Pragnienie (Harry Hole #11) – Jo Nesbø

Ocena:
8.4/10
Pragnienie - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jo Nesbø
  • Cykl: Harry Hole
  • Tytuł oryginalny: nor. Tørst
  • Rok wydania w Polsce: 2017
  • Rok wydania w oryginale: 2017
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
  • Liczba stron: 464
Opis książkiRecenzjaStreszczenieBohaterowie

Pragnienie

Trzydziestoletnia kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu tuż po randce z nieznajomym. Obrażenia na jej ciele wskazują, że policja ma do czynienia z wyjątkowo brutalnym zabójcą. Po nacisku ze strony mediów, komendant okręgowy policji dochodzi do wniosku, że tylko jedna osoba może rozwiązać tę sprawę. Ale Harry Hole niechętnie chce wrócić do pracy, która prawie wszystko mu odebrała. Przekonuje go dopiero powiązanie jednego z morderstw z jego nierozwiązaną sprawą sprzed trzech lat.

Kiedy zostaje znaleziona kolejna ofiara, Harry uświadamia sobie, że będzie musiał rzucić wszystko na jedną szalę aby złapać seryjnego zabójcę, który raz mu już uciekł…

Jedenasty tom serii z Harrym Hole.

źródło opisu: własny
źródło okładki: http://jonesbo.pl/

Pragnienie – Recenzja

Początek jedenastego tomu serii z Harrym Hole pokazuje nam legendarnego policjanta z Oslo, który wycofał się ze służby. Pracuje jako wykładowca w Wyższej Szkole Policyjnej, jest trzeźwy, niedawno się ożenił, buduje relację z Olegiem. Trudno uwierzyć ale Harry Hole jest naprawdę szczęśliwy.

Każdy kto śledzi losy tego bohatera wie, że taki stan nie może trwać długo. Gdy dwie kobiety zostają zamordowane przez nieznanego sprawcę, który je poznał przez aplikację randkową, staje się jasne, że w Oslo grasuje seryjny zabójca. Specjalistą od łapania tego typu przestępców jest oczywiście Harry ale ten odmawia policji i nie chce ponownie wracać do pracy, która w przeszłości odebrała mu niemal wszystko. Stary znajomy, z którym Harry nie raz musiał się zmierzyć, Mikale Bellman, składa mu jednak ofertę nie do odrzucenia. Hole wraca do pracy ale pod pewnymi warunkami. Będzie kierował własnym, trzyosobowym zespołem, który będzie prowadził równoległe śledztwo do głównego zespołu.

Harry Hole szybko zdaje sobie sprawę, że poszukiwany zabójca to prawdopodobnie jego nemezis. Człowiek, który kilka lat wcześniej groził mu śmiercią i mu się wymknął. Giną kolejne kobiety, gdy okazuje się, że policja jest już na jego tropie, ten nagle znika.

Zabójca, którego media nazwały wampirystą, jest wyjątkowo brutalny. Powoduje to, że powieść trochę flirtuje z innym gatunek, horrorem. Podobnie jak pozostałe książki tej serii, również i ta porusza tematy psychologiczne, a najciekawszym studium przypadku jest sam Harry Hole. Występuje również wielu innych bohaterów, których mieliśmy już okazję poznać w poprzednich częściach.

Gdy główny bohater próbuje złapać seryjnego zabójcę, w tle pojawią się inne wątki. Tajemnicza choroba Rakel, która skutkuje jej śpiączką farmakologiczną, kolejna zdrada Bellmana, która powoduje, że jego żona ma dość i również planuje skok w bok, czy pojawienie się postaci Sveina “Narzeczonego” Finne. Więźnia, który kończy odbywanie kary i jak obiecuje jeszcze dopadnie Harry’ego. Z tą postacią zapewne będzie związana nowa książka Nesbo ale w “Pragnieniu” nie odgrywa praktycznie żadnej roli.

Trudno coś więcej powiedzieć o fabule, tak żeby nie zdradzić za dużo. Wystarczy powiedzieć, że jest ona skomplikowana i wielokrotnie, w nieoczekiwany sposób zmienia się. Jednak od samego początku, każdy wielbiciel Harry’ego może podejrzewać kto odpowiada za zbrodnie. To kolejny atut prozy Jo Nesbo, który potrafi utrzymać zainteresowanie czytelnika przez całą powieść nie wykorzystując do tego sztucznych, wykorzystywanych przez innych autorów schematów.

Pragnienie – Zakończenie

Kto jest wampirystą? – Wampirystą okazuje się Valentin Gjertsen, odpowiada on za zabójstwa Elise Hermansen, Ewy Dolmen, Penelope Rasch oraz Mehmeta Kalaka.

Kto był “architektem” jego zbrodni? – Pomimo, że to Valentin Gjertsen był odpowiedzialny za morderstwa kobiet, to jednak kierował nim Hallstein Smith. To on odpowiednio przygotowywał okoliczności i tworzył sytuację, którą wykorzystywał Valentin.On wypijał krew ofiar i je uśmiercał. Smith mu to tylko umożliwiał. Psycholog w ten sposób chciał udowodnić jego naturę wampirysty, Ten “eksperyment” miał wykorzystać w swojej pracy doktorskiej na temat właśnie wampiryzmu.

Jaką rolę odegrał Lenny Hell? – To Lenny w przeszłości prześladował poznane przez internet kobiety. Gdy zgłosił się do Smitha jako pacjent, psycholog postanowił to wykorzystać. Zdobył od niego potrzebne informację na ich temat, klucze do ich mieszkań oraz hasło do jego konta pocztowego tak aby móc wysyłać z niego maile do Valentina. Następnie przy użyciu broni zaczął szantażować Lenny’ego. Kazał mu przewieźć swoje archiwum do jego domu i tam w piwnicy zaczął go więzić w klatce do przewozu świń. Gdy mężczyzna nie był mu już potrzebny, zabił go i upozorował samobójstwo.

Kto zabił Marte Ruud i Lenne’go Hella? – Ich zabójcą jest Hallstein Smith. Co prawda Marte ciężko ranił Valentin ale to właśnie psycholog ją zabił.

Na co zachorowała Rakel? – Nie jest jasne na co i dlaczego zachorowała Rakel. Bezskutecznie odpowiedzi na te pytania próbował znaleźć ordynator szpitala w Ullevål, John D. Steffens. Wiemy jedynie, że doszło u niej do niewydolności nerek, a to spowodowało, że musiano ją wprowadzić w stan śpiączki farmakologicznej.

Kto ukradł karty pacjentów z archiwum Hallstein Smith? – Psycholog upozorował kradzież swoich kart tak aby rzucić podejrzenia na Lenny Hella.

Dlaczego Harry Hole zdecydował się pomóc policji? – Harry, który jest wykładowcą na Wyższej Szkole Policyjnej, nie chce pomóc swoim kolegom z Wydziału Zabójstw. Jednak przekonuje go do tego szantażem Mikael Bellman, który grozi, że ujawni informacje o Olegu, a to spowoduje wyrzucenie go ze szkoły policyjnej. Chodzi o przeszłość chłopaka, który kilka lat wcześniej był zamieszany w handel narkotykami oraz morderstwo dilera. Dodatkowo Hole orientuje się, że seryjnym zabójcą może być Valentin Gjertsen, który trzy lata wcześniej uciekł policjantowi i pozostaje jego jedyną z nierozwiązanych spraw.

Co łączy Andersa Wyllera z doktorem Steffensem? – Steffens jest jego ojcem. Andres zmienił nazwisko oraz zerwał z nim kontakt, niedługo po tym gdy jego matka zmarła. Anders wini za to właśnie swojego ojca, który jak uważa, w niewystarczający sposób jej pomógł.

Pragnienie – Bohaterowie

Harry Hole – Legendarny policjant z Wydziału Zabójstw w Oslo, obecnie pracuje jako wykładowca w Wyższej Szkole Policyjnej.

Rakel Fauke – Żona Harry’ego,

Oleg Fauke – Syn Rakel, student Wyższe Szkoły Policyjnej

Gunar Hagen – Naczelnik Wydziału Zabójstw,

Katrine Bratt – Komisarz kierująca śledztwem w sprawie wampirysty,

Bjørn Holm – Najlepszy z techników kryminalistycznych, ciągle chodzący w zielono-żółto-czerwonej czapce rastafariańskiej. Świeżo po rozstaniu z Katrine Bratt,

Hallstein Smith – Charyzmatyczny psycholog, który jako pierwszy użył wobec seryjnego mordercy określenia “wampirysta”. Często pojawia się w mediach komentując tę sprawę, współpracuję również z zespołem Harry’ego Hole przy jej rozwiązaniu. W przeszłości studiował razem z Ståle Aune jednak z powodu oszustwa musiał opuścić uniwersytet.

Truls Berntsen – Sierżant, bliski przyjaciel Trulsa, z którym łączą go wspólne grzechy przeszłości i obietnica milczenia,

Mikael Bellman – Komendant okręgowy policji, który jest głównym kandydatem do objęcia teki ministra sprawiedliwości,

Anders Wyller – Nowy policjant w Wydziale Zabójstw, posiadający znakomite oceny w Wyższej Szkole Policyjnej, którą ukończył dwa lata wcześniej.

John D. Steffens – Ordynator, hematolog i szef banku krwi w szpitalu Ullevål. Współpracuje z policją przy sprawie wampirysty oraz opiekuje się Rakel gdy ta trafia do szpitala.

Velentin Gjersenow – Uciekinier z więzienia, który przez trzy lata ukrywał się przed policją. W przeszłości był odpowiedzialny za kilka gwałtów.

Elise Hermansen – Pierwsza ofiara wampirysty, pracowała jako adwokat,

Ewa Dolmen – Druga ofiara Wampirysty

Penelope Rasch – Kolejna ofiara wampirysty, która zmarła w szpitalu,

Mehmet Kalak – Pracownik baru, który staje się jedną z ofiar,

Marte Rudd – Nowa kelnerka z baru u Schrødera, jedna z ofiar,

Mona Daa – Reporterka kryminalna z „VG”, która wykorzystuje swoje źródła w Wydziale Zabójstw,

Lenny Hell – Pacjent Smitha

x