Książki z Huldą Hermannsdóttir to dość nietypowa seria. Składająca się z trzech tomów historia posiada zaskakujące konstrukcje - w kolejnych częściach czas cofa się o dekadę. W pierwszym tomie trylogii - Ciemność - poznajemy główną bohaterkę, która zbliża się do 65 roku życia i jest w przededniu przejścia na emeryturę. W ostatniej części to blisko 40-letnia inspektor policji kryminalnej. Odwrotny porządek chronologiczny dodaje serii urzekającego dynamizmu który powoduje, że książki te są czymś wyjątkowym.

Trylogia Ragnara Jónassona to po mistrzowsku stworzona historia. To co wyróżnia ten islandzki kryminał to klimat, równie mroźny jak islandzka zima ale równocześnie elegancki niczym powieści kryminalne Złotego Wieku.

Komisarz Hulda - kolejność

Każda książka posiada własny, zamknięty wątek kryminalny, jednak nie bez przyczyny autor wybrał taką kolejność opowiedzenia historii. Każda cześć ujawnia istotne informacje o życiu prywatnym Huldy, które dopełnią jej obraz tego, kim jest i co ją motywuje - a ujawnione informacje o życiu osobistym jeszcze bardziej przyciągną ją do czytelników.

ciemnosc - Ragnar Jonasson - okladka

Ciemność

Autor: Ragnar Jónasson

Cykl: Komisarz Hulda (Tom 1)

Ocena:
7.4/10

Opis: Ciało młodej Rosjanki ubiegającej się o azyl na Islandii, zostaje wyrzucone przez może na brzeg. Po pobieżnym śledztwie, śmierć zostaje uznana za samobójstwo, a sprawa po cichu zamknięta. Blisko pół roku później, komisarz Hulda zostaje zmuszona do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jednak zanim na nią przejdzie, będzie chciała rozwiązać śmierć młodej kobiety.

wyspa - Ragnar Jonasson - okladka

Wyspa

Autor: Ragnar Jónasson

Cykl: Komisarz Hulda (Tom 2)

Ocena:
7.5/10

Opis: Niewielka grupa znajomych wyjeźdza na weekend do satrego domku myśliwskiego na osamotnionej wyspie Elliðaey. Podczas pobytu jedna z kobiet spada ze skarpy i ginie na miejscu. Trójka jej przyjaciół twierdzi, że był to nieszczęśliwy wypadek. Ale czy fasktycznie tak było?

mgla - Ragnar Jonasson - okladka

Mgła

Autor: Ragnar Jónasson

Cykl: Komisarz Hulda (Tom 3)

Ocena:
7.7/10

Opis: W przeddzień świąt Bożego Narodzenia, gdy za oknem rozszalała się burza śnieżna, Erla i Einar słyszą pukanie do drzwi. Niespodziewanym gościem okazuje się Leó, mężczyzna, który jak twierdzi, zgubił się podczas polowania. Jednak Erla nie potrafi uwierzyć, że przypadkowo natknął się na ich farmę. Pomimo jej protestów, Einar postanawia ugościć mężczyznę.