Ragnar Jónasson

Ragnar Jónasson

Dane personalne

  • Data urodzenia: 1976
  • Miejsce urodzenia: Reykjavik (Islandia)
  • Język: Islandzki
Social:

Biografia

Ragnar Jonasson jest wielokrotnie nagradzanym autorem bestsellerowej serii “Mroczna wyspa lodu”. Sprzedał 1 000 000 książek na całym świecie, w tym ponad 500 000 w samej Francji w ciągu zaledwie trzech lat. Książki Ragnara zostały wydane w 30 krajach, w 22 językach. “Milczenie lodu” zostało uznane za jedne ze 100 najlepszych kryminałów wszech czasów przez renomowane, brytyjskie wydawnictwo Blackwell, a The Times wybrał “Ciemność ” jako jedną ze 100 najlepszych powieści kryminalnych i thrillerów po 1945 roku.

Debiut Ragnara, “Milczenie lodu”, zajął pierwsze miejsce, na liście najchętniej kupowanych książek Amazon Kindle w Wielkiej Brytanii. Było to o tyle zaskakujące, że książka ukazała się w niewielkim nakładzie, bez większej akcji promocyjnej. Ten islandzki autor jest szczególnie popularny we Francji, gdzie praktycznie każda jego książka, po premierze, znajduje się na liście najchętniej kupowanych.

Ragnar Jónasson jest również laureatem wielu wyróżnień literackich. “Milczenie lodu” zostało wybrane przez The Independent najlepszą powieścią kryminalną 2015 roku. Jest on również współzałożycielem międzynarodowego festiwalu kryminalnego w Reykjaviku “Iceland Noir

Drugą serią autora, która przysporzyła mu wielu fanów jest cykl z Komisarz Huldą. Znakiem rozpoznawczym tej trylogii jest jej konstrukcja. W kolejnych tomie, czas cofa się o dekadę.

Od 17 roku życia, Ragnar przetłumaczył 14 powieści Agathy Christie na islandzki. Mieszka w Reykjaviku gdzie pracuje jako bankier inwestycyjny oraz jest wykładowcą prawa na uniwersytecie.

Polskim wydawcą Ragnara Jónassona jest Wydawnictwo Amber.

 

x