice w młodości. Jest to szok dla żony, która chwilę później umiera. Kenneth nie może sobie darować, że przez tyle lat ukrywał prawdę przed żoną, która i tak wyszła na jaw. Tajemniczym gościem, który odwiedza żonę jest Christian.

Cecilia Jansdotter – fryzjerka, która ma romans z Erikiem i jest z nim w ciąży.

x