Ciemność (Komisarz Hulda #1) – Ragnar Jónasson

Ocena:
7.4/10
ciemnosc - Ragnar Jonasson - okladka

Dane szczegółowe

  • Autor: Ragnar Jónasson
  • Cykl: Komisarz Hulda
  • Tytuł oryginalny: isl. Dimma
  • Rok wydania w Polsce: 2018
  • Rok wydania w oryginale: 2015
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Amber
  • Tłumaczenie: Jankowski Andrzej
  • Liczba stron: 304
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Ciemność

Komisarz policji w Reykjaviku, Hulda Hermannsdóttir, zostaje zmuszona przez swojego przełożonego, do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Jednak zanim to nastąpi, może dokończyć jedną sprawę, która do tej pory nie została rozwiązana. Dobiegająca do sześćdziesięcio piątego roku życia kobieta, postanawia wyjaśnić śmierć Rosjanki, której ciało przed rokiem morze wyrzuciło na brzeg. Wkrótce policjantka odkryje, że kilka tygodni przed zaginięciem Eleny, zniknęła inna Rosjanka, która ubiegała się o azyl na Islandii. Wszystko wskazuje, że śledztwo sprzed roku zostało spartaczone. Hulda postanawia odnaleźć mordercę nawet jeżeli by to miało oznaczać narażenie własnego życia na niebezpieczeństwo.

Ciemność to pierwsza część trylogii, w której główną bohaterką jest komisarz Hulda Hermannsdóttir. Islandzki kryminał jednego z najbardziej ekscytujących autorów ostatnich lat – Ragnara Jónassona. Poza historią kryminalną możemy bliżej przejrzeć się tragicznym losom głównej bohaterki, która straciła swoją córkę i męża.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Ciemność – Zakończenie

Co stało się z Eleną? – Rosjanka zaniepokojona nagłym zniknięciem swojej koleżanki z hostelu, skontaktowała się z Bjarturem. Ten przyznał, że Katja kontaktowała się z nimi i poprosiła go aby znalazł dla niej miejsc, w którym mogłaby się ukryć. Przy pomocy szantażu, Elena zmusiła Bjartura aby ten zawiózł ją do miejsca, w którym przebywa jej koleżanka. Gdy dotarli na miejsce, Elene zorientowała się, że z Katją stało się coś złego, a Bjartur ją okłamał. Było już jednak za późno, Rosjanka została zamordowana przez swojego tłumacza, a jej ciało wrzucone do morza.

Co stało się z Katją? – Kobieta zaginęła kilka tygodni przed znalezieniem ciała Eleny. Sprawa ta jednak nikogo nie zainteresowała, nie toczyło się w tej sprawie żadne śledztwo. Katja, która miała dobry kontakt ze swoim tłumaczem, została przez niego zaproszona na wycieczkę. Pomimo wielu trudności (trudne warunki atmosferyczne oraz noc) parze udało się dotrzeć do domku. Tam w nocy, mężczyzna próbował zgwałcić Rosjankę. Kobiecie udało się wyswobodzić jednak po chwili zamordował ją, a ciało ukrył pod lodowce przez co nikt go nie odnalazł.

Dlaczego córka Huldy, Dimma, popełniła samobójstwo? – Trzynastolatka popełniła samobójstwo ponieważ od co najmniej dziesiątego roku życia była molestowana przez swojego ojca.

Jak zginął mąż Huldy, Jón? – Hulda, po śmierci córki, odkryła bolesną prawdę, o tym że jej mąż molestował ich córkę. Kilka lat po jej śmieci, wiedząc, że ma on problemy z sercem, podmieniła jego lekarstwo. W wyniku tego, oraz kłótni z Huldą, dostał zawału serca. Sprawa nigdy nie budziła niczyich wątpliwości, uznano, że Jón zmarł z przyczyn naturalnych.

Jakie jest zakończenie książki Ciemność?Hulda Hermannsdóttir, która wpadła na trop mordercy Eleny oraz Katji, pojechała razem z Bjartur do domku, w którym miały być przetrzymywane kobiety. Gdy jednak tam dotarli, Bjartur zaatakował policjantkę i przyznał się, że to on jest odpowiedzialny za śmierć Rosjanek. Hulda została zakopana przez niego żywcem, a jej ciała nie odnaleziono. Nikt nigdy nie dowiedział się kto jest mordercą kobiet

Ciemność – Bohaterowie

Hulda Hermannsdóttir – Zbliżająca się do sześćdziesiątego piątego roku życia komisarz policji. Zazwyczaj mówiła nieco pospiesznie, przyjaznym i optymistycznym tonem. Był on częścią jej pozytywnego wizerunku zawodowego, nawet wtedy gdy zajmowała się trudnymi sprawami. Odkąd straciła męża, była singielką. W pracy nie czuła wsparcia młodszych kolegów.

Magnús – Czterdziestoletni przełożony Huldy. Szybko wspinał się po drabinie policyjnych awansów. Był wysoki, wyglądał zdrowo, chociaż niezwykle chudo jak na mężczyznę w jego wieku.

Elena – Młoda kobieta z Rosji, która chciała uzyskać azyl na Islandii.

Dóra – Kierowniczka hostelu, w którym na okres ubiegania się o azyl, mieszkała Elena.

Albert Albertsson – Prawnik, który zajmuje się sprawą uzyskania azylu w Islandii przez Elenę.

Baldur Albertsson – Bezrobotny brat Albertas, który często wyręcza go w prostych zadaniach.

Bjartur – Tłumacz języka rosyjskiego, który pomagał Elenie.

Áki – Przedsiębiorca, zajmuje się handlem hurtowym.

Pétura – Siedemdziesięcioletni przyjaciel Huldy, którego poznała podczas pieszych wędrówek. Z zawodu lekarz, obecnie był na emeryturze.

Alexander – Policjant, który prowadził pierwsze śledztwo mające wyjaśnić śmierć Eleny. Hulda ma wiele zastrzeżeń do jego pracy.

Thrándur – Funkcjonariusz policji. Skarbnica wiedzy jeżeli chodzi o przemyt ludzi.

Ciemność – Ciekawostki

Flekkuvík – Zatoka znajdująca się w południowo zachodniej części Islandii, oddalona ok. 30 minut jazdy samochodem od Reykjaviku. To właśnie tam odnaleziono ciało Katji.

Álftanes – Niewielka miejscowość położona na półwyspie o tej samej nazwie. To tam wychowała się Hulda.

x