Mgła (Komisarz Hulda #3) – Ragnar Jónasson

Ocena:
7.7/10
mgla - Ragnar Jonasson - okladka

Dane szczegółowe

  • Autor: Ragnar Jónasson
  • Cykl: Komisarz Hulda
  • Tytuł oryginalny: isl. Myrknætti
  • Rok wydania w Polsce: 2020
  • Rok wydania w oryginale: 2011
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Amber
  • Tłumaczenie: Ratajczyk Ewa
  • Liczba stron: 320
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Mgła – Opis książki

Rok 1987. W samotnym gospodarstwie na wschodzie Islandii, Einar i jego żona Erla szykują się do świąt Bożego Narodzenia. Szalejąca zamieć, nieprzejezdna droga i ciągłe braki prądu nie przeszkadzają im w przygotowaniu świątecznej wieczerzy i ugoszczeniu ich córki Anny. Gwałtowne pukanie do drzwi burzy ich spokój. Niespodziewanym gościem okazuje się mężczyzna imieniem Leó. Wędrowiec, który jak twierdzi zgubił się podczas polowania na padwy. Wyczerpany i zmarznięty mężczyzna zostaje ugoszczony przez Einara. Tymczasem Erla od początku podejrzewa gościa o kłamstwo i chce się go jak najszybciej pozbyć.

Tymczasem dla Huldy Hermannsdóttir, z wydziału kryminalnego policji w Reykjaviku, szykują się wyjątkowo nieudane święta. Nie dość, że spędzi je w pracy to w domu nie potrafi znaleźć sposobu aby dotrzeć do swojej trzynastoletniej córki, która z każdym dniem coraz bardziej oddala się od niej.

Trzecia część cyklu Ragnara Jónassona z Huldą Hermannsdóttir. Tym razem czytelnicy przenoszą się do 1987 roku.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Mgła – Zakończenie

Kim był mężczyzna, który pojawił się w domu Einara i Erli? – Mężczyzna, który zjawia się przed świętami Bożego Narodzenia to Haukur Leó, ojciec Unnur, dziewczyny która zaginęła kilka miesięcy wcześniej. I właśnie poszukiwania córki spowodowały, że Haukur Leó znalazł się na wschodzie Islandii.

Co stało się z Unnur? – Po ucieczce z domu, dziewczyna znalazła ogłoszenie, w którym małżeństwo szukało młodych ludzi do pracy za nocleg i wyżywienie. Po dotarciu na miejsce, na farmie znajdowała się jedynie kobieta, jej mąż w tym czasie przebywał w Rejakiwku. Już po kilku dniach Erla zaczęła traktować przybyłą dziewczynę jak swoją zmarłą córkę Annę. Kolejnym jej krokiem było uwięzienie Unnur, która chciała uciec. Ostatecznie młoda dziewczyna została zamordowana przez Erle, a jej ciało zostało zakopane tuż za domem. Einar o niczym nigdy się nie dowiedział, nie wiedział nawet, że podczas jego nieobecności na farmie pojawił się gość.

Skąd Leó wie, że jego córka może przebywać u Einara i Erli? – Mężczyzna otrzymał list od swojej córki, która wyjaśniła w nim co się z nią dzieje i gdzie przebywa. List został wysłany przez Einara, kilka miesięcy po śmierci Unnur. Mężczyzna nie wiedział o śmierci dziewczyny, dlatego gotowy do wysłania list, nie wzbudził jego podejrzeń.

Co stało się z Haukurem Leó – Po zabiciu Einara oraz Erli próbował odnaleźć ciało swojej córki. Następnie chciał wrócić do swojej żony w Rejakviku, jednak podczas próby dotarcia do swojego samochodu zabłądził w śnieżycy i zmarł.

Jak zginęła Anna? – Śmierć córki Erli i Einara była nieszczęśliwym wypadkiem. Dziewczyna schodziła do piwnicy, poślizgnęła się na lodzie, przewróciła się i uderzyła głową w betonowy stopień. Rodzice nie widzieli wypadku, ale Erla znalazła ją wkrótce po tym, jak Anna upadła. Była nieprzytomna, ale jeszcze żyła.

Jak śmierć córki wpłynęła na Erlę? – Kobieta nie mogła pogodzić się ze stratą córki, zachowywała się jakby ciągle żyła. M.in. stąd jej zachowanie wobec Unnur.

Dlaczego Dimma, córka Huldy, popełniła samobójstwo? – Dziewczyna była molestowana seksualnie przez swojego ojca i to było główną przyczyną jej samobójstwa. Nieco szerzej o tym wątku zostało wspomniane w pierwszej części trylogii Ragnar Jónasson “Ciemność“.

Mgła – Bohaterowie

Hulda Hermannsdóttir – Będąca tuż przed czterdziestką policjantka z wydziału kryminalnego w Reykjavíku.

Snorri – Szef Huldy, traktował ją z cierpliwością i wyrozumiałością.

Erla – Razem ze swoim mężem Einarem mieszkali na farmie na odludziu. Wolny czas spędzała na czytaniu książek.

Einar – Dźwigał na barkach ciężkie jarzmo przodków, z tego powodu nie potrafił opuścić swojej farmy.

Haukur – Ojciec zaginionej Unnur. Z zawodu był prawnikiem.

Anna – Córka Erli i Einara.

Unnur – Po skończeniu szkoły średniej postanowiła zrobić roczną przerwę od dalszej edukacji. Pozwoliła żeby prowadził ją przypadek.

Dimma – Trzynastoletnia córka Huldy oraz Jóna. W ostatnim czasie zaniedbywała szkolne koleżanki, a wieczory spędzała samotnie w domu, zamknięta w swoim pokoju.

Mgła – Ciekawostki

Hangikjöt – tradycyjne islandzkie danie, podawane w czasie świąt bożego narodzenia. To wędzone mięso baranie (rzadziej jagnięcie lub końskie) jest gotowane i podawane na ciepło lub zimno. Podawane z ziemniakami, groszkiem oraz sosem beszamelowym.

x