Pierwszy śnieg (Harry Hole #7) – Jo Nesbø

Ocena:
8.0/10
Jo Nesbo - Pierwszy snieg - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jo Nesbø
  • Cykl: Harry Hole
  • Tytuł oryginalny: nor. Snømannen
  • Rok wydania w Polsce: 2010
  • Rok wydania w oryginale: 2007
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Opis książkiStreszczenieOpracowanieEkranizacja

Pierwszy śnieg

Pewnej nocy, po pierwszych opadach śniegu tej zimy, młody chłopiec budzi się aby odszukać swoją matkę. Dom jest pusty, a jedynym śladem po kobiecie jest jej szalik owinięty wokół szyi bałwana, który w niewytłumaczalny sposób pojawił się na ich podwórku.

Inspektor Harry Hole podejrzewa związek między listem, który otrzymał wcześniej, a zaginioną kobietą. Sprawa staje jeszcze bardziej skomplikowana gdy zostaje odkryte, że w ostatnich latach zniknęło jedenaście kobiet, a wszystko w dniu pierwszych opadów śniegu. Gdy zostaje odnaleziona głowa drugiej zaginione kobiety Harry już wie, że po raz pierwszy będzie musiał się zmierzyć z seryjnym zabójcą na swoim terenie.

Ale to zabójca ustala zasady i on sam je może złamać, tylko po to aby gra była bardziej insertująca i przyciągnęła Harry’ego jak najbliżej jego…

Genialnie napisany kryminał, z wieloma zwrotami akcji. Autor bestsellerów, Jo Nesbø, prezentuje swoją najbardziej przerażającą historię – taką, która przetestuje Harry’ego Hole’a do granicy jego zdrowego rozsądku.

źródło opisu: własne
źródło okładki: http://jonesbo.pl/

Pierwszy śnieg – Streszczenie

Historia rozpoczyna się w 1980 roku gdy kobieta uprawia seks ze swoim kochankiem, podczas gdy w jej samochodzie czeka na nią jej dorastający syn. W pewnym momencie wydaje im się, że ktoś na nich patrzy zza okna. Okazuje się, że jest to wysoki bałwan postawiony na podwórku. Dwadzieścia cztery lata później, Harry Hole norweski inspektor policji, bada szereg morderstwa kobiet, do których doszło w Oslo. Jedyne co łączy ofiary to to, że były zamężne, miały dzieci, a w miejscu morderstwa pojawia się bałwan. Harry, który przed laty przeszedł specjalistyczne szkolenie w USA dotyczące seryjnych zabójców, uważa, że właśnie z tego typu zabójcą ma tym razem do czynienia.

Dalsze śledztwo, które prowadzi Hole oraz jego zespół z nowo przyjętą Katrine Bratt, doprowadza go do lekarza z prywatnej kliniki – Idara Vetlesena. Okazuje, się że dwie ostatnie ofiary właśnie u tego lekarza badały swoje dzieci. Zasłania on się jednak tajemnicą lekarską i nie chce podać policji jakie to były badania. Okazuje się również, że to Idar studiował razem z obecnym parterem Rakel – Mathiasem Lund-Helgesen – to właśnie on przekazuje policji, że jest on specjalistą od wyjątkowo rzadkich chorób. Policji udaje się dowiedzieć, że dzieci zaginionych matek miały innych biologicznych ojców niż ci którzy je wychowywali. Sami mężczyźni nie mieli o tym pojęcia.

W Bergen, gdzie studiował Idar, Harry wraz z Katrine odnajduje ciało Gerta Rafto, który zajmował się wyjaśnieniem sprawy zabójstwa dwóch kobieta przed kilkunastoma laty. Ciało policjanta było ukryte w zamrażarce jego domku letniskowego.

W hali do curlingu zostaje znaleziony martwy Idar Vetlesen. Początkowo wydaje się, że popełnił samobójstwo, policja ogłasza sukces informując media i opinie publiczną o rozwiązaniu sprawy „Bałwana”. Innego zdania jest Harry Holle, który dostrzega kilka niepokojących szczegółów świadczących o tym, że samobójstwo zostało upozowane.

Kolejnym podejrzanym jest milioner, właściciel pisma „Liberał” – Arve Støp. Okazuje się, że to on jest biologicznym ojcem dzieci kobiet, które w ostatnim czasie zginęły. Dodatkowo nie chce on ujawnić policji dlaczego kontaktował się z tymi kobietami. Harry, który odkrywa w domu Katriny treść listu, który otrzymał anonimowo przed rozpoczęciem śledztwa, podejrzewa że to właśnie ona może być „Bałwanem”. Szybko orientuje się, że policjantka może być u Arveego Støp i próbować go zabić, tak właśnie jest. Harry wraz ze swoim kolegą w ostatniej chwili ratują go, jednak Katrine udaje się uciec.

Harry szukając Katrine udaje się do Bergen, do domu, w którym znaleziono ciało Rafto. I właśnie nieopodal domku trafia na kobietę. Udaje mu się ją ubezwłasnowolnić po czym zostaje zamknięta na obserwację psychiatryczną. Policja w Oslo jest w szoku, wszystko wskazuje na to, że to właśnie Katrin była „Bałwanem”. Gdy tylko dowie się o tym prasa wybuchnie skandal, że seryjny morderca pracował w policji. Potrzebny jest kozioł ofiarny, który odejdzie z policji biorąc całą odpowiedzialność na siebie. Początkowo „góra” uważa, że powinien być to Harry Hole jednak ratuje go Gunnar Hagen który całą odpowiedzialność weźmie na siebie.

Kiedy zostaje odkryta kolejna ofiara, Harry orientuje się, że to jednak nie jego koleżanka jest „Bałwanem”. Przypadkowo orientuje się, że może nim być Mathias. Postanawia się z nim spotkać w jego mieszkaniu. Gdy wraz ze swoją ekipą dociera do niego, nie znajduje mężczyzny w środku. Jest tam za to ciało jednej z jego ofiar, które zostało ucharakteryzowane tak aby wyglądało na ciało Rakel. Harry szybko orientuje się, że Rakel i Oleg są w olbrzymim niebezpieczeństwie. I tak właśnie jest. Matias uwięził Olega w piwnicy, a następnie skonstruował narzędzie zbrodni, które ma zabić Rakel, gdy tylko Harry wejdzie do jej sypialni.

Hole po przybyciu do domu Rakel szybko uwalnia Olega. Duże trudniej jest mu uwolnić samą kobietę. Przy olbrzymim wysiłku, który okupił utratą jednego z palców oraz pomocy zespołu udaje się ją uratować. Jednak ciągle nie udaje się schwytać Matiasa. Harry wie, że mężczyzna będzie na skoczni w Holmenkollen próbował popełnić samobójstwo. Dociera do niego i tam po krótkiej rozmowie ratuje go przed wyskoczeniem z okna. Matias, który okazał się „Bałwanem” przeżywa dzięki Harry’emu. Również Rakel oraz Olegowie ostatecznie nie odnieśli żadnych, poważniejszych obrażeń.

Pierwszy śnieg – Zakończenie

Kim jest “Bałwan”? – seryjnym zabójcą, którego znakiem rozpoznawczym był bałwan ulepiony niedaleko miejsca zbrodni, okazuje się Mathias Lund-Helgesen, który jest m.in. lekarzem i partnerem Rakel.

Co było motywem “Bałwana”? – do pierwszego zabójstwa doszło w 1980 roku gdy Mathias był jeszcze młodym chłopakiem. To wtedy nakrył swoją matkę z kochankiem, odkrył również, że jego ojciec nie jest jego ojcem biologicznym i to przez zdradę matki ma pewną rzadko występującą chorobę, która jest powodem żartów rówieśników na jego temat. I właśnie jego matka była pierwszą ofiarą Mathiasa. Motywem kolejnych zabójstw była zdrada kobiet. Zabijał kobiety, które zdradziły swych mężów i urodziły im nie ich dzieci. Wyjątkiem tutaj jest zabójstwo Gerta Rafto, policjanta z Bergen, który zajmował się wyjaśnieniem zabójstwa dwóch kobiet z Bergen, które zabił właśnie Mathias. Rafto został zamordowany ponieważ mógł odkryć tożsamość Mathias. Z podobnego powodu ginie Idar Vetlesen, który był naciskany przez policję na ujawnienie wskazówek mogących wskazać trop prowadzący do Mathiasa.

Od kogo Harry Hole dostał list? – Harry Hole jeszcze przed rozpoczęciem sprawy “Bałwana” otrzymał anonimowy list. Wysłała go do niego Katrine Bratt, a zrobiła to dlatego bo uważała, że tylko on w Norwegii jest wstanie schwytać tego seryjnego zabójcę. List nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w “Człowieku nietoperzu“, gdzie Harry złapała seryjnego zabójcę w Australii.

Co się stało z Katrine Bratt? – Katrine Bratt po opuszczeniu oddziału psychiatrycznego wróciła do pracy w policji w Bergen.

Czy Rakel oraz Oleg przeżyli? – tak, oboje uszli z życie uratowani przez Harry’ego.

Pierwszy śnieg – Film

W 2017 roku miała premierę ekranizacja książki.

x