Wyspa (Komisarz Hulda #2) – Ragnar Jónasson

Ocena:
7.5/10
wyspa - Ragnar Jonasson - okladka

Dane szczegółowe

  • Autor: Ragnar Jónasson
  • Cykl: Komisarz Hulda
  • Tytuł oryginalny: isl. Drungi
  • Rok wydania w Polsce: 2019
  • Rok wydania w oryginale: 2016
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Amber
  • Tłumaczenie: Antoni Kulawik
  • Liczba stron: 320
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Wyspa

Hulda Hermannsdóttir zostaje wysłana na odizolowaną od świata wyspę Elliðaey aby zbadać śmierć młodej dziewczyn. Kobieta spadła ze stromej skarpy i zginęła na miejscu. Trójka jej przyjaciół, z którymi spędzała czas na wyspie, twierdzi, że był to nieszczęśliwy wypadek. Ale czy na pewno? Kluczem do rozwiązania tej sprawy okaże się zabójstwo sprzed dziesięciu lat.

Wyspa Ragnara Jónassona to druga część trylogii z Huldą. Książka w doskonały sposób odzwierciedla islandzki klimat i przypomina, że gdziekolwiek jesteś, Twoja przeszłość podróżuje razem z tobą.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Wyspa – Zakończenie

Czy śmierć Klary była wypadkiem? – Ciało dziewczyny zostało znalezione na dole urwiska. Trójka jej przyjaciół zaprzecza, aby którekolwiek z nich przyczyniło się do upadku. Twierdzą, że był to wypadek spowodowany wypiciem zbyt dużej ilości alkoholu. Śledztwo prowadzone przez inspektor Huldę Hermannsdóttir ujawnia jednak, że za śmierć Klary przyczynił się Dagur Veturlidason. Dziewczyna podczas spaceru przyznała się, że to ona jest odpowiedzialna za zbrodnie sprzed dziesięciu lat, w wyniku, której ojciec Dagura został aresztowany, a następnie w celi popełnił samobójstwo. Gdy chłopak dowiedział się o tym, zaczął dusić Klarę, a następnie zepchnął ją ze skarpy.

Czy Dagsson zamordował własną córkę Katlę? – Nie, Katlę zabiła jej przyjaciółka Klara. Zrobiła to z zazdrości. Kilka dni wcześniej Benedikt postanowił od niej odejść i związać się właśnie z Katlą.

Czy Hulda odnalazła swojego ojca? – Jedynym z pobocznych wątków „Wyspy” jest próba odnalezienia przez Huldę swojego ojca, którego nigdy poznała. Jej jedynym tropem jest jego imię, lata, w których stacjonował na Islandii oraz stan, z którego pochodził. W tym celu wyjeźdza do Gerogi. Tam spotyka jednego z dwóch mężczyzn, który jak uważa, może nim być. Mężczyzna jednak temu zaprzecza i twierdzi, że nigdy nie spotkał matki Huldy. Mimo to spotkanie nie jest całkowitą porażką. Hulda Hermannsdóttir dowiaduje się, że drugi mężczyzna, który prawdopodobnie był jej ojcem, od kilku lat już nie żyje. Okazuje się, że mężczyzna, którego spotkała tak naprawdę był jej ojcem, a zdjęcie, które jej przesłał było jego zdjęciem z czasów, gdy jako żołnierz przebywał na Islandii. Hulda nigdy się o tym nie dowie i będzie żyć w przeświadczeniu, że jej ojciec zmarł zanim miała okazję go spotkać.

Co ma na myśli mała dziewczynka, gdy mówi, że dwie babysiterki się nią opiekowały? – Prolog książki Ragnara Jónassona to krótka historia z 1987 roku, gdy młoda dziewczyna przychodzi opiekować się kilkuletnim dzieckiem pod nieobecność rodziców. Po jej wyjściu dziewczynka mówi rodzicom, że tak naprawdę zajmowały się nią dwie dziewczyny. Zdziwieni rodzice podejrzewają, że odwiedziła ich koleżanka opiekunki. Tak naprawdę babysiterką była Klara, a zdarzenie to ma miejsce po śmierci Katly. Klara bardzo to przeżyła, tak bardzo, że jej zachowania zaczęło być patologiczne. Zaczęła udawać, że jest swoją przyjaciółką.

Wyspa – Bohaterowie

Hulda Hermannsdóttir – Pięćdziesięcioletnia inspektor z wydziału kryminalnego. Liczyło się dla niej wzorowe wykonywanie obowiązków. Była ambitna, korciło ją, żeby być lepszą od innych, i nigdy nie uważała, że coś jest oczywiste. Z niecierpliwością wyczekiwała awansu w wydziale kryminalnym, bo wiedziała, że to otworzy przed nią nowe możliwości.

Snorri – Szef Huldy w 1987 roku. Detektyw starej szkoły, spokojny, ale stanowczy, miał awersję do nowoczesnej technologii.

Lýdur – Szef Hulduy w 1997 roku. Nie miała o nim najlepszej opinii. Był obcesowy, potrafił być wręcz grubiański, chociaż bezsprzecznie miał wyniki.

Katla – Dwudziestoletnia córka Dagssona. Była zafascynowana magicznymi symbolami oraz historiami związanymi z czarną magią. Została zamordowana w 1987 roku.

Benedikt – W przeszłości chciał poświęcić się sztuce. Wybrał jednak karierę programisty. Stworzył spółkę komputerową, która całkiem dobrze prosperowała.

Dagur Veturlidason – Miał głowę do liczb i umiejętność natychmiastowego wyciągania wniosków, a to spowodowało, że po otrzymaniu dyplomu podjął pracę w finansach.

Klara Jónsdóttir – W wieku trzydziestu lat nadal mieszkała z rodzicami bez perspektyw na przeprowadzkę w najbliższym czasie. Wszystkie próby podjęcia pracy kończyły się tak samo – odchodziła nie mogąc sobie poradzić z presją i krytyką.

Alexandra – Jako jedyna z grupy założyła rodzinę i miała dwóch małych chłopców.

Dagsson Veturlidason – Ojciec Katli I Dagura. Miał problem z nadużywaniem alkoholu.

Andrés – policjant z Ísafjörður, który znajduje ciało Katli.

Wyspa – Ciekawostki

Elliðaey– niewielka wyspa położona na południu Islandii w archipelagu Vestmannaeyjar. To właśnie na niej czwórka przyjaciół spotyka się po latach.


x