Po niezwykle udanych czterech filmach z serii “Departament Q” wyprodukowywanych przez Zentropa (studia filmowego z Dani, założonego m.in. przez Larsa von Triera), seria zostaje przeniesiona do Nordisk Film. Jej stworzeniem zajmą się reżyser Martin Zandvliet i producent Mikael Rieks – obaj nominowani do Oscara za “Pole minowe”. Scenariusz do niej przygotuje Anders August oraz debiutant – Thomas Porsager.

Pierwszą częścią, która zostanie wyprodukowana przez Nordisk Film, będzie “Marco Effekten” czyli piąty tom serii Jussi Adler-Olsena, wydany w Polsce pod tytułem “Pogrzebany“. Zdjęcia do tej produkcji rozpoczną się w styczniu 2020 roku, a jej premiera wstępnie zaplanowana jest na październik przyszłego roku. Reboot serii oznacza również zmianę pary głównych aktorów. Carla Mørckie zagra Ulrich Thomsen znany chociażby z duńskiej komedii “Małżeńskie porachunki”, a w rolę Assada wcieli się Zaki Youssef.

Przypomnijmy, że autorem Departamentu Q jest Jussi Adler-Olsen. Do tej pory w Polsce wydanych zostało sześć książek z tej serii, a ostatnia, “Wisząca dziewczyna“, swoją premierę miała całkiem niedawno bo w maju 2019 roku. “Pogrzebany” opowiada historie o nastoletnim chłopcu imieniu Marco, emigrancie których pragnie zmienić swoje życie. Jednak na drodze ku temu staje jego ortodoksyjny wuj Zola. Kiedy Marco odkrywa ciało, które jest dowodem na przestępczość działalność wuja, postanawia uciec od niego.

Zmiana studia, które zekranizuje kolejne części jest dość zaskakująca, ponieważ filmy “Departament Q” była wysoko oceniania przez widzów co nieczęsto się zdarza przy ekranizacji książek. Nordisk Film nabył prawa do nakręcenia części od piątej do dziesiątej. Obecnie wydanych w Dani jest siedem książek tej serii, a ósma będzie mieć premierę tego lata. Pierwsze cztery części wyprodukowane przez wytwórnię Zentropa odnosiły olbrzymi sukces kasowy w Danii.

źródło: screendaily.com