Nóż (Harry Hole #12) – Jo Nesbø

Ocena:
8.1/10
nóz - jo nesbo - okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jo Nesbø
  • Cykl: Harry Hole
  • Tytuł oryginalny: nor. Kniv
  • Rok wydania w Polsce: 2019
  • Rok wydania w oryginale: 2019
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Opis książkiRecenzjaStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Nóż

Harry Hole znów jest na dnie. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia został wyrzucony z domu przez swoją żonę Rakel. W pracy otrzymuje jedynie zadania na poziomie szeregowego policjanta, a do tego alkohol… Kiedy budzi się z pijackiego otępienia, nie pamięta nic co wydarzyło się poprzedniej nocy. Czy ślady krwi na jego dłoni są jedynie efektem walki z barmanem? A może zrobił coś znacznie gorszego? Podczas gdy próbuje dojść do siebie, otrzymuje wiadomość, która zmieni jego życia. Z rozciętą szyją oraz dwoma ranami w brzuchu, zostało znalezione ciało kobiety.

Jo Nesbø powraca z kolejną powieścią z Harrym Holle, równie intrygującą co mroczną. Premiera 19 czerwca 2019 roku.

źródło opisu: własne
źródło okładki: https://publicat.pl/

Nóż – Recenzja

Jakże odmiennie rozpoczyna się dwunasta część od tej poprzedniej. Harry tuż przed świętami Bożego Narodzenia zostaje wyrzucony przez swoją żonę z domu. Powrócił do picia, a w pracy dostaje zadania, które urągają jego ambicji. Upiory powróciły. Czy może być gorzej? Jo Nesbo szybko daje nam odpowiedzieć, że może.

Kiedy pewnego marcowego dnia Harry Hole budzi się z pijackiego otępienia, zauważa na swoich dłoniach krew. Czy to wyniki bójki z barmanem? Nie pamięta, nic nie pamięta z poprzedniej nocy, ani z kim był, ani co robił, ani w jaki sposób znalazł się we własnym łóżku. Podczas gdy próbuje dojść do siebie otrzymuje wiadomość, który odmieni jego życie. Kobieta, którą kochał została zamordowana. Rakel Fauke została znaleziona martwa w swoim domu z trzema ranami zadanymi nożem. Harry wie, że jedyny sposób aby pozostać na powierzchni i nie utonąć to próba wykrycia sprawcy. Pierwsze skojarzenie jest oczywiste. To osoba, która całkiem niedawno groziła jego rodzinia, a obecnie przebywa na wolności. Svein Finne, siedemdziesięciosiedmioletni dopuszczał się w przeszłości przemocy wobec kobiet, a nawet zabójstw. Pętla w okół niego się zaciska, gdy na policję zgłasza się kobieta, która oskarża go o gwałt na cmentarzu. Harry wie, że musi go zatrzymać ale czy to on na pewno jest sprawcą zabójstwa? Wyniki z laboratorium wskazują, że nie tylko Svein może być podejrzanym. Na spodniach Harry’ego została wykryta krew Rakel. Co wydarzyło się nocy, z której nic nie pamięta?

Od pierwszej części przygód Harry’ego jestem fanem twórczości Nesbø. Czytelnik jest zmuszony od pierwszych stron do skupienia całej swojej uwagi aby wychwycić wszystkie niuanse zawarte w narracji. „Nóż” Nesbo zawiera wszystkie pozytywne elementy poprzednich części. Czytając ten norweski thriller cały czas próbujemy wykryć sprawcę razem z głównym bohaterem. I również jak on, dajemy się przechytrzyć Nesbø, który co rusz próbuje na nas zastawić pułapki. Ale nie tylko o to chodzi w tych książkach. Autor doskonale sobie radzi z mrocznymi, wypełnionymi niepokojem historiami.

Warto zaznaczyć, że jest to część inna niż poprzednie. Pomimo, że konstrukcja powieści jest taka sama to jednak jest ona mocno sentymentalna. Harry często będzie powracał do spraw, które już rozwiązał. Jo Nesbø zahaczy o większość książęk z tym bohaterem. Pojawi się również wielu bohaterów dobrze nam już znanych ale nie występujących w ostatnich częściach. Również opisy wielu z nich będą pełniejsze niż ma to miejsce normalnie, a i Harry będzie snuł więcej rozważań nad swoim życiem. M.in. dlatego jeżeli nie miałeś wcześniej styczności z Harrym Hole, warto abyś przeczytał poprzednie części aby lepiej zrozumieć kontekst niektórych wydarzeń czy osób.

Nóż – Zakończenie

Kto i dlaczego zabił Rakel? – Zabójcą Rakel okazuje się przyjaciel Harry’ego, Bjørn Holm. Zrobił to ponieważ chciał odebrać mu to co dla niego najcenniejsze, czyli miłość życia. Wszystko przez to, że Katrine, jego partnerka, zdradziła go właśnie z Harrym, a owocem tej zdrady było dziecko, które on wychowywał. Katrine nigdy nie powiedziała Bjørnowi, że to nie on jest biologicznym ojcem Gerta. Sam zaczął się tego domyślać, a ostatecznym dowodem były testy genetyczne. Jednak nawet gdy Bjørn miał już stu procentową pewność, nigdy nikomu o tym nie powiedział. Został piromanem, który każdego dnia fascynował się widokiem własnego dzieła zniszczenia, zniszczenia Harry’ego Hole.

W jaki sposób Rakel została zabita? – Morderca przyszedł do Rakel o dwudziestej zero trzy, zabija ją nożem wyjętym ze stojaka w kuchni, podkręca termostat ogrzewania aby temperatura ciała nie spadła i wychodzi z domu nie zamykając drzwi na klucz. Następnie przyjeżdża do Harry’ego, który jest kompletnie pijany i faszeruje go rohypnolem. Umieszcza narzędzie zbrodni między płytami na półce, zabiera kluczyki do samochodu, wiezie Harry’ego na miejsce zbrodni i wnosi go do środka. To dlatego na nagraniu widać, że wysiadanie z samochodu trwa tak długo, morderca niesie go jak plecak. Zabójca kładzie go w kałuży krwi Rakel i zostawia samemu sobie. Robi to ponieważ chce aby Harry gdy tylko się obudzi, był przekonany, że to on jest zabił Rakel. Jednak dawka rohypnolu jest na tyle duża, że Harry niewiele pamięta z tamtej nocy pomimo tego, że starał się zatrzeć własne ślady.

Kto wiedział, że to Harry jest ojcem Gerta? – Poza Katrine wiedział o tym również Bjørn oraz Alexandra, która wykonywała testy genetyczne dla niego. Prawdę odkryła również Rakel gdy podczas chrztu zobaczyła podobieństwo dziecka do Harry’ego. Jednak nigdy z nikim o tym nie rozmawiała, zapytała go jedynie czy spał w ostatnim czasie z Katrine. Czy o swoim dziecku wiedział Harry? Prawdopodobnie domyślał się ale jak każda z osób, która znała tę tajemnicę nigdy z nikim na ten temat nie rozmawiał ani nie szukał odpowiedzi na to pytanie.

Dlaczego Rakel wyrzuciła Harry’ego z mieszkania? – Jednej z nocy Katrine zajęła się nim, gdy ten upił się do tego stopnia, że nie był wstanie zająć się sam sobą. Uprawiali seks? Harry nie pamiętał. Był aż tak pijany, że prawdopodobnie nawet gdyby chciał to do niczego by nie doszło. Ale zgodnie z prawdą odpowiedział Rakel, że nie można tego wykluczyć. Ona mu na to oświadczyła, że to i tak nie ma znaczenia, bo ją po raz kolejny zawiódł i nie chce go więcej widzieć na oczy. Wyprowadził się od niej w święta Bożego Narodzenia, dwa i pół miesiąca przed jej śmiercią. Już po jej zabójstwie dowiedział się od Olega, że Rakel myślała o powrocie do niego.

Jaki jest czas akcji powieści? – Akcja dwunastej części rozgrywa się w okolicach 10 marca czyli półtora roku po poprzedniej części. Rok nie jest podany.

Co stało się z barem, którego właścicielem był Harry, Rakel i Oystein? – Bar został sprzedany Ringdalowi na krótko po tym jak Harry i Rakel się rozstali. Mężczyzna chciał aby kobieta nadal zajmowała się finansami jednak ta odmówiła. Jedynie Oystein pracował w nim nadal jako barman.

Dlaczego Svein Finne nosi pseudonim „Narzeczony”? – Ponieważ zapładnia swoje ofiary i zabija je, jeżeli te nie donoszą jego potomstwa.

Jak zakończyła się książka? – Bjørn kilka dni po rozmowie z Harrym popełnił samobójstwo. Poza nim, o winie technika kryminalnego dowiedział się adwokat Johan Krohn. Kozłem ofiarnym został Svein Finne, który został zamordowany przez Roara i to on oficjalnie został uznany przez policję za winnego morderstwa Rakel Fauke. Pomimo, że Harry nie był już podejrzany to ciągle ukrywał się i dla opinii publicznej oraz większości kolegów z pracy ciągle był zaginiony. O tym, że przeżył wypadek wiedziało zaledwie kilka osób w tym m.in. Oleg, Alexandra, Kaja oraz Katrine. Ostatnia scena 12 tomu ma miejsce na lotnisku kiedy Harry podejmuje decyzje co dalej zrobić ze swoim życiem. Ma dwie opcje, albo zająć się wraz z Katrine wychowaniem swojego syna albo skorzystać z propozycji Kai, która właśnie przebywa w Nowej Zelandii i tam pomaga w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi. Którą opcję wybierze? A może ostatecznie wybierze znany już sobie Hongkong albo Bangkok? O tym zdecyduje kostka od Finnego. Jednak jaką decyzję podjął Harry Hole, w tej części się nie dowiadujemy.

Nóż – Bohaterowie

Harry Hole – Mierzący 193 cm wzrostu policjant z Wydziału Zabójstw w Oslo. Po wydarzeniach z poprzedniej części został przywrócony do pracy, jednak otrzymuje zadania jedynie na poziomie szeregowego funkcjonariusza. Został wyrzucony z domu przez swoją żonę Rakel. Wrócił do picia.

Rakel Fauke – Żona Harry’ego. Zastępczyni dyrektora w Narodowym Instytucie Praw Człowieka.

Oleg – Syn Rakel. Wraz ze swoją dziewczyną Helgą, przeniósł się na północ do Lakselv w regionie Finnmark, gdzie skierowano go na roczną praktykę przed ukończeniem studiów w Wyższej Szkole Policyjnej.

Svein Finne – Siedemdziesięciosiedmioletni mężczyzna. Został skazany na dwadzieścia lat więzienia za osiemnaście przypadków napaści na tle seksualnym. Maniak seksualny i seryjny zabójca. Pomimo swojego wieku ciągle jego moc pozostaje równie silna jak to było przed laty. Jego cechą charakterystyczną jest jąkanie się oraz blizna na dłoni, która była otwartą na wylot dziurą. Przed laty został schwytany przez Harry’ego, była to dla policjanta pierwsza rozwiązana sprawa tego kalibru. W „Nożu” Finne jest już wolnym człowiekiem.

Katrine Bratt – Świeżo upieczona naczelnik Wydziału Zabójst oraz matka Gerta.

Bjørn Holm – Technik kryminalistyczny, przebywa na urlopie tacierzyńskim. Partner Katrine oraz przyjaciel Harry’ego, którego lojalność wobec niego była niezłomna i w ciągu wspólnie przepracowanych lat wielokrotnie wykraczała poza granice etyki zawodowej.

Truls Berntsen – Policjant po przejściach, występujący w poprzednich częściach serii. Obecnie jest parterem Harry’ego w pracy, jednak nie jest zbyt pomocny. Jego głównym zajęciem jest oglądanie kolejnych sezonów serialu „Świat gliniarzy”. W okół niego unosi się “pasywno-agresywna aura”, która powoduje, że prawdopodobnie był jednym z bardziej nielubianych pracowników Wydziału Zabójstw.

Stelle Aune – Psycholog, wieloletni przyjaciel Harry’ego, ekspert, z którego pomocy stale korzysta Wydział Zabójstw.

Kaja Solness – Znajoma Harry’ego, z którą przed kilku laty razem współpracował. Pomaga mu w złapaniu zabójcy Rakel. Pracuje jako osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo w Czerwonym Krzyżu przez co często wyjeżdża w odległe zakątki świata.

Alexandra Sturdz – Pracownica Instytutu Medycyny Sądowej, z którą Harry zawarł intymną znajomość po tym gdy go Rakel wyrzuciła z domu. Pochodzi z Rumuni, do Norwegii przyjechała aby odnaleźć swojego ojca, który okazał się przestępcą.

Gunnar Hagen – Komendant okręgowy policji.

Roar Bohr – Podpułkownik, a obecnie szef Rakel w Narodowym Instytucie Praw Człowieka. Trzykrotnie odbył misję wojskową w Afganistanie. Podczas ostatniej z nich doszło do tragicznych wydarzeń, które spowodowały, że zrezygnował ze służby wojskowej. Jako żołnierz miał kontakt z Kają Solness. Cierpi na zespół stresu pourazowego.

Erland Madsen – Psycholog, nazywany „doktor Afganistan”, do którego przychodzili powracający z dotkniętych wojną rejonów. Jego pacjentami był n.in Roar Bohr oraz Kaja Solness.

Johan Krohn – Bezkompromisowy adwokat świetnie czujący się w świetle reflektorów przez co jest obrońcą w wielu głośnych sprawach w tym w sprawie Sveina Finne. Pomimo, że dobiega do pięćdziesiątki, wyglądem ciągle przypomina chłopca.

Nóż – Ciekawostki

Bohaterowie z poprzednich części – W „Nożu” przewija się wiele postaci dobrze znanych z poprzednich części cyklu. Jedną z nich jest Valetin Gjersten. Bohater, który występował w „Policji” oraz „Pragnieniu”. W dwunastym tomie wspomina o nim Svein Finne, który jak się okazuje był jego ojcem. Dopiero ta część zdradza tę informację. Jest to o tyle ważne ponieważ to właśnie Hole zabił Valetina podczas aresztowania. Kolejną postacią, która powraca jest Kaja Solness. Kobieta, która poraz pierwszy pojawia się w „Pancernym sercu”, to właśnie ona ściąga Harry’ego z Hongkongu. Obecnie nie pracuje już w policji. Również obrońca Sveina – Johan Krohn – może wydawać nam się już znajomy. Pojawił się już dwukrotnie wcześniej i zawsze bronił wyjątkowo nieprzyjemne postaci. Poza wyżej wspominanymi postaciami występują oczywiście inne dobrze nam znane. Są to przede wszystkim osoby związane z Wydziałem Zabójstw, Oleg oraz dwójka przyjaciół Harry’ego jeszcze z lat młodości.

Nóż Tojiro – Narzędzie zbrodni. Zostały przywiezione przez Harry’ego z Hongkong. Noże te zostały wykonane w tradycyjnym stylu santoku, miały dębową rękojeść, ale te dodatkowo ozdobiono inkrustacją z białego rogu bawołu indyjskiego. Rakel je uwielbiała.

Nóż Tojiro

Nóż Tojiro z rękojeścią z białego dębu

x