Pancerne serce (Harry Hole #8) – Jo Nesbø

Ocena:
8.2/10
pancerne serce - okładka

Dane szczegółowe

 • Autor: Jo Nesbø
 • Cykl: Harry Hole
 • Tytuł oryginalny: nor. Panserhjerte
 • Rok wydania w Polsce: 2010
 • Rok wydania w oryginale: 2009
 • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
 • Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
 • Liczba stron: 536
Opis książkiStreszczenieOpracowanieBohaterowieCiekawostki

Pancerne serce

Harry Hole powraca z Hongkongu, do którego uciekł przed koszmarem związanym z jego poprzednią sprawą.

W Oslo zostają znalezione dwie kobiety, które utonęły we własnej krwi. Rany na ich ciałach wskazują, że zostały zamordowane przy pomocy nieznanego narzędzia tortur. Niedługo potem, w miejskim parku zostaje znaleziona martwa polityk z ramienia Partii Pracy. Tylko Harry Hole widzi, że to trzecia ofiara tego samego mordercy… Ale jaki poza tym związek mają ze sobą te trzy kobiety?

W tle rozgrywa się konflikt między wydziałem zabójstw, a KRIPOS. Harry po raz drugi w swojej karierze nie tylko będzie musiał zmierzyć się z zabójcą ale również z przeciwnikiem, który działa wewnątrz policji.

Najbardziej zorientowana na akcję część serii o Harrym Hole. Dzieje się na trzech kontynentach, a sam bohater nieraz będzie musiał ratować się przed śmiercią. Wyjątkowo mocny thriller-kryminalny Jo Nesbø.

źródło opisu: własne
źródło okładki: http://jonesbo.pl/

Pancerne serce – Streszczenie

Po tragicznych wydarzeniach z poprzedniej części, Harry Hole udał się do Hong Kongu. Tam chcąc się odciąć od swojego dotychczasowego życia w Norwegii zaczyna brać opium oraz obstawia wyścigi konne, na których traci wszystkie pieniądze oraz paszport. Jednak na jego trop wpada Kaja Solness, nowy oficer norweskiej policji kryminalnej która stara się mu pomóc. Prosi Harry’ego aby z nią wrócił do Norwegii ponieważ tam prawdopodobnie znowu grasuje seryjny morderca. Hole początkowo nie chce o tym słyszeć, jednak gdy dowiaduje się, że jego ojciec jest poważnie chory i nie zostało mu wiele czasu, postanawia wrócić z Kają.

Gdy wracają do Norwegii okazuje się, że Wydział Kryminalny walczy o władzę z KRIPOS (wydział specjalny norweskiej policji), który chce przejąć najgłośniejsze śledztwa. Tak też się dzieje w sprawie seryjnego mordercy dlatego Gunnar Hagen prosi Harry’ego aby ten nie do końca oficjalnie zajął się tą sprawą. Hagen uważa, że jeżeli wydział zabójstw wykryje sprawcę to będzie to olbrzymi atut w walce z KRIPOS.

Harry Hole niechętnie chce brać udział w tym śledztwie aż do momentu morderstwa polityk Parti Pracy. To wtedy pora pierwszy ma styczność z Bellmanem – wiceszefem KRIPSOS. Jego mały zespół z Kają Soless oraz Bjørne Holmem rozpoczyna tajne dochodzenie. Od początku Harry oraz Kaja przyciągają się do siebie rozpoczynając burzliwy romans. Zespół odkrywa, że wszystkie trzy dotychczasowe ofiary łączy to, że przebywały w tym samym schronisku turystycznym, tej samej nocy. Pierwszym podejrzanym jest inny mężczyzna, który również tam się znajdował jednak i on niedługo potem zostaje znaleziony martwy.

Po tym jak się okazało, że Kaja współpracowała z Bellmanem, Harry zostaje zmuszony do dołączenia do KRIPOS. Zostają odkryte kolejne osoby, który przebywały w tym samym czasie w schronisku. Jedna z nich przebywa w Australii ale odmawia pomocy policji i ponownego przyjazdu do Norwegii. Harry uważa, że jak tylko seryjny zabójca dowie się, że kobieta będzie przebywać ponownie w tym samym schronisku, to będzie chciał i ją zabić. Dlatego KRIPOS tworzy zasadzkę podczas, której ginie jeden z policjantów przysypany lawiną, a Harry oraz Kaja ledwie uchodzą z życiem. Hole dochodzi do wniosku, że mordercą jest Tony Leike ale on posiada alibi na czas dwóch zabójstw dlatego zostaje zwolniony z aresztu. Jednak szybko okazuje się, że to właśnie Leike jest najbardziej prawdopodobnym sprawcą wszystkich zabójstw. Gdy policja ponownie chce z nim porozmawiać okazuje się, że mężczyzna uciekł, dlatego Harry wraz z Kają postanawia odszukać go w Kongo.

Gdy tam docierają Harry zostaje porwany przez wspólników zabójcy jednak ostatecznie udaje mu się uciec i z karabinu snajperskiego zabija Leike oraz jego żonę, która została ubezwłasnowolniona, w ostatniej chwili ratując Kaję przed śmiercią.

Harry wraz z Kają wracają do Norwegii, a cała ich misja w Kongo pozostaje tajemnicą. Odbywa się pogrzeb Olava Hole oraz po raz pierwszy od sprawy Bałwana, Harry spotyka się z Rakel, swoją miłością i byłą partnerką. Po tych wydarzeniach Harry postanawia wrócić do Hongkongu i znowu odciąć się od otaczającej go rzeczywistości.

Pancerne serce – Zakończenie

Kto jest seryjnym mordercą? – seryjnym mordercą okazuje się Tony Leike

W jaki sposób doszło do poszczególnych morderstw? – Historia rozpoczyna się kiedy Sigurd Altman nakrył swoją partnerkę Adele, uprawiającą seks z Tonym. Tonym, którego poznał gdy obaj byli jeszcze nastolatkami i również wtedy odbił mu dziewczynę oraz okaleczył odcinając mu fragment języka. Wszystko to spowodowało, że Sigurd zaplanował zemstę na Tonym. Jednak nie miała to być zwykła zemsta, chciał on upokorzyć swojego przeciwnika.

Aby to zrobić wysłał do niego list, w którym podał się za Adele. Napisał w nim, że jest z nim w ciąży i zamierza urodzić to dziecko. Ale jako przyszła samotna matka musi zadbać o swoje finanse dlatego domaga się od niego pieniędzy za zachowanie ojcostw w tajemny. Następnie wysyłał list do Adele od Tonego z prośba o spotkanie. Sigurd z oddali obserwował miejsce spotkania. Gdy kobieta czekała na Tonego on wyszedł za niej, objął jej szyje lapońskim nożem. Zaciągnął do samochodu i tam wcisnął do jej ręki długopis i kazał pisać. Była to widokówka z Kongo mająca potwierdzić, że Adele uciekła i nie chce żeby była szukana. Gdy wypełniła kartkę Tony wbił jej nóż w szyję.

Sigurd był zszokowany takim obrotem spraw. Przez kilka dni zastanawiał się co dalej robić aż postanowił pojechać do schroniska w Håvasshytta i wyrwał stronę z księgi gości z nazwiskami i adresami wszystkich, którzy nocowali tamtej nocy co on i Adele. Następnie wysyłał kolejne szantażujące listy do Tonego twierdząc, że wie co zrobił Adele Vetlesen i jeżeli chce aby milczała musi zapłacić. Listy podpisał nazwiskami osób, które nocowały w schronisku. To sprowokowało Tonego do morderstw dwóch kolejnych kobiet. Jednak policja nadal nie miała żadnego tropu. Dlatego Sigurd włamał się do mieszkania mordercy i zadzwonił z jego telefonu do Eliasa Skoga. Miał nadzieję, że dzięki temu policja wpadnie na trop Tonego. Jednak tak się nie stało, a sam Elias został zamordowany.

Tony chciał się pozbyć wszystkich potencjalnych świadków, którzy znajdowali się tamtego wieczoru w schronisku.

Dlaczego Sigurd nie zgłosił zabójstwa Tonego, którego był świadkiem? – bał się, że będzie odpowiadał za współudział ponieważ to on wysyłał listy z groźbami do Tonego.

Jaką rolę w całej historii odegrała prostytutka z Lipska? – to ona wyjechała do Kongo i stamtąd wysłała kartkę, którą napisała Adele oraz to ona przywiozła z Kongo jabłko Leopolda dla Tonego. Gdy wypełniła swoje zadanie została zabita przez niego.

Pancerne serce – Bohaterowie

Harry Hole – Inspektor policji z Oslo

Gunnar Hagen – Szef Wydziału Zabójstw

Bjørn Holm – Technik kryminalistyczny

Kaja Solness – Nowa policjantka

Beate Lønn – Szefowa Wydziału Techniki Kryminalistycznej

Mikael Bellman – Wiceszef KRIPOS

Jussi Kolkka – Policjant z KRIPOS

Borgny Sterm-Myhre – Jedna z ofiar. Samotna trzydziesto trzy latka

Charlotee Lolles – Jedna z ofiar. Miała dwadzieścia dziewięć lat, z wykształcenia prawnik

Marit Olsen – Jedna z ofiar, polityk partii pracy

Rasmus Olsen – Mąż Marit

Iska Peller – Australijka przebywająca w schronisku turystycznym

Adele Vetlesen – Zaginiona dwudziestoośmiolatka

Eliasa Skoga – Zamordowany mężczyzna, który zalecał się do Stiny

Aslak KrongliLensman z Ustaoset

Skai – Lensman z Ytre Enebakk

Roger Gjendem – Dziennikarz z działu kryminalnego „Aftenposten”

Eddie van Boorst – Sprzedawca jabłka Leopolda, mieszka w Kongo

Juliana Verni – prostytutka mieszkająca w Lipsku, która pomaga sprowadzić do Norwegii jabłko Leopolda

Tony Leike – Przedsiębiorca, który chce rozpocząć biznes w Kongo

Lene GaltungCórka armatora Andersa Galtunga zaręczona z Tonym

Olav Hole – Ojciec Harry’ego

Even – Nieżyjący starszy brat Katrin, z którym była mocno związana

Pancerne serce – Ciekawostki

 • Jo Nesbo w wywiadzie do brytyjskiego Guardiana przyznał, że część ta jest wyjątkowo brutalna i nie jest do końca zadowolony, że niektóre sceny znalazły się w książce.
 • Jabłko Leopolda to wymyślone przez autora narzędzie tortur, które nigdy nie powstało. Tak naprawdę wywodzi się z dziecięcej zabawy Nesbo, gdy jej uczestniczy musieli zjeść jak największy kawałek jabłka, które ciągle wisiało na drzewie.
 • Tom 8 serii w luźny sposób nawiązuje do sytuacji z dwóch wcześniejszych części. Pierwsza z nich ma miejsce, gdy Harry Hole kontaktuje się ze swoim znajomym z Sydney, którego poznał podczas złapania seryjnego mordercy w pierwszy tomie serii. Druga sytuacja ma miejsce w Kongo gdzie Harry ponownie spotyka się z Märklinem – karabinem snajperskim znanym z Czerwonego gardła.

x